Koronawirus w Polsce
East News
Newsy

Test na koronawirusa - gdzie i jak można go zrobić? Ile kosztuje badanie na koronawirusa w Polsce?

Czy testy na koronawirusa są dostępne prywatnie? Gdzie i za ile można wykonać test na SARS-CoV-2?

Pandemia koronawirusa ma coraz dramatyczniejszy przebieg nie tylko na świecie, ale również w Polsce.  Liczba potwierdzonych przypadków zarażenia SARS-CoV-2 rośnie z każdym dniem (z wyjątkiem Chin, gdzie w ostatniej dobie nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem). Coraz więcej laboratoriów wykonuje testy na koronawirusa. Obecnie w Polsce wykonywane są dwa rodzaje testów: na obecności przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi i test genetyczny PCR. Dla osób, u których istnieje podejrzenie zarażenia koronawirusem, testy na SARS-CoV-2 wykonywane są bezpłatnie. Gdzie można zrobić test na koronawirusa w Polsce? Czy możliwe jest wykonanie badania prywatnie?

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Które laboratoria wykonują testy na koronawirusa? Ile czeka się na wynik?

Obecnie w Polsce pracuje 19 laboratoriów, które mają zgodę sanepidu na przeprowadzanie testów na koronawirusa. Każdy pacjent, który podejrzewa u siebie chorobę COVID-19, powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem lub jednostką Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wtedy zostają podjęte kolejne kroki i taka osoba może zostać przewieziona do szpitala, gdzie zostanie bezpłatnie przeprowadzone badanie na obecność koronawirusa. Wynik może być dostępny po ok. 10 godzinach, ale ten czas może być wydłużony, jeśli próbek jest naprawdę dużo. Wiele zależy też od metody badania stosowanej w danym laboratorium.

Ile kosztuje test na koronawirusa? 

Badania na koronawirusa, które są rekomendowane przez WHO, to testy genetyczne PCR, mające największą skuteczność. Na wynik takiego testu czekamy od 24 do 48 godzin. Są one wykonywane jedynie na zlecenie sanepidu czy szpitala lub oddziału zakaźnego.

Trzeba najpierw zgłosić się do sanepidu. Jeżeli sanepid uzna, że dana osoba ma wskazania, to hospitalizuje i zrobi wszystkie badania bezpłatnie - powiedział Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski w TVP.info.

Na początku marca, kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem, można było wykonać badanie na SARS-CoV-2 prywatnie w  Szpitalu Zakaźnym w Warszawie za cenę 500 złotych.

5 lutego 2020 r. wprowadza się cennik badania identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR. Koszt badania to 500 zł. Zarządzenie wchodzi w życiem z dniem podpisania – mogliśmy przeczytać w opublikowanym zarządzeniu podpisanym przez Agnieszkę Kujawską-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Wywołało to mnóstwo kontrowersji i placówka medyczna zrezygnowała z wykonywania prywatnie testów na koronawirusa.

Testy immunologiczne na koronawirusa dostępne w sieci?

Istnieją również szybkie testy immunologiczne, które wykrywają wirusa SARS-CoV-2. Są one szybsze od testów genetycznych, ale zdecydowanie mniej czułe. Wynik otrzymujemy już po 10 minutach i działają na zasadzie testów ciążowych. W sieci dostępny jest szybki test na koronawirusa Right Sign, który kosztuje ok. 310 zł!

A co o szybkich testach na koronawirusa twierdzą eksperci?

Są one wprawdzie mniej czułe i swoiste od testów PCR, jakie wykonujemy w laboratoriach, ale na pewno lepsze od stosowanych obecnie kryteriów klinicznych: gorączki, duszności i kaszlu - powiedział dla "Rzeczpospolitej" Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Zdecydowalibyście się na zakup takiego testu?

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dramatyczny wpis ratowników medycznych z Warszawy! "Przyjęli zgłoszenie, z którego nie wynikało..."

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
East News

Wykonywanie testów na koronawirusa w Polsce wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że za mało jest osób badanych na obecność wirusa SARS-CoV-2!

Koronawirus w Polsce. Biedronka zwiększa środki ostrożności
East News

Zobacz także
Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce: bliscy żegnają zmarłego lekarza z Kielc, poruszający nekrolog

Koronawirus w Polsce. Co z maturami 2020?

Matury zostaną przesunięte przez koronawirusa? Dyrektor CKE zabrał głos w tej sprawie

 

Koronawirus w Polsce
East News
Newsy
Gdzie i jak można zrobić test na koronawirusa? Ile kosztuje badanie na koronawirusa?
Testy na koronawirusa w Polsce? Gdzie zrobić badanie?

W Polsce z każdym dniem pojawia się coraz więcej osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory osoby, które wracają z miejsc, gdzie ryzyko zakażenia było duże, ale nie mają niepokojących objawów były poddawane obserwacji, a jeśli miały styczność z osobą u której wykryto koronawirus - kwarantannie. Test na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonywany był jedynie w szpitalu, a próbki badało początkowo sześć specjalnie przystosowanych do tego laboratoriów. Teraz ich liczba zwiększyła się do 11! Czy testy na koronawirusa są już dostępne dla każdego? Ile kosztuje wykonanie badania na koronawirusa i gdzie można je przeprowadzić? Testy na koronawirusa są dostępne? Badanie na koronawirusa nosi nazwę identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR  i jak informował Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski jest bezpłatnie wykonywane u wszystkich osób hospitalizowanych, u których jest podejrzenie koronawirusa. Wobec tych osób, które są wskazane przez zalecenia, wszystkie badania są refundowane - powiedział Łukasz Szumowski w tvp.info Jednak Szpital Zakaźny w Warszawie wprowadził rozporządzenie na mocy, którego można było zrobić test  na koronawirusa w tej placówce. Za badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 trzeba zapłacić 500 zł! 5 lutego 2020 r. wprowadza się cennik badania identyfikacja RNA 2019-nCoV metodą PCR. Koszt badania to 500 zł. Zarządzenie wchodzi w życiem z dniem podpisania – czytamy w opublikowanym zarządzeniu podpisanym przez Agnieszkę Kujawską-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Kiedy sprawa wyszła na jaw placówka zrezygnowała z pobierania opłat od osób, które chciały na własną rękę przebadać się na obecność koronawirusa. Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie....

East News
Newsy
Nowy minister zdrowia, nowe zasady kwarantanny i izolacji podczas pandemii koronawirusa! 
Nowe zasady kwarantanny przekazał nowy minister zdrowia.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w zasadach kwarantanny i izolacji w przypadku podejrzenia lub zachorowania na koronawirusa. Nowe przepisy obowiązują od dziś, 2 września. Ile dni będą musiały przebywać na kwarantannie osoby, które wróciły z zagranicy (chodzi o kraje spoza Unii Europejskiej) i jak wyglądają zasady izolacji u osób z podejrzeniem zakażenia? Kwarantanna skrócona z 14 do 10 dni Do tej pory osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną lub przyjeżdżające do Polski spoza Unii Europejskiej musiały przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Teraz, minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie, które skraca ten okres do 10 dni- kwarantanna jest liczona od następnego dnia od przekroczenia granicy lub styczności z osobą zakażoną. Po tym czasie nie będzie musiał być wykonywany test na koronawirusa.  Zmiany dotyczą również zasad izolacji. Do tej pory izolacja osób u których wykryto koronawirusa trwała minimum 14 dni, a między 10 a 12 dniem był wykonywany test na obecność wirusa. Dopiero dwa ujemne testy zwalniały z obowiązkowej izolacji. Teraz, według nowych zasad, osoba u której potwierdzono obecność koronawirusa, ale nie ma objawów, może zostać zwolniona z izolacji już po 10 dniach. Zakończenie izolacji następuje: po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania- czytamy w rozporządzeniu ministra zdrowia.  Z kolei osoby u których pojawiły się objawy koronawirusa będą mogły zostać...

Koronawirus w Polsce
East News
Newsy
Grupa krwi a ryzyko zachorowania na koronawirusa! Osoby z którą grupą krwi są najbardziej narażone?
Chińscy naukowcy znaleźli zależność między grupą krwi a ryzykiem zarażenia koronawirusem. Osoby z grupą krwi powinny uważać!

Chińscy naukowcy prowadzą intensywne badania, aby dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie , który wywołuje chorobę  COVID-19. Pandemia wirusa w Chinach wydaje się opanowana, ilość zarażeń spadła do pojedynczych przypadków i dzięki kwarantannie społeczeństwa udało się zahamować rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2. Teraz badacze z Chin informują, że ze wstępnych badań już widać zależność między grupą krwi a ryzykiem zarażenia koronawirusem. Jaki przebiega leczenie koronawirusa w przypadku poszczególnych grup krwi? Grupa krwi wpływa na ryzyko zachorowania na koronawirusa? Naukowcy z Wuhan i Shenzen przeprowadzili badania na 2100 pacjentach z chińskich szpitali i na tej podstawie uważają, że grupa krwi wpływa na możliwość zarażenia koronawirusem, co więcej u pacjentów z grupą krwi A może występować nasilenie objawów : Ludzie z grupą krwi A być może potrzebują szczególnie wzmocnionej ochrony w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa infekcji. (...) Pacjenci z grupą krwi A mogą potrzebować też pilniejszej opieki i silniejszej terapii - informują chińscy naukowcy w publikacji na  medRxiv. To oznacza, że osoby z grupą krwi A są nie tylko bardziej narażone na koronawirusa, ale też mogą ciężej przechodzić chorobę. Najodporniejsi okazali się pacjenci z krupą krwi 0, następne są osoby z grupą krwi B. Koronawirus a płeć Naukowcy badali też związek zachorowań na koronawirusa z płcią i wiekiem. Tutaj niestety nie znaleziono żadnej relacji, a jedyne co wiadomo to, informacja, że osoby starsze z chorobami współistniejącymi przechodzą zarażenie wirusem SARS-CoV-2 znacznie ciężej niż osoby zdrowe.    Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzice mogą liczyć na...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner