Królowa Elżbieta II, portret
East News
Newsy

Dziś krolowa Elżbieta II kończy 95 lat. Jaka jest gdy zdejmuje koronę?

Dziś krolowa Elżbieta II kończy 95 lat. Jaka jest gdy zdejmuje koronę?

Dziś królowa Elżbieta II kończy 95 lat. Żaden monarcha nie władał Wielką Brytanią tak długo jak ona. Panuje od prawie 68 lat i na razie, przynajmniej oficjalnie, nic nie wskazuje na razie na to, by miała opuścić tron. Ale choć Elżbieta II to jedna z najpopularniejszych osób świata, to wszyscy znamy tylko jej oficjalny wizerunek. A jaka jest, gdy zdejmuje koronę?

Róża, jaśmin, fiołek. Wiele zmieniło się przez te lata, ale ten delikatny zapach wciąż jej towarzyszy. Perfumy Floris Royal Arms stworzono w  1926 roku, by uczcić jej narodziny. Elżbieta II je uwielbia do dziś, i to właśnie nimi perfumuje się w wyjątkowych chwilach.

Zobacz także: Byli razem ponad 73 lata! Oto historia miłości królowej Elżbiety II i księcia Filipa 

Co się stanie, gdy królowa Elżbieta II umrze? Procedura jest już zaplanowana. Telewizje mają jeden zakaz

Jak Elżbieta II przeskoczyła kolejkę do tronu

Gdy się urodziła, była trzecia w kolejce do tronu i nikt nie wierzył, że kiedykolwiek będzie królową. Dziś nikt nie potrafi sobie wyobrazić, jak będzie, gdy jej zabraknie. I nic dziwnego, bo kiedy zaczęła panowanie, w Anglii kilkanaście razy zmieniał się premier, Stany Zjednoczone miały kilkunastu prezydentów, a Watykan kilku papieży.

Królowa Elżbieta II w dzieciństwie
East News

Elżbieta Windsor mogła zostać królową dzięki... kochliwości swojego stryja, króla Edwarda VIII. Tuż po objęciu władzy monarcha postanowił wziąć ślub z ukochaną Wallis Simpson. Sprzeciwił się temu jednak brytyjski rząd i hierarchowie Kościoła, bo pani Simpson była rozwódką. W tej sytuacji Edward wybrał miłość i zrzekł się korony, a na tron wstąpił jego młodszy brat Jerzy VI. Po 16 latach panowania, 6 lutego 1952 roku Jerzy VI zmarł, a dzień później na tron wstąpiła jego córka Elżbieta. Do oficjalnej fotografii pozowała w diademie swojej babki, królowej Wiktorii, z którą dziś jest porównywana.

Eksperci mówią, że Elżbieta II jest żywą reklamą swojej ojczyzny. Doceniają to nawet przeciwnicy monarchii. A jest ich niewielu, bo większość królową uwielbia. Ale czy poddani tak naprawdę ją znają?

Z tym jest kłopot, bo dotarcie do informacji o prywatnym życiu monarchini to nie lada wyczyn. Elżbieta II nigdy nie udzieliła wywiadu, nie cierpi się zwierzać i choć sama chętnie słucha ploteczek służby, to plotkowania na swój temat nie toleruje. 

królowa Elżbieta II z aparatem fotograficznym
East News

Najbliższy Elżbiecie biograf, Andrew Marr, pozwolił sobie jakiś czas temu zdradzić: 

„Królowa jest przeciwieństwem celebrytki, najlepiej czuje się w chustce na głowie, w starym płaszczu i kaloszach, na świeżym powietrzu ze swoimi psami i końmi. Mimo ogromnego bogactwa odżywia się skromnie, a gdy idzie przez pałac, gasi wszystkie niepotrzebne światła. Potrafi się cudownie uśmiechać, jeśli zechce, ale poza tym jej twarz w sposób naturalny przybiera wyraz uroczystej powagi”.

Słowa „jeśli zechce” są tutaj ważne, bo królowa zwykle nie chce się uśmiechać. Spontaniczności oduczyła się już jako dziecko, wychowywana z dala od rówieśników, a potem, gdy mając 25 lat, wstąpiła na tron, nie miała czasu na szaleństwa młodości. Pewnie sama nie pamięta już, że jako panienka co wieczór całowała zdjęcie ukochanego księcia i pisała doń czułe liściki. To właśnie miłość sprawiła, że Elżbieta tylko raz sprzeciwiła się rodzicom.

Historia miłości Elżbiety II i księcia Filipa

Księcia Filipa Mountbattena poznała w 1939 r. i choć miała wtedy zaledwie 13 lat, od razu wiedziała, że chce zostać jego żoną. Problem polegał jednak na tym, że jej wybranek był tak samo przystojny, jak biedny. Gdy król Jerzy VI dowiedział się o planach córki, kazał prześwietlić majątek jej ukochanego. Okazało się, że 18-letni Filip jest posiadaczem walizki ubrań po ojcu, a jego jedyne dochody to żołnierski żołd – 11 funtów tygodniowo. Elżbiecie to nie przeszkadzało, podobnie jak informacje na temat tego, że Filip nie stroni od imprez i dziewcząt. Chciała mieć go za męża i postawiła na swoim. 

„O ile wszystko inne w jej życiu zostało zaplanowane, o tyle tę najważniejszą decyzję podjęła samodzielnie, i to wbrew woli matki”, pisze Sally Bedell Smith w książce „Elżbieta II. Portret monarchini”. 

Rodzice zgodzili się na jej ślub z Filipem dopiero po kłótni, gdy Elżbieta wykrzyczała: „Rozumiem teraz wujka Edwarda, który abdykował powodowany miłością!”.

Zanim jednak dostała zgodę na ślub z Filipem, w tajemnicy zaręczyła się z nim w parku przy zamku w Balmoral. 

„To był magiczny moment. Zarzuciłam mu ręce na szyję i pocałowałam”, wyznała po latach. 

Królowa Elżbieta II i książę Filip
East News

Była wtedy zaślepiona miłością. Otrzeźwienie przyszło, gdy w listopadzie 1948 r., równo rok po ślubie, na świecie pojawiło się pierwsze dziecko, syn Karol. Ona była szczęśliwa, on zazdrosny. Atmosfera w związku jeszcze bardziej się pogorszyła po tym, jak 2 czerwca 1953 r. Elżbieta została koronowana. Zgodnie z dworskim protokołem Filip miał teraz chodzić o krok za swoją żoną-królową. „Czy robię tu za amebę?!”, miał krzyczeć wściekły. Przeniósł się też do osobnej sypialni. Elżbieta przymykała oko na jego wypady do klubów w londyńskiej Soho, ale jednej rzeczy nie zniosła. Gdy zobaczyła, że Filip uderzył syna, zrobiła mu straszną awanturę. Zawsze zresztą stawała w obronie Karola i kolejnych dzieci: Anny, Andrzeja i Edwarda.

Królowa Elżbieta II, książę Filip z dziećmi, zdjęcie archiwalne
East News
 

Ich małżństwo przetrwało jednak 73 lata i przerwała je dopiero śmierć 99-letniego księcia. Ostatnie dni, a szczególnie sobotni pogrzeb pokazały, jak byli sobie bliscy.

Kłopoty i sekrety Elżbiety II

W swoim życiu Elżbieta II miała wiele powodów do zmartwień. Mocno przeżyła rozstanie księcia Karola i księżnej Diany. Zanim to nastąpiło, wtrąciła się w ich sprawy tylko raz – napisała do obojga listy z prośbą o separację. Nie przepadała za Dianą, ale do syna też ma pretensje – o to, że romansował z Kamilą Parker Bowles. Podobno była tak zła na Karola, że rozważała nawet, co zrobić, by to nie syn, ale wnuk, książę William, przejął po niej tron. Zmartwień przysparzała jej też młodsza siostra Małgorzata, która jako pierwsza z rodziny królewskiej się rozwiodła. Do tego nadużywała alkoholu, a raz omal nie umarła po przedawkowaniu środków nasennych. Wybryki Małgorzaty chętnie opisywała prasa, a królowa martwiła się, jak to szkodzi monarchii.

Tak samo przeżywała skandale z jej dziećmi i wnukami w rolach głównych – rozwód córki Anny, oskarżenia syna Andrzeja o molestowanie seksualne czy kolejne wyskoki księcia Harry’ego, a w końcu jego rozstanie z rodziną królewską i to, że zamieszkał z żoną za oceanem. 

Co w takich chwilach robi królowa? Dla poprawienia humoru rozmawia ponoć z ulubioną najstarszą wnuczką Zarą, ogląda seriale albo zapisuje kolejne strony prowadzonego od lat pamiętnika. Ten notatnik wie o królowej więcej niż jej rodzina, biografowie i poddani.

Magazyn "Party"

Królowa Elżbieta II 21 kwietnia kończy 95 lat! 

Królowa Elżbieta II
East News

Jaka jest prywatnie najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii?

Królowa Elżbieta II, uśmiechnięta w chustce na głowie
East News

Królowa Elżbieta II podczas przejażdżki konnej
East News

Królowa Elżbieta II
East News
Newsy
Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują 73. rocznicę ślubu! Dostali wzruszający prezent od prawnuków
Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują 73. rocznicę ślubu! Dostali wzruszający prezent od prawnuków

Brytyjska rodzina królewska ma ogromne powody do świętowania! 94-letnia  Królowa Elżbieta II i 99-letni książę Filip obchodzą 73. rocznicę ślubu! Tym samym, są małżeństwem z najdłuższym stażem w historii brytyjskiej monarchii. Z tej okazji na oficjalnym Instagramie "The Royal Family", pojawiło się przepiękne zdjęcie tej pary, a przy okazji dowiedzieliśmy się, jaki prezent królowa i książę otrzymali od swoich prawnuków. Jest naprawdę wyjątkowy.  Zobacz także:  Książę Karol opowiedział o swojej walce z koronawirusem! Jak wyglądał u niego przebieg choroby? Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują 73. rocznicę ślubu 20 listopada to wyjątkowa data dla brytyjskiej monarchii. Tego dnia, 73 lata temu w opactwie westminsterskim królowa Elżbieta II i książę Filip pobrali się. Później był wspaniały miesiąc miodowy w Broadlans, posiadłości lorda Mountbattena, a następnie wspólne szczęśliwe lata małżeństwa, które trwają aż do dziś.  To niezwykle radosny dzień dla całej brytyjskiej rodziny królewskiej, ale także dla fanów monarchii. Z tej okazji w przeddzień rocznicy ślubu królewskiej pary, na oficjalnym instagramowym profilu "The Royal Family" pojawiło się nowe zdjęcie Królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Widzimy na nim małżeństwo, które wspólnie ogląda prezent od prawnuków. Para otrzymała od najmłodszych członków rodziny królewskiej wyjątkową kartkę z życzeniami.  Ta nowa fotografia została opublikowana z okazji jutrzejszej 73. rocznicy ślubu Królowej i Księcia Edynburga. Na zdjęciu Jej Królewska Mość i Jego Królewska Wysokość patrzą na rocznicową kartkę wykonaną przez księcia George'a, księżniczkę Charlotte i...

królowa Elżbieta II z koroną na głowie
East News
Newsy
Wiemy, jaki prezent królowa Elżbieta daje pracownikom na święta. Jego wartość... będziecie zdziwieni!
Królowa Elżbieta II pamięta o swoich pracownikach na święta. Zobaczcie, jaki prezent im wręcza. Dziwne?

Królowa Elżbieta II pamięta o swoich pracownikach. Szczególnie przed świętami. Monarchini postanowiła kontynuować rodzinną tradycję i wręczyć pracownikom dość oryginalny prezent. Ten zwyczaj zapoczątkował jej dziadek, król Jerzy V. Jakie podarunki dostają pracownicy od królowej Elżbiety? Zobaczcie poniżej! Prezenty dla pracowników królowej Elżbiety II Niektórzy mogą uznać, że królowa Elżbieta oszczędza na swoich pracownikach. Monarchini od lat wręcza im bowiem na święta dość nietypowy podarek. Pracownicy dworu królewskiego otrzymują od niej... pudding! Tę tradycję zapoczątkował jej dziadek, Jerzy V. W czasach przedwojennych ten świąteczny deser był prawdziwym rarytasem. Dodatkowo Jerzy V dbał o to, aby pudding pochodził z luksusowych sklepów, takich jak Harrods czy Fortnum&Mason. Niestety, królowa Elżbieta, która zatrudnia ponad 1500 osób, nie może sobie pozwolić na taką rozrzutność. Dlatego jej pracownicy otrzymają na święta Bożego Narodzenia pudding, który pochodzi z popularnej sieciówki i kosztuje 6 funtów, czyli niecałe 30 zł. Do deseru dołączona zostanie kartka z życzeniami od królowej Elżbiety i jej męża Filipa. Monarchini postanowiła jednak docenić wieloletnich pracowników. Mogą oni liczyć nie tylko na świąteczny pudding, ale również bon na zakupy do tej samej sieciówki o wartości 35 funtów, czyli około 175 zł. Uważacie, że to dobre prezenty? Niedawno królowa Elżbieta wyprawiła także świąteczne przyjęcie dla swoich bliskich, na którym zabrakło Meghan Markle i księcia Harry'ego. Para wolała bowiem pojechać na urlop  

Królowa Elżbieta II
ONS
Newsy
Królowa Elżbieta II - Ciężar korony
Tylko pozornie życie królowej to bajka. Elżbieta II wiele musiała poświęcić dla tronu, a Brytyjczycy i tak wciąż ją krytykowali. Ale teraz, gdy ich monarchini obchodzi 60. rocznicę panowania, udowodnili, że naprawdę ją kochają.

Jej twarz widnieje na monetach, znaczkach i banknotach. Jest najczęściej fotografowaną i najdłużej żyjącą współcześnie królową, a mimo to wiele jest wokół niej tajemnic. Królowa Elżbieta II nie rozmawia z dziennikarzami, z niczego publicznie się nie tłumaczy, nigdy na nic nie narzeka. Pierwszy i jedyny raz pokazała emocje na przełomie wieków, podczas sylwestrowej nocy 2000 roku, kiedy pocałowała w policzek swojego męża Filipa. Gdy w 1952 roku w trakcie podróży po Kenii dotarła do niej wiadomość o śmierci ojca króla Jerzego VI, wypowiedziała jedno tylko zdanie: „Bardzo mi przykro, ale muszę niezwłocznie wracać do Londynu”. To był moment, w którym zdała sobie sprawę, że została następczynią tronu, a nie drgnęła jej nawet powieka. 60 lat później podczas koncertu przed pałacem Buckingham z okazji jej diamentowego jubileuszu stanęła na scenie obok Paula McCartneya i Eltona Johna, aby wysłuchać przemówienia syna Karola i owacji ponad 200 tysięcy ludzi i... nie skomentowała tego ani jednym słowem. Tylko lekko zaszkliły się jej oczy na dźwięk skandowanego przez tłum: „Boże, chroń naszą królową!”. Ciężka harówka Szał jubileuszowy, jaki ogarnął w tym roku Wielką Brytanię, najprawdopodobniej zaskoczył i samą królową. Jeszcze do niedawna nad jej głową zbierały się czarne chmury – zaciskający pasa Brytyjczycy wypominali Elżbiecie II każdy kolejny milion funtów, który muszą płacić na jej utrzymanie. Od końca lat 90. toczyły się publiczne debaty, czy monarchia ma jeszcze jakikolwiek sens. Jednak dzisiaj, w czasach kryzysu wartości i autorytetów, królowa, która od 60 lat służy tylko jednej sprawie, czyli Wielkiej Brytanii, okazała się opoką. Z badań wynika, że obecnie aż 80 procent Brytyjczyków ufa tylko Elżbiecie...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner