W środę 25. listopada, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało komunikat, z którego dowiadujemy się, że kwoty dotacji dla artystów zostały obniżone! Przypomnijmy, że początkowo przyznano odszkodowania na łączną kwotę aż 400 mln złotych. Czego jeszcze dowiadujemy się z oświadczenia? Sprawdźcie szczegóły.

Reklama

Zobacz także: Polskie gwiazdy dostaną miliony od państwa za koronawirusa! Bednarek dostanie pół miliona, inni jeszcze więcej. Mamy listę i kwoty!

Dofinansowania dla artystów zostały obniżone

W połowie listopada media obiegła informacja o gigantycznych odszkodowaniach dla gwiazd, przyznanych ze względu na pandemię koronawirusa. Wtedy też pojawił się komunikat, że Fundusz Wsparcia Kultury przeznacza 400 milionów złotych na wsparcie podmiotów z branży kulturalnej. Wśród beneficjentów znaleźli się między innymi Sławomir Świerzyński z zespołu Bayer Full i jego żona (w sumie 550 tys. złotych), Beata Kozidrak (750 tys. złotych), spółka Golec Fabryka zarządzana przez Pawła Golca (1,89 mln złotych), czy Kamil Bednarek (500 tys. złotych).

Tak gigantyczne kwoty przyznane dla gwiazd, wywołały prawdziwą burzę. Pojawiło się wiele kontrowersji w tej sprawie - z tego też względu wypłaty dopłat zostały tymczasowo wstrzymane.

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat" - napisał na Twitterze minister kultury, Piotr Gliński.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa została już ponownie rozpatrzona. Na stronie gov.pl pojawił się komunikat, że ponownie zweryfikowano aplikacje do Funduszu Wsparcia Kultury. Została również podjęta decyzja o obniżeniu kwot dofinansowań.

Zobacz także

Podczas powtórnej weryfikacji aplikacji do Funduszu Wsparcia Kultury poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności. Potwierdzono, że refundacje przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej.

Jednocześnie – biorąc pod uwagę różnorodne argumenty, które padały podczas dyskusji wokół FWK – generalnie kwoty przydzielonych refundacji zostały obniżone. Dodatkowo, weryfikacja merytoryczna w niektórych przypadkach być może potwierdzi brak zasadności części przedstawionych przez wnioskodawcę kosztów. W takich sytuacjach kwoty dotacji mogą także ulec pomniejszeniu - czytamy w komunikacie MKiDN.

Niektórzy beneficjenci mogą spodziewać się wypłat dofinansowań w niedługim czasie, ponieważ przystąpili już do ostatniego etapu weryfikacji.

We wtorek Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny rozpoczęły konsultacje z beneficjentami i podpisywanie umów z tymi, których wnioski zostały już zweryfikowane. Konsultacje są ostatnim etapem weryfikacji. Ich celem jest potwierdzenie kwalifikowalności oraz zasadności i racjonalności kosztów zawartych we wnioskach, a także aktualizacja tych wniosków pod katem wysokości dofinansowań - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Niestety z treści komunikatu nie dowiadujemy się, o ile zostały zmniejszone dofinansowania dla artystów. Niemniej jednak ta informacja chyba nie ucieszy niektórych beneficjentów...

Co o tym myślicie?

East News

Kwoty dotacji dla gwiazd zostały obniżone. Wśród beneficjentów znalazła się między innymi Beata Kozidrak. Wygląda na to, że na konto piosenkarki wpłynie jednak mniej niż 750 tys. złotych.

ONS

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama