Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski

Czy mówią Wam coś nazwiska Jeleniewska, Rupiński, Kowalczyk czy Zabielski? Jeśli tak - jesteście na czasie. Jeśli nie - macie co nadrobić. Oto kilka największych, polskich gwiazd Tik Toka - aplikacji, która od kilkunastu miesięcy podbija cały świat! A gdy ktoś zapyta: "Jakie to gwiazdy, skoro nikt o nich nie mówi, nie pisze, rzadko pojawiają się w telewizji?", odpowiadamy: "Oni wcale tego nie potrzebują, choć zainteresowanie jest coraz większe. Jedną z najpopularniejszych TikTokerek obserwuje prawie 7 mln internautów". W czym tkwi fenomen Tik Toka? Dlaczego właściwie ta aplikacja przyciąga aż tylu ludzi? Czy Tik Tok pokona Instagrama i Facebooka? Postaramy się odpowiedzieć Wam na te wszystkie pytania poniżej!

Zobacz także: Roksana Węgiel rywalizuje z Magdą Beredą?! Wiemy, co je łączy

1/7
Magda Bereda

Co to jest Tik Tok?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest Tik Tok i do czego służy. W największym skrócie - to aplikacja mobilna służąca do tworzenia i oglądania krótkich filmików (do 15 sekund), zbliżonych do teledysków, najczęściej z użyciem udostępnionych wcześniej utworów. Została stworzona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance we wrześniu 2016 roku. Rok później właściciel Tik Toka wykupił konkurencyjną aplikację, popularną wówczas musical.ly. W czerwcu 2018 z aplikacji Tik Tok korzystało aż pół miliarda użytkowników. 

TikTok to globalna społeczność wideo. Ułatwiamy oglądanie niesamowitych krótkich filmików. Możesz też tworzyć własne filmy, nagrywając te zabawne i niezapomniane chwile, aby podzielić się nimi ze światem. Urozmaicaj swoje filmy dzięki naszym filtrom efektów specjalnych, zabawnym naklejkom i wielu innym funkcjom. Życie biegnie szybko, więc niech każda sekunda się liczy - oto opis aplikacji, zachęcający do jej ściągnięcia. 

Z badań GetHero przytoczonych przez Business Insider Polska wynika, że w Polsce głównym użytkownikiem są dziewczyny (aż 95%). Jeśli chodzi o wiek - prawie 65% użytkowników ma od 13-15 lat, prawie 18% poniżej 13 lat, a 17% - powyżej 16. 

Gwiazdy Tik Toka w Polsce!

Jedną z największych gwiazd na Tik Toku jest Magda Bereda, którą obserwuje tam ponad 620 tys. internautów. Młoda piosenkarka najczęściej nagrywa tam filmiki, na których śpiewa. Zaznacza, że ta platforma stanowi dla niej możliwość prezentowania swojego talentu, ale również poznawania innych artystów, z którymi łatwo nawiązać kontakt:

Młodzi szybko załapali mechanizm tej aplikacji. Na początku faktycznie pojawiały się tam głupie pomysły na filmy, przez co dorośli byli negatywnie nastawieni do TikToka, ale dziś można tam poznać ludzi z naprawdę ciekawymi pasjami. Widziałam też sporo młodych osób, które naprawdę ładnie śpiewają. I chyba przez to, że spotykają się w tej aplikacji z rówieśnikami, to jest im łatwiej ośmielić się i podzielić umiejętnościami. Długość wrzucanych tam filmów to zazwyczaj 15 sekund. Na Youtube często oglądamy filmy do 10 minut i w tym chyba tkwi ten fenomen. 10 minut przed kamerą wymaga większej odwagi niż bycie przed nią tylko 15 sekund  - tłumaczy nam Magda Bereda. 

2/7
Sebastian Kowalczyk

Sebastian Kowalczyk: Najbardziej liczy się osobowość

Oto jeden z najpopularniejszych twórców na Instagramie. 25-letniego Sebastiana, młodego aktora i profesjonalnego tancerza, śledzi ponad 640 tysięcy internautów. Jego największą pasją jest oczywiście taniec. Ale poprzez Tik Toka chce również rozbawić swoich fanów: 

Moja przygoda z TikTokiem rozpoczęła się rok temu. Na moim kanale głównie dodaje wideo komedii oraz taniec. Moim celem jest rozbawiać widzów, ale również ich nauczyć i pokazywać, że warto mieć pasje i spełniać marzenia. Tik tok jest popularny, bo większość młodych ludzi lubi oglądać krótkie i treściwe rzeczy, a tam takie znajdziemy. Pamiętajmy, że wszystko bardzo szybko idzie do przodu i chyba nikt z nas nie chcą pozostać w tyle - zdradza nam Sebastian.

Sebastian Kowalczyk zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz - konkurencja jest silna, trzeba się wyróżniać.

Wydaje mi się, że najbardziej liczy się osobowość. Moim głównym atutem jest charakterystyczny wygląd i to, że jestem zawsze szczery. Ja akurat konkurencji się nie boję, bo każdy z nas jest inny - mówi w rozmowie z Party.pl Sebastian.

Czy na Tik Toku da się zarabiać?

Jak na każdej aplikacji, którą śledzą miliony, tak. Legendarne są już stawki na Instagramie - za jedno zdjęcie gwiazda, którą obserwuje blisko milion fanów, może żądać nawet i 40 tysięcy złotych. W krótkim czasie tzw. "influencer" stał się zawodem, świetnie opłacanym. Reklamodawcy już teraz zauważają ogromną siłę Tik Toka! Sebastian mówi nam, że propozycji dla gwiazd Tik Toka jest coraz więcej:

Jest tego coraz więcej, poza kampaniami organizuje się różne eventy czy spotkania z twórcami - mówi krótko Kowalczyk.

3/7
Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski

Jam Dąbrowski do tej pory najaktywniejszy był na YouTubie - ma już tam ponad 1,4 mln subskrypcji. Na Instagramie śledzi go 1,3 mln fanów, a na Tik Tok już prawie milion. Młody YouTuber uważa, że Tik Tok to świetna platforma do rozwoju i zdobywania kolejnych fanów. Dzięki tej aplikacji młode, utalentowane osoby mogą stać się prawdziwymi gwiazdami - są bowiem dostrzegane przez wielkie marki:

Moim zdaniem TikTok to kolejny piękny serwis, który daje dużo możliwości rozwoju - podobnie jak na YouTube - można na nim pokazywać swoje zainteresowania, bawić się sztuką filmową/montażową i za pomocą contentu albo osobowości, zdobyć odbiorców. Z racji, ze każdy może w tej aplikacji wrzucać swoje video, a dodatkowo jest to banalnie proste i ułatwione dzięki prostej apce, to na tym serwisie możemy znaleźć, niestety, tych twórców, których wolałbym, żeby mój bratanek i przyszłe dzieci nie widziały, ale także takich ludzi jak np. Natalia Sisik, która tworzy bardzo fajny content, co wiele razy zostało wyróżnione przez samego TikToka oraz inne marki. Ostatnio z tego, co widziałem, Natalia brała udział w dubbingu do pewnej bajki, także.. dzieje się - mówi w rozmowie z Party.pl Janek. 

A czy według Janka Tik Tok przebije Instagram? Dąbrowski tłumaczy:

Wątpię - Instagram jest prostszy w użytku, ponieważ mamy tam przeważnie zdjęcia. Tik Tok jest natomiast jego idealnym uzupełnieniem.

Warto dodać, że Sylwię Przybysz, dziewczynę Janka, na Tik Toku obserwuje aż prawie 440 tys. internautów, co oznacza, że Jaś i Sylwia naprawdę rządzą w polskim internecie! 

4/7
Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski

O tym, jak bardzo popularni są twórcy Tik Toka świadczy ich regularne pojawianie się w programach telewizyjnych! Filip Zabielski, Maria Jeleniewska i Dominik Rupiński stale goszczą m.in. na kanapach "Pytania na śniadanie". Jak sami mówią, nagrywanie filmików na Tik Toka jest ich pasją, ale również pracą, której nie mogą zaniedbać:

... to jest i praca i pasja. Zawsze lubiłem robić zdjęcia, nagrywać filmiki, więc jakby udało się to połączyć, żeby mieć z tego korzyści i mieć dobrą zabawę - powiedział Filip Zabielski, którego obserwuje 1,9 mln fanów na Tik Toku.

Czy między Tik Tokerami jest konkurencja? Maria Jeleniewska, absolutna rekordzistka Tik Toka z ilością ponad 6,6 mln fanów (dla porównania - Anna Lewandowska na Instagramie zgromadziła 2,2 mln, Ewa Chodakowska - 1,6 mln) przekonuje, że nie:

Myślę, że można się inspirować, to nie jest konkurencja, tylko współpracujemy ze sobą, wspieramy siebie, żeby obserwatorzy od innych przeszli do nas. - mówiła w TVP 2.

Najpopularniejszym mężczyzną na Tik TOku jest 20-letni Dominik Rupiński. Śledzi go 2,1 mln obserwujących, którzy uwielbiają go za energetyczne filmiki, gdzie sporo tańczy! Jego filmy robią wrażenie! 

5/7
Patrycja Widera i Iza Zabielska

Potwierdzeniem, że Tik Tok to platforma do zawierania znajomości i przyjaźni jest bliska relacja Patrycji Widery (prawie milion fanów na Tik Toku), znanej m.in. z "Pułapki" i "Szkoły" w TVN oraz Izabeli Zabielskie, siostry wspomnianego wyżej Filipa, którą obserwuje ponad 600 tys. fanów. 

6/7
Kinga Sawczuk - Kompleksiara

Drugie miejsce na Tik Toku wśród polskich gwiazd zajmuje Kinga Sawczuk, czyli Kompleksiara! Jej filmiki cechuje komediowość oraz świetna realizacja. 4,6 mln fanów docenia Kingę za jej talent aktorski. Gwiazda nie ukrywa, że to właśnie z aktorstwem chciałaby związać swoją zawodową przyszłość. Jest na doskonałej drodze - takiej widowni może pozazdrościć jej niejedna światowa gwiazda! 

 

7/7
Maria Jeleniewska

Tak jak pisaliśmy, królowa jest tylko jedna! A jest nią Maria Jeleniewska, dla fanów po prostu Jeleniewska. Jej filmiki na Tik Toku są niezwykle oryginalne i bardzo pracochłonne. Maria stworzyła swój własny, charakterystyczny styl i na razie nikt nie jest jej w stanie przebić. Dba o każdy szczegół i detal materiału wideo, który wrzuca do sieci. Sami zobaczcie!

 

Więcej na temat Jan Dąbrowski Magda Bereda