Party Stories
Tomasz Komenda
East News
Newsy

Czy warto zobaczyć film o Tomaszu Komendzie? "Trudno powstrzymać łzy" - piszą recenzenci! 

Film o Tomaszu Komendzie od jutra w kinach. Czy warto iść na film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"? Recenzje filmu o Tomaszu Komendzie

W piątek 18. września do kin trafi film na podstawie prawdziwych, tragicznych wydarzeń - "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Tą sprawą żyła cała Polska - Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastolatki. Sąd zdecydował się wymierzyć mu karę 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przebywał za kratami aż 18 lat i przeżył tam prawdziwe piekło. W 2018 roku został wypuszczony na wolność i chociaż dziś jest już szczęśliwy, to jednak nikt nie zwróci mu najpiękniejszych lat życia. Jego historia zainspirowała twórców do stworzenia filmu. Czy warto się na niego wybrać? Zobaczcie pierwsze recenzje. 

Zobacz także: Tomasz Komenda zdradził imię syna w "Dzień Dobry TVN"! Filip Chajzer nie dowierzał

Zapytaliśmy Rafała Collinsa o pracę dla Tomasza Komendy. Odpowiedź nas zaskoczyła!

Czy warto zobaczyć film o Tomaszu Komendzie?

Życie Tomasza Komendy przerodziło się w istny koszmar, gdy mężczyzna skończył 23 lata. Z dnia na dzień został oskarżony o gwałt i morderstwo. Wtedy też wszelkie dowody działały niestety na jego niekorzyść. Trafił do więzienia, w którym spędził aż 18 lat. Jak sam przyznawał w wielu wywiadach, w zakładzie karnym był traktowany jak najgorsze zło - był bity, zastraszany i upokarzany. Te wszystkie wydarzenia bardzo odbiły się na jego psychice - kilkukrotnie targnął się na własne życie i z każdym kolejnym dniem tracił nadzieje, że jeszcze kiedyś zostanie oczyszczony z zarzutów. Dopiero kiedy na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się sprawie, odzyskał wolność. 

To jedna z najgłośniejszych spraw ostatnich lat, która zainspirowała twórców filmowych do zekranizowania tych wydarzeń. Za reżyserię filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" odpowiedzialny jest Jan Holoubek, a w rolę Tomasza Komendy wcielił się Piotr Trojan, który bardzo zaangażował się w ten projekt. Aktor między innymi schudł do roli aż 10 kilogramów. 

Miałem specjalną dietę, bo musiałem schudnąć do kilku scen 10 kilogramów, a i tak jestem dość szczupły. Głód był straszny. Uczyłem się też mówić w sztucznych zębach – brałem je na spotkania ze znajomymi. W pewnym momencie już nie zauważali, że mam je na sobie - powiedział w wywiadzie dla naTemat, Piotr Trojan. 

Kilka dni temu pierwsi widzowie oraz zaproszeni goście mogli już zobaczyć film Jana Holoubka. Pojawiły się również pierwsze recenzje. Czy zatem warto się wybrać na film?

Wspaniała kreacja Piotra Trojana. Słuszny cel przywołania życiorysu Komendy porusza sumienia. Film nierówny, o dziwnym, niekonsekwentnym pojęciu czasu - brzmi jeden z komentarzy na Filmwebie. 

Po seansie trudno otrząsnąć się z wrażenia, powstrzymać łzy, każdy natychmiast będzie się domagał zadośćuczynienia - czytamy w "Polityce"

Obawiałem się produkcji próbującej wycisnąć tanie wzruszenia z kolejnej prawdziwej historii. Jednak "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to zaskakująco niezłe, solidne kino - sprawne, poruszające, z mocnymi rolami - pisze "Gazeta Wyborcza" 

Już w Rojście Holoubek udowodnił, że ma świetne oko do detali i prowadzenia aktorów, w 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy tylko to potwierdza. Powierzenie głównej roli Piotrowi Trojanowi, którego widzowie mogą kojarzyć chociażby z serialu Znaki, było świetnym posunięciem. Jego gra jest fenomenalna. W każdej scenie przykuwa uwagę widza i potrafi przekazać mu swój ból, strach i przerażenie. [...]  Na uwagę zasługują także świetne zdjęcia Bartłomieja Kaczmarka, z którym Holubek pracował już przy Rojście. Świat w jego obiektywie jest szary i markotny. Przygaszone kolory podkreślają tylko beznadzieję sytuacji. W scenach więziennych daje się wyczuć klaustrofobię i brak jakiejkolwiek prywatności mieszkańców celi - czytamy recenzję na stronie naekranie.pl 

Film polecają również gwiazdy, które pojawiły się na premierze, m.in. Doda!

Oraz Edyta Herbuś:

Ostatni raz płakałam tak w kinie na „Titanicu” ... Historia Tomasza Komendy nigdy nie powinna się wydarzyć .. a jednak, takie są fakty. I po wczorajszej premierze filmu „25 lat niewinności” nadal buzuje we mnie złość na te wydarzenia, ale też ogromne wzruszenie i radość, bo zwyciężyła prawda i matczyna miłość silniejsza niż wszystko❤️Film jest niezwykły. Autentyczny, wstrzasajacy( sceny więzienne przerosły mnie stopniem okrucienstwa) wzruszający( szczególnie relacja Tomka i mamy), momentami magiczny( tańczące płatki śniegu w chwilach, gdy ulatywała z nich nadzieja

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostatni raz płakałam tak w kinie na „Titanicu” ... Historia Tomasza Komendy nigdy nie powinna się wydarzyć .. a jednak, takie są fakty. I po wczorajszej premierze filmu „25 lat niewinności” nadal buzuje we mnie złość na te wydarzenia, ale też ogromne wzruszenie i radość, bo zwyciężyła prawda i matczyna miłość silniejsza niż wszystko❤️Film jest niezwykły. Autentyczny, wstrzasajacy( sceny więzienne przerosły mnie stopniem okrucienstwa) wzruszający( szczególnie relacja Tomka i mamy), momentami magiczny( tańczące płatki śniegu w chwilach, gdy ulatywała z nich nadzieja) Wszyscy aktorzy zagrali świetnie, serdeczne gratulacje! A @piotrtrojan.insta w głównej roli #mistrzostwo !!! Zapraszam Was na story, gdzie znajdziecie wzruszające przemówienie Tomka i ... jego oświadczyny ...❤️❤️Emocje niesamowite ❤️❤️❤️#miłość #film #prawdziwahistoria #25latniewinności #brawowszyscytwórcy #braworeżyser @jan_holoubek 👏

Post udostępniony przez Edyta Herbuś (@edytaherbus)

 

Jak widać recenzenci zgodnie przyznają, że film jest naprawdę dobrą produkcją, która oddaje emocje i klimat tragicznych wydarzeń z życia Tomasza Komendy. A Wy, wybierzecie się na film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"? 

Tomasz Komenda
East News

Produkcja oficjalnie trafi do kin już  w piątek, 18. września. W rolę Tomasza Komendy wcielił się Piotr Trojan.

Piotr Trojan jako Tomasz Komenda w filmie
Mat. prasowe

Dziś Tomasz Komenda jest już wolnym człowiekiem. Mężczyzna ułożył sobie już życie prywatne - jest zaręczony i wkrótce zostanie również tatą! Uczęszcza jednak w dalszym ciągu na terapię psychologiczną.

Tomasz Komenda i jego narzeczona Anna Walter
East News

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Piotr Trojan jako Tomasz Komenda w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
East News
Newsy
Film o Tomaszu Komendzie w kinach od 18 września! W głównej roli Piotr Trojan
Edward Miszczak ogłosił, że 18 września do kin wejdzie film o Tomaszu Komendzie. Kto w nim zagra?

Sprawą Tomasza Komendy żyła cała Polska! Po latach wyszło bowiem na jaw, że mężczyzna został skazany za zabójstwo, którego nie popełnił. Tomasz Komenda spędził w więzieniu ponad 18 lat! Jego historia wstrząsnęła opinią publiczną. Do tego stopnia, że już niedługo na ekrany kin wejdzie film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Poznajcie szczegóły tej produkcji! Kto zagra Tomasza Komendę w filmie "25 lat niewinności"? Edward Miszczak podczas prezentacji wiosennej ramówki TVN ogłosił dokładną datę premiery filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Produkcja trafi do kin już 18 września. W głównej roli zobaczymy Piotra Trojana, którego widzowie mogą kojarzyć z takich seriali, jak choćby "Znaki", "Pułapka" czy też "Na Wspólnej". Obok niego w filmie pojawią się także między innymi Magdalena Różczka oraz Agata Kulesza.  Za reżyserię "25 lat niewinności" odpowiada Jan Holoubek, dla którego będzie to pełnometrażowy debiut. Co ważne, film powstał za pełną zgodą Tomka Komendy oraz jego bliskich. Sprawa Tomasza Komendy Tomasz Komenda trafił do więzienia, gdy miał zaledwie 23 lata. Mężczyzna został oskarżony o brutalny gwałt i zabójstwo nastolatki, do którego miało dojść w Miłoszycach niedaleko Wrocławia w sylwestrową noc 1996/1997. Mimo braku twardych dowodów na to, że to właśnie Tomek Komenda dopuścił się tej okrutnej zbrodni, chłopak został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Jednak dzięki dociekliwości między innymi dziennikarzy w 2016 roku prokuratura wróciła do tej sprawy. W toku śledztwa wyszło na jaw, że Tomasz Komenda nie mógł popełnić tej zbrodni. W 2018 roku mężczyzna wyszedł na wolność. Tomek Komenda domaga się teraz odszkodowania od państwa w...

Piotr Trojan jako Tomasz Komenda w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
Mat. prasowe
Newsy
Ojciec zamordowanej nastolatki błaga o wstrzymanie filmu o Tomaszu Komendzie: "Ja już nie mogę tego wytrzymać..."
Ojciec zamordowanej 15-letniej Małgosi prosi sąd by zakazał produkcji filmu o Tomaszu Komendzie. Ojciec ofiary Zbrodni Miłoszyckiej nie chce, żeby pokazywano jej postać w filmie. 

Ojciec bestialsko zamordowanej 15-letniej Małgosi już dwukrotnie prosił sąd we Wrocławiu, by zakazał produkcji filmu o Tomaszu Komendzie . Ojciec ofiary Zbrodni Miłoszyckiej nie chce, żeby pokazywano jej postać w filmie. Teraz będzie walczył o to w sądzie cywilnym.  Film o niesłusznie skazanym za potworną zbrodnię, Tomaszu Komendzie ma trafić do kin 18 września.  Zobacz także:  6540 dni w piekle. Tragiczna historia Tomasza Komendy jeszcze się nie skończyła... Ojciec ofiary Zbrodni Miłoszyckiej nie chce filmu o Tomaszu Komendzie Na początku marca ojciec ofiary Zbrodni Miłoszyckiej zgłosił w sądzie karnym we Wrocławiu, że zaplanowany na jesień film o Tomaszu Komendzie narusza jego dobra osobiste. Nie chce, żeby pojawiła się w nim jego córka Małgosia ani nikt z rodziny.  Nie będzie pokazywana w żadnym filmie. Ja tego nie mogę zrobić, jestem słabym człowiekiem. Sąd może zakazać realizacji filmu i koniec. - powiedział, co cytuje "Gazeta Wrocławska" Jednak wniosek ojca został odrzucony przez sąd "z uwagi na brak podstaw prawnych". Podczas kolejnej rozprawy, która miała miejsce 9 marca, ojciec Małgosi mówił:  Pokazywanie, jak ona tam leżała pod tą stodołą, to jest gnębienie nas. Przyszedł taki moment, że ja już tego nie mogę wytrzymać. Według informacji "Gazety Wyborczej", Pan Krzysztof zdecydował się oddać sprawę do sądu cywilnego. Pomiędzy rodzicami zamordowanej nastolatki a twórcami "25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy" może dojść do procesu.  Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń i życia Tomasza Komendy przy pełnym wsparciu jego rodziny. Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i brutalne morderstwo 15-letniej Małgosi, do...

Piotr Trojan
East News
Newsy
To Piotr Trojan zagrał Tomasza Komendę. Do roli schudł 10 kilogramów: "Głód był straszny"
Piotr Trojan o filmie o Tomaszu Komendzie. Kto zagrał Tomasza Komendę?

Piotr Trojan to odtwórca głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" . Dramat jest oparty na prawdziwej historii, która wstrząsnęła całą Polską. Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił. Za kratami spędził aż 18 lat i przeżył prawdziwe piekło na ziemi. Te wszystkie emocje i wielki dramat niewinnie skazanego Tomasza, musiał przekazać w filmie właśnie Piotr Trojan. W rozmowie z "naTemat", aktor opowiedział jak przygotowywał się do roli i jakie momenty były dla niego najtrudniejsze.  Wszystko zaczęło się od castingów. Trwały bardzo długo. Najpierw wysyłaliśmy selftape, na którym nagrywaliśmy jedną z najbardziej hardcore’owych scen filmu. Miałem świadomość, jaka to jest trudna sprawa. Jednak jak pochłonąłem wszystkie dostępne materiały i przeczytałem książkę Grzegorza Głuszaka "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy”, to wszystko bardzo to we mnie rezonowało. I przeniosło się na nagranie - powiedział Piotr Trojan w rozmowie z "naTemat".   W przygotowaniu do roli, pomogła mu oczywiście rozmowa z Tomaszem Komendą. Chociaż spotkanie trwało krótko, to emocje bardzo udzieliły się aktorowi.  Wydaje mi się, że jest bardzo dobry, wrażliwy. I na tym polega jego siła. Ja też czuję, że jestem wrażliwy, ale nie czuję w sobie takiej siły. [...] Trwało to godzinę, oglądaliśmy zdjęcia, była z nami cała rodzina. Śmialiśmy, żartowaliśmy, ale były też łzy. Pamiętam jak trzęsły mi się nogi. Tomek też był zestresowany. Wydaje mi się, że teraz, po roku, jest jeszcze silniejszy. Do roli aktor schudł 10 kilo: Miałem też specjalną dietę, bo musiałem schudnąć do kilku scen 10 kilogramów, a i tak jestem dość szczupły. Głód...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner