Czechy walczą z koronawirusem
East News
Newsy

Czesi od dawna obowiązkowo zakrywali twarz, dziś likwidują część ograniczeń! 

Czesi od dawna obowiązkowo zakrywali twarz, dziś likwidują część ograniczeń! 

Czesi prowadzą swoją walkę z koronawirusem nieco inaczej niż Polska. Podczas gdy nasi specjaliści uparcie powtarzali, że noszenie maseczek przez ludzi bez żadnych objawów nie ma sensu, nasi południowi sąsiedzi zakrywają obowiązkowo twarz już od 20 marca. Czeskie władze właśnie ogłosiły, że ponieważ liczba nowych zakażeń koronawirusem nie rośnie, rezygnują z części ograniczeń. Jakich?

Zobacz także: Czy zwierzęta przenoszą koronawirusa? Tygrysica z zoo zarażona

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Czesi znoszą część ograniczeń w związku z koronawirusem

Podczas gdy w Polsce zamknięte są wszystkie parki, obiekty rekreacyjne, plaże, a nawet lasy, w Czechach już od dziś, czyli od wtorku, można bez problemu uprawiać aktywność na zewnątrz. W lasach można biegać, jeździć na rowerze, czy na rolkach bez maseczek. Jak zastrzega portal iDNES.cz, oczywiście zachowując odpowiedni odstęp od innych. Otwarte będą boiska, czy miejsca rekreacji. Możliwa jest gimnastyka, jazda konna, kajakarstwo, czy żeglarstwo. Ale z maksymalnie dwoma osobami na pokładzie.

Dotąd wyjście bez maseczki zasłaniającej usta i nos na zewnątrz groziło w Czechach surową karą. Inna sprawa, że według mediów maseczek tam od początku nie brakowało - są do kupienia w sklepach, czy aptekach. 

Jak pokazują władze w Pradze, od ubiegłej soboty liczba nowych zakażeń koronawirusem w Czechach nie rośnie. Dlatego rząd zadecydował również o otwarciu od czwartku niektórych sklepów - np. dla hobbystów, czy sklepów rowerowych. Władze rozważają tuż po świętach otwarcie kolejnych - jak sklepy obuwnicze i papiernicze. Tu jednak ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta.

– Obostrzenia nie mogą być wprowadzone na pół roku czy rok. Nie jesteśmy w stanie wytrzymać kolejnych miesięcy w ciasnych warunkach kwarantanny. Jednocześnie musimy zastosować kwarantannę inteligentną – mówi Minister Zdrowia Czech Adam Vojtěch cytowany przez portal iDNES.cz.

Szwecja bez zakazów

Jeszcze inne podejście do koronawirusa proponuje Szwecja. Tak wielkich ograniczeń jak dotąd ni wprowadzono - władze dają zalecenia, a nie zakazy. O tym jak wygląda tam sytuacja mówiła ostatnio polska pisarka Katarzyna Tubylewicz.

Zobacz: Zaufanie, nie zakazy i ludzie na ulicach! Polska pisarka o szwedzkiej walce z koronawirusem: "Ludzie i tak się zarażą"

W Czechach od wtorku można uprawiać aktywność sportową. Stopniowo mają też znikać kolejne obostrzenia. Na zdjęciu - Most Przyjaźni w Cieszynie, zamknięte po wielu latach przejście graniczne Polski z Czechami:

Czechy walczą z koronawirusem, zamknięta granica w Cieszynie
East News

Rok szkolny koronawirus
East News
Newsy
Przerażające prognozy dotyczące pandemii koronawirusa! Będzie lawinowy przyrost zakażonych?!
Przerażające prognozy dotyczące pandemii koronawirusa! Będzie lawinowy przyrost zakażonych?!

Eksperci przewidują, że samo wprowadzenie nakazu zasłaniania ust i nosa nie przyniesie oczekiwanego efektu i już wkrótce znacznie wzrośnie liczba osób zakażonych  koronawirusem.  Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix, która analizuje dane o epidemii w Polsce, w rozmowie z Wirtualną Polską zdradził, jakie są najnowsze prognozy dotyczące pandemii koronawirusa. Te dane przerażają! Za kilka tygodni w Polsce będzie ponad 300 tysięcy zakażeń?! Dziś, w środę 14 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. Niestety, tylko w ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto go u 6526 osób, a aż 116 osób zmarło. W związku z coraz większą liczbą zakażonych władze w Polsce przywróciły różne obostrzenia. Od minionej soboty 10 października w całym kraju obowiązuje tzw. żółta strefa (cały czas obowiązują również strefy czerwone), w której m.in. wszyscy mają obowiązek noszenia maseczek.  Niestety, według ekspertów wprowadzone ostatnio obostrzenia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Według prognozy ExMetrix w Polsce do 11 listopada przybędzie 160 tysięcy przypadków koronawirusa, a to oznacza, że łącznie liczba osób u których wykryto groźnego wirusa osiągnie około 300 tysięcy!  Jeśli mamy 4000-5000 zakażeń dziennych, wystarczy nawet prosty rachunek. Trend jest bardzo niekorzystny. Wątpię, aby łagodne obostrzenia przyniosły skutek w postaci widocznego spadku zakażeń - w rozmowie z Wirtualną Poolską skomentował  Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix.  Czy w związku z takimi prognozami władze wprowadzą kolejne obostrzenia? Według nieoficjalnych informacji Polsat News rządzący zastanawiają się m.in. nad wprowadzeniem zakazu organizacji wesel, czasowym wyłączaniem targowisk czy nakazem...

Koronawirus w Szwecji, na ulicach pełno ludzi
East News
Newsy
Zaufanie, nie zakazy i ludzie na ulicach! Polska pisarka o szwedzkiej walce z koronawirusem: "Ludzie i tak się zarażą"
Zaufanie, nie zakazy i ludzie na ulicach! Polska pisarka o szwedzkiej walce z koronawirusem: "Ludzie i tak się zarażą"

Okazuje się, że walka z koronawirusem nie musi wyglądać wszędzie tak samo? Jak to jest, że podczas gdy w Polsce i na świecie rządy prześcigają się w kolejnych zakazach, by ludzie pozostawali w domach, w Szwecji życie toczy się bez tak wielkich ograniczeń? O odpowiedź na te pytanie pokusiła się świetnie znająca szwedzkie realia pisarka Katarzyna Tubylewicz . O sytuacji Sztokholmie, gdzie mieszka, i w całym kraju rozmawiała z nią Katarzyna Sielicka z dwutygodnika „Viva! Zobacz także:   W związku z koronawirusem cmentarze w Warszawie zostały zamknięte Koronawirus w Szwecji: zaufanie, nie zakazy Jak wyjaśnia Katarzyna Tubylewicz, w Szwecji uważa się, że walka z koronawirusem ma się opierać na zaufaniu państwa do obywateli i odwrotnie. Okazuje się, że najważniejsze decyzje podejmują tam wcale nie politycy, a eksperci - epidemiolodzy ze szwedzkiego odpowiednika sanepidu. Z większych organiczeń - jak do tej pory oficjalnie zakazano organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób i odwiedzania pensjonariuszy w domach opieki dla seniorów. Zamknięto też szkoły średnie i wyższe. To właściwie teraz jedyne zakazy. A poza tym wszystko, co się dzieje, wynika z rad i sugestii, jak należy działać. Większość Szwedów pracuje z domu, większość bardzo ogranicza kontakty towarzyskie, większość nie wyjedzie nigdzie na święta, żeby nie roznosić zarazy. Ale zrobią to dlatego, że są odpowiedzialni i solidarni, nie dlatego, że grozi im mandat - mówi Tubylewicz. Jak dodaje, szwedzkie państwo uważa, że zamknięcie kraju wcale nie jest optymalnym sposobem na walkę z koronawirusem, bo to zagrożenie szybko nie zniknie.  W Szwecji uważa się, że trzeba znaleźć taką metodę na walkę z nim, która nie zniszczy całkowicie tkanki społecznej, nie skaże ludzi na długotrwałą izolację, doprowadzającą do...

Koronawirus w Warszawie, dezynfekcja na Placu Zamkowym
East News
Newsy
Żółta strefa w Warszawie? Czy wrócą obostrzenia w stolicy? Jest komentarz rzeczniczki ratusza
Żółta strefa w Warszawie? Czy wrócą obostrzenia w stolicy? Jest komentarz rzeczniczki ratusza

Już wkrótce Warszawa znajdzie się w żółtej strefie? W związku z pandemią koronawirusa i wzrostem liczby osób zakażonych w stolicy zostaną wprowadzone obostrzenia? Jest komentarz rzeczniczki stołecznego ratusza! Karolina Gałecka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poinformowała, kiedy Warszawa może trafić do żółtej strefy.  Żółta strefa w Warszawie? Od początku pandemii w Polsce wykryto już 91 514 (dane z 30 września) przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, w tym czasie w z powodu COVID-19 zmarło aż 2513 osób. Zaledwie kilka dni temu Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej poinformował, że w ciągu  ostatnich dwóch tygodni w Warszawie pojawiło się ponad tysiąc nowych przypadków koronawirusa.  Czy w związku z rosnącą liczbą zakażonych w stolicy zostanie wprowadzona żółta strefa? Rzeczniczka stołecznego ratusza w rozmowie z mediami zdradziła, kiedy możemy się tego spodziewać! Liczymy się z możliwością wprowadzenia w Warszawie żółtej strefy – Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza przyznała w rozmowie z "Rzeczpospolitą". (...) stolica trafi do strefy żółtej, gdy w ciągu 14 kolejnych dni łączna liczba zakażeń przekroczy 1066. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że obecnie jest to... 1206 przypadków koronawirusa. Niewykluczone więc, że wkrótce w stolicy wrócą obostrzenia. Jeżeli Warszawa będzie w żółtej strefie mieszkańcy i turyści będą musieli się liczyć m.in. z nakazem noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. W żółtej strefie zostanie zredukowana również liczba gości na weselach do 75 osób (wcześniej było 100). Zmiany dotyczące obostrzeń we wszystkich strefach - jak informuje portal money.pl - mają zacząć obowiązywać od ok. 15 października. ...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner