Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. O aktorze w ostatnich miesiącach jest szczególnie głośno po tym, jak zrezygnował z kariery zawodowej w 2022 roku. Zdiagnozowano u niego afazję. Bliscy Bruce'a Willisa przekazali właśnie, co dokładnie dolega aktorowi:

Reklama

Choć jest to bolesne, ulgą jest wreszcie postawienie jasnej diagnozy - napisano w oświadczeniu.

Wszystko wskazuje na to, że fani Bruce'a Willisa już nigdy nie zobaczą go w nowych produkcjach.

Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Na co cierpi?

Bruce Willis zakończył karierę z powodu poważnej choroby. Cierpi na afazję, która objawia się utratą zdolności do rozumienia czy tworzenia wypowiedzi, będąca skutkiem uszkodzenia struktur mózgowych. Niedawno Sylvester Stallone informował, że widok przyjaciela napawa go smutkiem. Dodał: "Bruce przechodzi przez bardzo, bardzo trudny okres". Najbliżsi Bruce'a Willisa opublikowali oświadczenie na temat jego zdrowia. Okazuje się, że Bruce Willis cierpi na otępienie czołowo-skroniowe znane jako FTD:

Odkąd wiosną 2022 r. ogłosiliśmy diagnozę afazji u Bruce'a, jego stan się pogorszył i teraz mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD). Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, ulgą jest usłyszenie wreszcie jasnej diagnozy - cytowało oświadczenie rodziny aktora BBC.

Instagram @dobledebruce

Zobacz także: Najstarsza córka Bruce'a Willisa opublikowała wzruszające zdjęcia z ojcem. Jak wygląda dziś Rumer Willis?

Rodzina Bruce'a Willisa chce szerzyć wiedzę na temat choroby FTD, na którą cierpi aktor:

Zobacz także

Bruce zawsze wierzył w moc swojego głosu w świecie, aby pomagać innym i podnosić świadomość ważnych kwestii, zarówno publicznie, jak i prywatnie. W głębi serca czujemy, że gdyby mógł, zareagowałby, zwracając globalną uwagę i jednocząc się z tymi, którzy również mają do czynienia z tą wyniszczającą chorobą i wiedzą, jak wpływa ona na wiele osób i ich rodziny

zz/Galaxy/STAR MAX/IPx/Associated Press/East News

Zobacz także: Bruce Willis za dzień zdjęciowy brał 2 mln. Ale choroba była widoczna już od dawna

Czym jest otępienie czołowo-skroniowe, na które cierpi Bruce Willis?

Otępienie czołowo-skroniowe (frontotemporal dementia, FTD) to nieuleczana choroba, w której dochodzi do powstania zmian zanikowych w obrębie czołowych oraz części płatów skroniowych mózgu. Początek choroby jest trudno zauważalny i postępuje bardzo powoli. Na portalu mp.pl czytamy:

Najczęstszą postacią otępienia czołowo-skroniowego jest tzw. wariant behawioralny otępienia czołowo-skroniowego, rzadziej spotykane są tzw. afazja postępująca niefluentna oraz otępienie semantyczne. U podłoża tych zmian patologicznych leży degeneracja komórek nerwowych (czyli neuronów), która zachodzi poprzez gromadzenie się w ich wnętrzu nieprawidłowego białka. Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana, ale najprawdopodobniej białko to powstaje w wyniku mutacji genetycznej.

Reklama

Do kwestii otępienia czołowo-skroniowego odniosła się również rodzina aktora w oświadczeniu:

To okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało, a może dotknąć każdego. W przypadku osób poniżej 60. roku życia otępienie czołowo-skroniowe jest najczęstszą formą demencji, a ponieważ postawienie diagnozy może zająć wiele lat, choroba jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniona, niż nam się wydaje. Obecnie nie ma na nią lekarstwa, co, jak mamy nadzieję, zmieni się w nadchodzących latach – poinformowano w oświadczeniu.

Instagram @dobledebruce

London Entertainment / SplashNews.com/East News
Reklama
Reklama
Reklama