Afera o Lecha Wałęsę w USA
ONS
Newsy

Afera o Lecha Wałęsę w USA. Chcą mu odebrać prestiżowe wyróżnienie

Ta wypowiedź może go wiele kosztować

Lech Wałęsa to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny politycznej. Były prezydent naszego kraju oprócz niepodważalnych zasług, ma też pokaźne konto wpadek i niefortunnych wypowiedzi. Jedną z nich była kontrowersyjna opinia Wałęsy o roli homoseksualistów w polskim Sejmie. Przypomnijmy: Szok! Lech Wałęsa jest homofobem?: "Geje powinni siedzieć za murem"

Jego wypowiedź odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zgodnie uznano, że takie słowa z ust laureata pokojowej nagrody Nobla nigdy nie powinny paść. Podobnego zdania są studenci i pracownicy Uniwersytetu Northeastern w amerykańskim Illinois, którego budynek główny kampusu nosi imię właśnie Lecha Wałęsy. Teraz wnioskują oni o zmianę nazwy z uwagi na homofobiczne wypowiedzi Polaka.
 

Batalia studentów i pracowników Uniwersytetu Northeastern w Illinois o zmianę nazwy budynku głównego kampusu im. Lecha Wałęsy trwa już od kilku miesięcy. Nie chcą oni, by ich szkoła była utożsamiana z homofobicznymi wypowiedziami byłego prezydenta - opisuje na blogu reporter CNN (za Gazeta Wyborcza).


Władze uczelni nie chcą jednak przychylić się do tego wniosku i tłumaczą, że choć wypowiedź nie jest zgodna z wartościami, które wyznaje uczelnia, nie grzebią one dorobku Wałęsy.
 

Wałęsa otrzymał doktoraty honoris causa ponad 20 amerykańskich uniwersytetów i żaden nie odebrał mu ich w odpowiedzi na jego słowa. Choć komentarze Wałęsy były całkowicie sprzeczne z wartościami w Northeastern to nie definiują go jako człowieka ani nie anulują jego osiągnięć - tłumaczy dyrekcja uczelni.


Studenci zapowiadają jednak, że nie odpuszczą. Władze amerykańskiego uniwersytetu powinni zaakceptować ich wniosek?

Zobacz: Córka Wałęsy wraca do showbiznesu: "Planuje mocne wejście"

Lech Wałęsa na gwiazdorskich wakacjach:

Lech Wałęsa jest homofobem. Lech Wałęsa krytykuje gejów
Newsy
Kolejny cios z USA dla Wałęsy. Ta decyzja z pewnością go zaboli
Wszystko przez homofobiczną wypowiedź

Lech Wałęsa nie jest już aktywnym politykiem, ale czasami pokusi się o skomentowanie bieżących wydarzeń. Szerokim echem odbiła się jego skrajnie homofobiczna wypowiedź o prawach osób homoseksualnych do zasiadania w Sejmie. Wywołało to duży skandal i to nie tylko w Polsce. Przypomnijmy: Afera o Lecha Wałęsę w USA. Chcą mu odebrać prestiżowe wyróżnienie Były prezydent jest w Stanach Zjednoczonych postacią rozpoznawalną i bardzo cenioną, ale afera mocno odbiła się na jego wizerunku. Jeszcze kilka miesięcy temu mieszkańcy San Francisco mogli spacerować ulicą imienia Lecha Wałęsy, ale teraz to już przeszłość. Radni amerykańskiego miasta zdecydowali o jednogłośnej zmianie, a powodem takiej decyzji jest przywoływana już homofobiczna wypowiedź Polaka.   To, co powiedział Wałęsa, jest po prostu skandaliczne. To rozczarowujące, że laureat pokojowej nagrody Nobla wygłasza tego typu uwagi pełne nienawiści wobec całych grup społecznych - argumentują radni San Francisco. Co więcej, ulicę Lecha Wałęsy nazwano teraz na cześć Toma Waddella - znanego aktywistę gejowskiego, który zmarł na AIDS w 1987 roku. Co sądzicie o takim geście? Zobacz: Szok! Lech Wałęsa jest homofobem?: "Geje powinni siedzieć za murem" Lech Wałęsa na wakacjach:

Lech Wałęsa o śmierci syna Przemysława Wałęsy
Eastnews
Newsy
Lech Wałęsa dementuje informacje o tym, że jego syn popełnił samobójstwo! Zobacz, co napisał!
"Źle znosił kłamliwe napaści na Ojca", pisze były prezydent.

Przemysław Wałęsa popełnił samobójstwo? Jak podaje "Newsweek", Lech Wałęsa podczas konferencji naukowej IPN na temat Stanu Wojennego wyznał, że jego syn "skrócił sobie życie". Do tej pory nie była znana przyczyna, ani szczegółowe okoliczności śmierci Przemysława Wałęsy. Mówiło się o "niezdrowym stylu życia" i alkoholizmie. Były prezydent podczas swojego wystąpienia zasugerował, że jego syn odebrał sobie życie, ponieważ nie wytrzymał presji psychicznej. Mój syn nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie - słowa Lecha Wałęsy z konferencji cytuje "Newsweek" Zobacz też: Przemysław Wałęsa nie żyje. Co się stało? Są pierwsze informacje!   Przemysław Wałęsa odebrał sobie życie?  8 stycznia Przemysław Wałęsa został znaleziony martwy przez jednego z członków swojej rodziny w swoim mieszkaniu w Gdańsku. Miał 43 lata. Był jednym z pięciorga dzieci Lecha i Danuty Wałęsów. Pracował w straży granicznej. Nie udzielał się medialnie. Był żonaty, miał dwóch synów. Do tej pory oficjalnie nie podano przyczyny śmierci Przemysława Wałęsy. Poinformowano jedynie, że sekcja zwłok wykluczyła udział osób trzecich.    W czasie konferencji IPN, Lech Wałęsa niespodziewanie zabrał głos i w bardzo emocjonalnym wystąpieniu zdradził, że jego syn Przemysław odebrał sobie życie. Konferencja dotyczyła Stanu Wojennego. Były prezydent bronił się przed pomówieniami o rzekomą współpracę z służbami komunistycznymi. W swoim przemówieniu powiedział, że te oskarżenia przyczyniły się przedwczesnego zakończenia życia jego syna. Ja jestem czysty jak łza, nigdy nie pracowałem po tamtej stronie. Kiszczak kilka razy chciał mnie zabić - mówił Lech Wałęsa. Były prezydent w swojej wypowiedzi wspomniał profesora Sławomira Cenckiewicza, który w czasie konferencji miał...

Lech Wałęsa wspomina swojego syna, Przemysława
East News
Newsy
Ksiądz w szpitalu u Lecha Wałęsy! A pod ZDJĘCIEM lawina pełnych niepokoju komentarzy i życzeń
Ksiądz w szpitalu u Lecha Wałęsy! A pod ZDJĘCIEM lawina pełnych niepokoju komentarzy i życzeń

To zdjęcie przeraziło wiele osób. Na oficjalnym profilu Lecha Wałęsy na Facebooku pokazała się w poniedziałek wieczorem fotografia, na której były prezydent i legenda Solidarności leży w szpitalnym łóżku, a obok stoi ksiądz. Natychmiast wywołało lawinę komentarzy - osób, które martwią się o Wałęsę, życzą mu zdrowia, ale też hejtu. Lech Wałęsa w szpilatu:   Ksiądz w szpitalu u Lecha Wałęsy Były przywódca walki o demokratyczną Polskę leży w szpitalnym łóżku z zamkniętymi oczami, obok stoi ksiądz. Na religijny charakter tej wizyty wskazuje strój kapłana. Nic więc dziwnego, że zdjęcie mocno zaniepokoiło obserwatorów profilu Lecha Wałęsy. Niektórzy zastanawiają się nawet czy nie chodzi o sakrament namaszczenia chorych.   Zobacz też:  Lech Wałęsa w poruszającym wpisie o zmarłym synu "Jestem mu to winien jako ojciec"   Lech Wałęsa trafił do szpitala w ostatnią sobotę, kiedy to poinformowano o kłopotach kardiologicznych byłego prezydenta. Na jego profilu pojawiło się kilka fotografii z personelem szpitala, na niektórych był uśmiechnięty - więc wydawało się, że jego stan jest dobry. Jednak ostatnie zdjęcie zmienia ten obraz.   Zobacz komentarze pod wpisem:   Lech Wałęsa od jakiegoś czasu zapowiadał udział w poniedziałkowej kontr-miesięcznicy , czyli protestowi przeciw łamaniu demokracji przez obecne władze. Zorganizowano go w kontrze do oficjalnych tzw. miesięcznic, które mają upamiętnić ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Jednak z powodu pogorszenia stanu zdrowia nie miał szans na przyjazd na pl. Zamkowy w Warszawie. Zdjęcie z księdzem pokazało się dokładnie w momencie gdy w stolicy rozpoczynał się protest.   To dla Lecha Wałęsy trudny rok - w styczniu zmarł jego syn, Przemysław:

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner