Zofia Klepacka
East News

Zofia Klepacka w poniedziałek otrzymała odznaczenie od związku żołnierzy AK. Mimo wielu protestów tytuł honorowego członka olimpijce przyznały władze Okręgu Warszawa Wschód. Tę sytuację bardzo krytycznie skomentowała nie tylko Kinga Rusin, ale też zarząd główny Światowego Związku Żołnierzy AK, który wydał oświadczenie w tej sprawie.

Afera z udziałem Zofii Klepackiej zatacza coraz szersze kręgi, a w sprawę zostają zaangażowane nowe osoby. Wygląda na to, że ten konflikt tak szybko się nie skończy!

1/4
Kinga Rusin - gwiazdy jej bronią

Konflikt Zofii Klepackiej i Kingi Rusin

Kinga Rusin na wieść o tym, że Zofia Klepacka ma zostać członkiem honorowym Związku Żołnierzy AK, wyraziła swoje oburzenie publikując post w mediach społecznościowych. Opublikowała zdjęcie swojego dziadka, który był żołnierzem Legionów Piłsudskiego i AK i pod fotografią napisała:

W głowie mi się to nie mieści! Mój dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, ochotnik Legionów Piłsudskiego (zaciągnął się do nich mając zaledwie 16 lat!), odznaczony przez Marszałka za zasługi (zdjęcie), był oficerem AK! W czasie Powstania Warszawskiego dowodził zgrupowaniem Albatros. Zginął w obronie Pasty, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza – napisała dziennikarka.

Na koniec dodała, że trzeba otwarcie protestować przeciwko obrażaniu innych:

Jeśli ktoś powie: „Żydzi do gazu”, „homoseksualiści są wynaturzeni”, „myślą inaczej więc są zdrajcami narodu”, powiedzcie głośno STOP, bo nie chcemy skończyć w faszystowskiej Polsce.

2/4
rusin vs zofia klepacka
magda mielcarz

Wiele gwiazd okazało wsparcie dla postawy Kingi Rusin. Nie tylko to środowisko jest oburzone odznaczeniem dla Zofii Klepackiej. Jak się okazuje, tytułu nie przyznał zarząd główny Związku  Żołnierzy AK,  ale jeden z okręgów. Zarząd główny w oficjalnym oświadczeniu napisał:

W dniu dzisiejszym do Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej doszła informacja, że został przyznany przez Mirosław Widlickiego - Prezesa Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pani Zofii Klepackiej tytuł Honorowego Członka Związku. - czytamy na stronie armiakrajowa.org.pl

3/4
Zofia Klepacka odbiera członkostwo honorowe
East News

W  dalszej części oświadczenia czytamy, że odznaczenie jest nieważne:

Powyższe nadanie tego zaszczytnego tytułu nastąpiło z rażącym naruszeniem naszego statutu. Bowiem stosownie do treści §9 ust.3 statutu Członkiem Honorowy może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Rzeczypospolitej lub dla Związku. (...) Wobec powyższego niezachowanie przez nadającego tytuł, przesłanek materialnych i formalnych przewidzianych statutem stanowi rażące naruszenie prawa i z mocy niego jest nieważne.” 

Jak widać podział na ludzi, którzy wspierają Kingę Rusin i na tych, którzy murem stoją za Zofią Klepacką, jest coraz wyraźniejszy. Wszystko zaczęło się od sporu pod jednym z lokali wyborczych, gdzie dziennikarka krzyknęła w stronę olimpijki "Wstyd"! Ta nagrała ich kłótnię i opublikowała film w mediach społecznościowych.

4/4
Zofia Klepacka
East News

Kinga Rusin wyraziła oburzenie, że osoba reprezentująca nasz kraj otwarcie dyskryminuje niektóre środowiska. Chodzi oczywiście o kontrowersje wokół wypowiedzi Zofii Klepackie na temat środowisk LGBT. Wtedy sportsmenka protestowała przeciwko wprowadzeniu karty osób LGBT i edukacji seksualnej dla dzieci w szkołach. Nikt nie podejrzewał, że sprawa zajdzie tak daleko!

Śledzicie ten konflikt?