Paweł Okraska

Paweł Okraska jest aktorem głównie teatralnym, występuje również epizodycznie w filmach i serialach. Jego najbardziej znaną rolą była postać Filipa w filmie Krzysztofa Zanussiego "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". Prywatnie jest mężem aktorki Magdaleny Walach, z którą ma syna Piotra.

Imię: Paweł

Nazwisko: Okraska

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 190 cm

Data urodzenia: 6.01.1975 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: aktor teatralny, telewizyjny, filmowy

Osoby - związki:
 • żona Magdalena Walach (od 2002 r.)


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: syn Piotr (ur. w 2006 r.)

  Rodzeństwo : brak informacji

  BIO: Paweł Okraska urodził się 6 stycznia 1975 roku w Krakowie, gdzie w 1999 roku ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Zaraz po zakończeniu studiów związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie występował do 2002 roku. Zadebiutował 20 czerwca 1999 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wystąpił w podwójnej roli Władcy i Kuby w spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" na podstawie prozy Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Bogusławy Czosnowskiej.Zanim Okraska zdecydował się na karierę aktorską, przez rok studiował na Akademii Wychowania Fizycznego. Już w młodości był bardzo związany ze sportem, trenował piłkę nożną, a następnie koszykówkę, jednak na studiach bardziej zainteresowała go inna dziedzina - rehabilitacja. Wtedy poczuł powołanie do pomagania ludziom, które chciał realizować poprzez swój zawód. Stąd zrodził się pomysł, by wyjechać za granicę, gdzie rehabilitanci i fizjoterapeuci są bardziej doceniani niż w Polsce. Kilkumiesięczny pobyt w Anglii zweryfikował jednak aspiracje i mężczyzna wrócił w rodzinne strony. O zdawaniu na studia aktorskie przesądził przypadek. Podczas targów edukacyjnych Okraska trafił na stoisko szkoły teatralnej, gdzie spotkał aktorkę Halinę Kwiatkowską. Rozmowa z nią tak go zauroczyła, że zdecydował się spróbować sił podczas egzaminów wstępnych na kierunek aktorski. Choć ta myśl dojrzewała w nim przez prawie rok, w końcu podjął wyzwanie i dostał się na krakowską PWST.Aktor epizodycznie występuje w filmach i serialach, ale jego największym żywiołem jest scena teatralna. Najważniejsze role to: Eugeniusz Pawłowicz Radomski w "Idiocie" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego oraz Wierszynin w "Trzech siostrach", opartych na książce Antoniego Czechowa. Obecnie współpracuje z krakowskimi teatrami Bagatela i Scena Pokój, a także z katowickim Teatrem Żelaznym. Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w roli czeladnika w sztuce Sławomira Mrożka "Krawiec".Podczas studiów w Krakowie poznał późniejszą żonę - znaną i lubianą aktorkę Magdalenę Walach, z którą kilkakrotnie wystąpił w produkcjach, m.in. w serialach "M jak miłość" i "Komisarz Alex". Pobrali się po kilku latach znajomości, w 2002 roku, natomiast 4 lata później przyszedł na świat ich syn Piotr. Para do dziś uchodzi za jedno z najlepiej dobranych małżeństw w show-biznesie, stroniącą od blasku fleszy i plotek.

  Znany z: roli Filipa, studenta medycyny, w filmie "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" oraz z roli Michała Łagody w serialu "M jak miłość". W produkcjach filmowych i telewizyjnych aktor występuje głównie epizodycznie - realizuje się przede wszystkim na deskach teatralnych.

  Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - aktor w serialu "Klan" (1997); - aktor w filmie "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000); - aktor w serialu "M jak miłość" (2000-2004, 2007-2014); - aktor w filmie "Przedwiośnie" (2002); - aktor w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" (2002); - aktor w serialu "Pierwsza miłość" (2006); - aktor w serialu "Fala zbrodni" (2006); - aktor w serialu "Na dobre i na złe" (2010); - aktor w serialu "Szpilki na Giewoncie" (2011); - aktor w filmie "Och, Karol 2" (2011); - aktor w serialu "Komisarz Alex" (2013, 2018); - aktor w serialu "Czas honoru" (2014); - aktor w serialu "Diagnoza" (2017).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody: brak

  Link Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index