Monika Borys

      Monika Borys to jedna z najpopularniejszych piosenkarek lat 80. i 90. Jest znana z takich utworów, jak: "Co ty królu złoty", "Ty uratujesz mnie", "Nie masz prawa" czy "Twoje dłonie". Znamy ją również z małżeństwa z Jarosławem Kukulskim, z którym rozwiodła się w 2003 roku. Zobacz, w jakich filmach i spektaklach zagrała.

      Imię: Monika

      Nazwisko: Borys-Kukulska

      Nazwisko panieńskie: Borys

      Pseudonim: brak

      Wzrost: brak informacji

      Data urodzenia: 14.08.1965 r.

      Znak zodiaku: lew

      Zawód: piosenkarka, aktorka, tancerka, modelka

      Osoby - związki:

    • Jarosław Kukulski (małżeństwo do 2003 roku)
    • Rodzice: Monika Borys jest córką założycielki Zespołu Pieśni i Tańca Varsovia - Haliny Ossowskiej-Borys. Brak jest informacji na temat jej ojca.

      Dzieci: Piotr Kukulski (ur. 1989 r.)

      Rodzeństwo: brak informacji

      BIO: Monika Borys to polska piosenkarka, tancerka, aktorka i fotomodelka. Urodziła się 14 sierpnia 1965 roku w Warszawie. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie. Jest córką Haliny Ossowskiej-Borys, jednej z założycielek dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Varsovia. Monika Borys zadebiutowała w 1985 roku podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej z utworem "Z piłką na plaży". Kolejnym krokiem w jej karierze był występ w warszawskim Teatrze Syrena. Aktorka współpracowała z nim w latach 1984-1986, a także w roku 1988 i 1990. Zagrała w sztuce "Seks i pieniądze" oraz "Co kto lubi". W międzyczasie rozpoczęła się jej współpraca z kompozytorem Ryszardem Poznakowskim, który w 1987 roku skomponował jej pierwszy utwór "To nie jest pora na miłość". Monika Borys występowała na licznych festiwalach muzycznych, podczas których zdobyła wiele cennych nagród. Czytelnicy tygodnika "Panorama" uznali ją nawet za najlepszy debiut roku. Piosenkarka trafiała na pierwsze miejsca list radiowych. W 1990 roku zaśpiewała utwór Anny Jantar "Moje jedyne marzenie" podczas festiwalu poświęconego pamięci piosenkarki. W tym samym roku zadebiutowała ze swoją pierwszą płytą długogrającą "Ściana i groch". Kompozytorem wszystkich utworów z albumu był jej mąż, Jarosław Kukulski. W 1990 roku Monika Borys podjęła ponowną współpracę z Teatrem Syrena, a rok później wystąpiła podczas opolskiego festiwalu z utworem "Przydział twój". W 1994 pojawiła się na konkursie "Muzyczna Jedynka", podczas którego zaprezentowała utwór "Życie jest jak sen". Zawiesiła jednak karierę na rzecz rodziny oraz chorego męża. Kilka lat później podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Quazar Records i wydała kolejny album. W 2004 roku wypuściła album z kolędami o tytule "Najpiękniejsze polskie kolędy" i ponownie zawiesiła aktywność, tym razem do 2008 roku. Wtedy też ukazał się jej ostatni album pt. "Co ty królu złoty", na którym znalazły się utwory: "Pałka zapałka", "Kochaj albo rzuć" czy "Twoje dłonie". Monika Borys występowała również w filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "Chrześniaku" i "07 zgłoś się".

      Znana z: debiutanckiego występu podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej oraz ról w Teatrze Syrena, w którym zagrała w sztukach "Seks i pieniądze" (1984) i "Co kto lubi" (1985) w reżyserii Witolda Fillera. Monikę Borys znamy również z wielu wyjątkowych przebojów, które powstały we współpracy z kompozytorem, a prywatnie jej mężem, Jarosławem Kukulskim. Utwory "Nie masz prawa", "Co ty królu złoty" i "Ty uratujesz mnie" znalazły się na pierwszym miejscu radiowej listy przebojów Programu I Polskiego Radia. Równie wysokie noty otrzymały utwory: "Bohater roku", "Ściana i groch" i "Słodka Lady", które zajęły drugie miejsce w latach 1988-1989.

      Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Chrześniak" (1985);aktorka w filmie "Ojcowizna" (1986);aktorka w serialu "07 zgłoś się" (1987).

      Płyty:"Ściana i groch" (1990);"Kolędy" (1991);"Piosenki o najpiękniejszych bajkach świata" (1992);"Chcę..." (album nie został wydany; 2003);"Najpiękniejsze polskie kolędy" (2004);"Co ty królu złoty" (2008).

      Książki: brak

      Nagrody: - "Najlepszy debiut roku" w plebiscycie czytelników "Panoramy" (1988); - nagroda publiczności podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór "Co Ty królu złoty" (1989).

      LINK Instagram: brak

      LINK Facebook: brak