Michelle Obama

Michelle Obama to żona 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych i pierwsza dama. Z wykształcenia prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Harvarda. Prywatnie mama dwóch dorosłych córek: Malii Ann Obamy i Natashy Obamy. W 2018 roku wydała swoją autobiografię, która okazała się prawdziwym bestsellerem. Zobacz, gdzie pracowała Michelle Obama i co sądzą o niej inni.

Imię: Michelle LaVaughn

Nazwisko: Obama

Nazwisko panieńskie: Robinson

Pseudonim: brak

Wzrost: 180 cm

Data urodzenia: 17.01.1964 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: prawniczka

Osoby - związki: - Barack Obama (małżeństwo od 3 października 1992 r.)

Rodzice: Fraser Robinson i Marian Shields Robinson

Dzieci: Michelle i Barack Obama są rodzicami dwóch córek. Malia Ann Obama i Natasha Obama urodziły się w wyniku procedury in vitro.

Rodzeństwo: brat Craig Robinson

BIO: Michelle LaVaughn Obama to amerykańska prawniczka oraz pierwsza dama Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2017. Urodziła się 17 stycznia 1964 roku w Chicago. Skończyła Whitney Young Magnet High School w Chicago, a następnie Uniwersytet Princeton w stanie New Jersey. Po uzyskaniu licencjatu rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Jej praca dyplomowa nosiła tytuł "Princeton-Educated Blacks and the Black Community". Dotyczyła segregacji rasowej, której zresztą sama doświadczyła. Michelle była również aktywną działaczką organizacji Black Law Students Association. Brała też udział w kursie o nazwie Szkoła Sobotnia, w której poznawała prawnicze sztuczki zawodowe. Studenci i profesorowie doceniali jej otwartość oraz wysoką kulturę osobistą. Michelle imponowała innym swoją troską i empatią, a także dużą inteligencją. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w kancelarii prawniczej Sidley Austin, w której poznała swojego męża, Baracka Obamę. Para pobrała się w 1992 roku w Chicago, a w podróż poślubną wybrała się na Zachodnie Wybrzeże. Trzy lata później Barack Obama rozpoczął swoją działalność polityczną. Michelle pracowała w tym czasie w Chicago jako asystentka burmistrza Richarda Daleya. W 2001 roku rozpoczęła pracę w szpitalu przy Uniwersytecie Chicagowskim, w którym pracowała również w czasie, gdy Barack Obama kandydował na urząd prezydenta. Po wygranych wyborach wprowadziła się wraz z rodziną do Białego Domu i zaangażowała w działalność społeczną. Promowała karmienie piersią, zdrowy styl życia, walczyła z otyłością dzieci i młodzieży, a także propagowała dostęp do opieki zdrowotnej. Michelle Obamę podziwiano nie tylko za jej zaangażowanie w akcje społeczne, lecz także za wyjątkowy styl i gust. W 2009 roku pierwsza dama pojawiła się na okładce kultowego pisma "Vogue". Obama zdobiła okładkę magazynu jeszcze dwukrotnie, w 2013 i 2016 roku. W 2018 roku zaprezentowała swoją autobiografię pt. "Becoming". Opisuje w niej swoje dzieciństwo i kulisy życia rodzinnego. Książka stała się bestsellerem. Niezbędny był nawet jej dodruk w liczbie 800 tysięcy egzemplarzy.

Znana z: działalności społecznej w trakcie studiów oraz podczas rządów jej męża, Baracka Obamy. Jako studentka należała do organizacji Black Law Students Association. Kiedy została pierwszę damą, propagowała karmienie piersią, zdrowy tryb życia oraz powszechny dostęp do opieki zdrowotnej. Walczyła z otyłością, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Michelle Obama znana jest również ze swojej aktywności w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje blisko 49 milionów fanów. Pierwsza dama dzieli się ze swoimi obserwatorami prywatnymi zdjęciami z okresu młodości, a także z ważnych wydarzeń i wystąpień publicznych.

Funkcja w filmie: brak

Płyty: brak

Książki: Michelle Obama: "Becoming. Moja historia". Penguin Random House, 2018.

Nagrody (wybrane):
  • Nagroda "Big Help Award" (2010)


  • Link Instagram: @michelleobama


    Link Facebook: @michelleobama
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index