Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg to człowiek, który zrewolucjonizował media społecznościowe. Jest założycielem cieszącego się ogromną popularnością serwisu Facebook. Jego majątek szacuje się na kilkadziesiąt miliardów dolarów, przy czym jako dyrektor generalny Facebooka Zuckerberg otrzymuje jednodolarową pensję. Prywatnie jest mężem Priscilli Chan i ojcem dwóch dziewczynek.

Imię: Mark Elliot

Nazwisko: Zuckerberg

Pseudonim: brak

Wzrost: 171 cm

Data urodzenia: 14.05.1984

r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: amerykański filantrop, przedsiębiorca, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook, współzałożyciel i dyrektor generalny Meta Platforms

Osoby - związki: Mark Zuckerberg jest w związku małżeńskim z Priscillą Chan (ur. 24.02.1985 r.). To amerykańska filantropka i były pediatra. Para wzięła ślub 19.05.2012 r., dzień po IPO serwisu, czyli pierwszej ofercie publicznej uruchomienia akcji.

Rodzice: syn psychiatry Karen (z domu Kempner) i dentysty Edwarda Zuckerberga

Rodzeństwo: Mark Zuckerberg ma trzy siostry - Arielle, bizneswoman Randi i pisarkę Donnę.

Dzieci: Z małżeństwa z Priscillą Chan ma dwie córki - Maxim Chan Zuckerberg (ur. 1.12.2015 r.) oraz August Chan Zuckerberg (ur. 28.08.2017 r.).

BIO: Mark Zuckerberg urodził się w 1984 r. w White Plains. Pochodzi z żydowsko-amerykańskiej rodziny. Dorastał w Dobbs Ferry. Jest absolwentem Horace Mann School - prywatnej nowojorskiej szkoły. W młodości uczęszczał na obóz letni dla utalentowanej młodzieży Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. W 2002 r. ukończył Phillips Exeter Academy w Exeter. Zdobywał wykształcenie na Uniwersytecie Harvarda. Podczas nauki w Cambridge został członkiem bractwa Alpha Epsilon Pi. W 2004 r. razem ze znajomymi (Eduardo Saverinem, Andrew McCollumem, Dustinem Moskovitzem i Chrisem Hughesem) założył "TheFacebook" - serwis społecznościowy, którego użytkownicy mogą dzielić się wiadomościami i zdjęciami, odszukiwać i kontynuować znajomości. Obecnie jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Meta Platforms (dawniej Facebook Inc.). Ma ponad 9 mln obserwujących na Instagramie, a na Facebooku niemal 120 mln. Mark Zuckerberg może pochwalić się nie tylko pokaźną liczbą obserwujących w mediach społecznościowych. W 2008 r. zajął 785. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes". Został wówczas najmłodszym miliarderem - mając 1,5 mld dolarów. Trzy lata później uplasował się na 15. pozycji w zestawieniu najbogatszych Amerykanów i na 3. miejscu (po Larym Ellisonie i Billu Gatesie), jeśli chodzi o najbogatszego mieszkańca Doliny Krzemowej. Jego majątek według stanu z 4.02.2022 r. szacowany jest na 84,5 miliarda dolarów i zmalał o 29,7 miliarda dolarów po spadku wartości akcji Meta Platforms. Prywatnie Zuckerberg jest mężem Priscilli Chan i ojcem dwóch dziewczynek. Para ma też psa rasy puli o imieniu Beast, który ma ponad 2 mln obserwujących na Facebooku.

Znany z: Mark Zuckerberg jest znany przede wszystkim jako współzałożyciel portalu społecznościowego Facebook i jego spółki - matki Meta Platforms, której jest prezesem, dyrektorem generalnym i akcjonariuszem większościowym. W grudniu 2015 r. razem z żoną założyli inicjatywę "Chan Zuckerberga", która koncentruje się na zdrowiu i edukacji. Opublikowali wówczas otwarty list na Facebooku do swojej nowo narodzonej córki, w którym zobowiązali się do przeniesienia na rzecz organizacji 99% swoich akcji Facebooka, wycenianych wówczas na 45 mln dolarów. W styczniu 2019 r. Zuckerberg przedstawił plany zintegrowania systemu szyfrowanego dla trzech głównych platform społecznościowych, w tym Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. W sierpniu 2020 r. Facebook zintegrował systemy czatu dla Instagrama i Messengera na urządzeniach z systemami zarówno iOS, jak i Android. Aktualizacja zachęcała do wzajemnej komunikacji między użytkownikami Instagrama i Facebooka. Zuckerberg ma na swoim koncie również inne ciekawe projekty. W 2004 r. uruchomił usługę udostępniania plików peer-to-peer o nazwie Wirehog. W 2013 r. założył Internet.org, który określił jako inicjatywę mającą zapewnić dostęp do Internetu 5 miliardom ludzi bez niego w dniu uruchomienia. Zuckerberg jest członkiem zarządu projektu rozwoju statku kosmicznego z żaglami słonecznymi Breakthrough Starshot, którego był współzałożycielem w 2016 r.

Funkcja w telewizji: Mark Zuckerberg wystąpił we własnej osobie w kilku produkcjach, w tym m.in.: - "Mark Zuckerberg: Inside Facebook" (2010 r.); - "Diary of Facebook" (2010 r.); - "Terms and Conditions May Apply" (2013 r.); - "CodeStars" (2013 r.).W 2010 r. jego postać wystąpiła w serialu animowanym "Simpsonowie".

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody: Mark Zuckerberg był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Oto wybrane wyróżnienia, jakie otrzymał:
 • dodany do listy TR35 MIT Technology Review jako jeden z 35. najlepszych innowatorów na świecie w wieku poniżej 35 lat (2007 r.);
 • tytuł "Człowieka Roku" tygodnika "Time" - nagroda przyznawana tym, którzy w minionym roku mieli największy wpływ na wydarzenia na świecie (2010 r.);
 • "Vanity Fair" uznał Zuckerberga za numer 1 na swojej liście Top 100 wpływowych ludzi epoki informacyjnej;
 • 16. miejsce w corocznym badaniu "New Statesman", obejmującym 50 najbardziej wpływowych postaci na świecie (2010 r.);
 • 10. miejsce na liście Najpotężniejszych Ludzi Świata "Forbesa" (2016 r.);
 • tytuł honorowy od Harvardu (2017 r.).


 • Link na Instagram: @zuck

  Link FB: @zuck
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index