Małgorzata Szumowska

      Małgorzata Szumowska zadebiutowała w 2000 roku filmem "Szczęśliwy człowiek", którego jest scenarzystką i reżyserką. Jednak największy rozgłos przyniosły jej "33 sceny z życia", "Sponsoring" i "Body/Ciało". Artystka inspiruje się twórczością Kazimierza Karabasza i Wojciecha Jerzego Hasa. Jak wygląda filmografia Małgorzaty Szumowskiej?

      Imię: Małgorzata

      Nazwisko: Szumowska

      Nazwisko panieńskie: Szumowska

      Pseudonim: brak

      Wzrost: 180 cm

      Data urodzenia: 26.02.1973 r.

      Znak zodiaku: Ryby

      Zawód: reżyserka, scenarzystka, producentka

      Osoby - związki: - mąż Michał Englert (2001 - rozwód); - mąż Mateusz Kościukiewicz (od 2012).

      Rodzice: Maciej Szumowski i Dorota Terakowska

      Dzieci: syn Maciej, córka Alina (ur. w 2012 r.),

      Rodzeństwo : siostra Katarzyna T. Nowak, brat Wojciech Szumowski

      BIO: Małgorzata Szumowska urodziła się w Krakowie. Po szkole średniej pod naciskiem rodziców podjęła naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku historia sztuki, którego nigdy nie ukończyła. Reżyserię studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jeszcze jako studentka wyreżyserowała kilka filmów krótkometrażowych, a na dużym ekranie debiutowała w 2000 roku obrazem "Szczęśliwy człowiek", który mimo mało pochlebnych recenzji utorował Szumowskiej drogę do kariery.Reżyserka, wierząc w społeczny przekaz swoich produkcji, nadal kręciła filmy dotykające problemów natury egzystencjalnej. Przełomem w jej twórczości były "33 sceny z życia" (2008), zrealizowane w polsko-niemieckiej koprodukcji. Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytykę, czego dowodzą liczne nagrody, m.in. Złota Kaczka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Obrazy Małgorzaty Szumowskiej często uznawane są za kontrowersyjne. Najwięcej emocji wzbudził "Sponsoring" (2011), w którym wystąpiła Joanna Kulig i francuska aktorka Juliette Binoche.Za najważniejszy film i największy sukces artystyczny reżyserki uznaje się komediodramat "Body/Ciało" (2015). Jest to opowieść o prokuratorze, który razem z chorą na anoreksję córką próbuje ułożyć sobie życie po śmierci żony. Produkcja zebrała bardzo dobre opinie, a krytycy uznali, że jest to pierwsze dzieło Szumowskiej pozbawione pretensjonalnego charakteru. Film zdobył wiele ważnych nagród, m.in. Złotego Orła i Srebrnego Niedźwiedzia.

      Znana z: reżyserii takich filmów jak "Body/Ciało", "Sponsoring" i "Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcje Małgorzaty Szumowskiej były wielokrotnie nagradzane na najważniejszych europejskich festiwalach filmowych. Reżyserka wyprodukowała również film Larsa von Triera "Antychryst" (2009).

      Funkcja w filmie (wybrana filmografia):scenariusz i reżyseria w filmie "Szczęśliwy człowiek" (2000);scenariusz i reżyseria w filmie "Wizje Europy" (2004);scenariusz i reżyseria w filmie "A czego tu się bać?" (2006);scenariusz i reżyseria w filmie "33 sceny z życia" (2008);scenariusz i reżyseria w filmie "Sponsoring" (2011);scenariusz i reżyseria w filmie "W imię..." (2013);scenariusz i reżyseria w filmie "Body/Ciało" (2015);scenariusz i reżyseria w filmie "Twarz" (2017);scenariusz i reżyseria w filmie "Śniegu już nigdy nie będzie" (2020).

      Nagrody filmowe (ważniejsze wyróżnienia):

    • Złota Kaczka - Najlepszy film i Najlepszy scenariusz za "33 sceny z życia" (2009);
    • Nowe Horyzonty - Najlepszy film dokumentalny za "A czego tu się bać?" (2007);
    • MFF w Locarno - II nagroda oraz Nagroda Specjalna Jury za "33 sceny z życia" (2008);
    • Złote Lwy - Nagroda Dziennikarzy za "33 sceny z życia" (2008);
    • Berlinale - Nagroda Jury Teddy w kategorii Najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom za "W imię..." (2013);
    • Złote Orły - Najlepszy film i Najlepsza reżyseria za "Body/Ciało" (2016);
    • Berlinale - Srebrny Niedźwiedź w kategorii Najlepszy film za "Body/Ciało" (2016);
    • Off Camera - Polskie Noble Filmowe za "Twarz" (2018);
    • MFF w Wenecji - Nagroda specjalna za "Śniegu już nigdy nie będzie" (2021).
    • Odznaczenia za działalność na rzecz kultury:Złoty Krzyż Zasługi;Srebrny medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".

      Link Instagram: @szumowska.m

      Link FB: brak