Krystyna Sienkiewicz

      Krystyna Sienkiewicz to jedna z bardziej charakterystycznych postaci polskiego kina. Aktorka zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Wystąpiła też w wielu spektaklach. Sienkiewicz napisała kilka książek i nagrała płytę. Artystka była dwa razy zamężna, z drugim mężem adoptowała córkę. Zmarła w 2017 r.

      Imię: Krystyna Waleria

      Nazwisko: Sienkiewicz

      Pseudonim: nie ma

      Wzrost: 157 cm

      Data urodzenia: 14.02.1935

      r.

      Znak zodiaku: wodnik

      Zawód: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wykonawczyni piosenki poetyckiej

      Osoby - związki: Krystyna Sienkiewicz była dwa razy zamężna. Pierwszym mężem artystki był Włodzimierz Rylski. Drugi raz wyszła za mąż za Andrzeja Przyłubskiego.

      Rodzice: Edward Sienkiewicz i Anna Sienkiewicz, zmarli w czasie II wojny światowej - ojca zamordowano w obozie koncentracyjnym Oranienburg, matka zmarła w wyniku choroby.

      Rodzeństwo: Ryszard Sienkiewicz, który jest ojcem lekarza i muzyka Kuby Sienkiewicza

      Dzieci: Z drugim mężem aktorka adoptowała Julię Przyłubską. Przysposobiona córka sprawiła jej dużo problemów. W jednym z wywiadów Sienkiewicz powiedziała "Chciała mnie zabić. Przychodziła pod dom, wykrzykiwała. Nie chcę o tym opowiadać. Czasem żałuję, że ją adoptowałam".

      BIO: Krystyna Sienkiewicz urodziła się w 1935 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Po śmierci rodziców przygarnęła ją stryjeczna siostra ojca, brat Ryszard trafił do łódzkiego sierocińca. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - ukończyła studia plastyczne. W 1958 r. zadebiutowała na dużym ekranie w "Pożegnaniach". Sienkiewicz była wielokrotnie odznaczana. Uhonorowano ją Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1979 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003 r.), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007 r.). W 2004 r. na skutek krwotoku obu oczu utraciła 85% wzroku. Dzięki terapii prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej odzyskała go. W 2014 r. doznała udaru mózgu. W 2015 r. stwierdzono u aktorki czerniaka oka. Artystka zmarła 12.02.2017 r. w Warszawie. Majątek po Sienkiewicz wycenia się na 3-4 mln zł. Początkowo za jedynego spadkobiercę uznano Kubę Sienkiewicza, ale zaczęła o niego walczyć adoptowana córka aktorki. Sprawa spadku jest w toku.

      Znana z: Sienkiewicz współpracowała z kilkoma teatrami, w tym m.in. STS w Warszawie, Teatrem Ateneum w Warszawie, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Wystąpiła w takich spektaklach, jak: "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Ptak", "Śmierć na gruszy", "Zmierzch", "Lato", "Sobie i państwu", "Nunsense", "Klimakterium i już". Artystka zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Jedne z bardziej znanych ról, w jakie się wcieliła, to: Janka z "Lekarstwa na miłość", szeregowa Aniela w "Rzeczpospolitej babskiej", mama Jadwigi Leśniewskiej w "Rodzinie Leśniewskich" czy nauczycielka Bożkowa w "Rozalce Olaboga". Sienkiewicz była wszechstronnie uzdolniona. Napisała kilka książek i nagrała płytę. W latach 1958-1966 występowała w programie "Kabaret Starszych Panów" i programach kabaretowych Olgi Lipińskiej. Wcieliła się w postać panny Ingi w słuchowisku radiowym "Rodzina Poszepszyńskich".

      Funkcja w telewizji: Oto wybrane produkcje, w jakich wystąpiła Sienkiewicz:

    • aktorka w filmie "Lekarstwo na miłość" (1965 r.);
    • aktorka w filmie "Zwariowana noc" (1967 r.);
    • aktorka w filmie "Milion za Laurę" (1971 r.);
    • aktorka w serialu "Mistrz i Małgorzata" (1988 r.);
    • aktorka w serialu "Graczykowie" (1999-2000);
    • aktorka w serialu "Ale się kręci" (2006 r.);
    • aktorka w filmie "Bezmiar sprawiedliwości" (2006 r.).
    • Płyty: 1.01.2002 r. miała miejsce premiera płyty Sienkiewicz "Kiedyś byłam lalką" (EMI Music Poland).

      Książki:"Haftowane gałgany" (1988 r., Młodzieżowa Agencja Wydawnicza);"...zgadnij z kim leżę" (1997 r., Instytut Wydawniczy "Świadectwo");"Cacko" (2013 r., Prószyński i S-ka);"Skrawki" (2016 r., Prószyński i S-ka).W 2015 r. Grzegorz Ćwiertniewicz napisał biografię o artystce "Różowe zjawisko".

      Nagrody: - Nagroda Specjalna Jury na IX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1971 r.); - Prometeusz - Nagroda Artystyczna Polskiej Estrady za szczególne osiągnięcia dla sztuki estradowej (1996 r.); - II miejsce na Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym Letniej Sceny Forum w Łodzi (2009 r.).

      Link na Instagram: brak

      Link FB: brak