Juliette Binoche

Juliette Binoche to jedna z najlepszych aktorek europejskiego kina. Rozpoczęła karierę w 1983 r. Zagrała w ponad 60 produkcjach filmowych. Sporadycznie można było ją oglądać na deskach teatru. Za grę aktorską była wielokrotnie nominowana i nagradzana. Aktorka ma polskie korzenie - jej mama urodziła się w Częstochowie. Juliette Binoche ma dwoje dzieci, była dwa razy zamężna.

Imię: Juliette

Nazwisko: Binoche

Nazwisko panieńskie: Binoche

Pseudonim: brak

Wzrost: 168 cm

Data urodzenia: 9.03.1964

r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: francuska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna

Osoby - związki: W latach 1991-1993 Juliette Binoche była żoną André Hallé. Drugim jej mężem był Benoît Magimel. Para poznała się podczas pracy nad filmem "Les Enfants du siècle" w 1999 r. Rozstali się w 2003 r.

Rodzice: matka - reżyserka teatralna Monique Stalens (urodziła się w Częstochowie), ojciec - francuski aktor i rzeźbiarz Jean-Marie Binoche

Dzieci: Juliette Binoche ma dwoje dzieci - z pierwszego małżeństwa syna Raphaël Hallé (ur. 2.09.1993 r.) oraz z drugiego małżeństwa córkę Hanę Magimel (ur. 16.12.1999 r.).

Rodzeństwo: Marion Stalens, Camille Humeau

BIO: Juliette Binoche urodziła się w 1964 r. w Paryżu. Ma polskie korzenie - jej matka pochodzi z Częstochowy. Binoche studiowała w Akademii Teatralnej CNSAD, ale przerwała naukę. Zadebiutowała w wieku 20 lat w filmie "Les Nanas". Kolejne lata przyniosły rozkwit jej kariery początkowo we Francji, a później też za granicą. Juliette Binoche współpracowała z takimi reżyserami, jak: Krzysztof Kieślowski, Michael Haneke, Anthony Minghella, Abel Ferrara, Hou Hsiao-hsien, Abbas Kiarostami. Aktorka była wielokrotnie nagradzana. Jest laureatką m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej, Oscara, nagrody BAFTA. Prywatnie ma dwoje dzieci i była dwa razy zamężna.

Znana z: Juliette Binoche wystąpiła w ponad 60 filmach. Bardziej znane role to: 17-latka Natacha w "Relacjach rodzinnych", Nina w "Rendez-vous", Michèle Stalens w "Kochankach na moście". Szerszej publiczności dała się poznać rolą powściągliwej Terezy w filmie "Nieznośna lekkość bytu" oraz Hany w melodramacie wojennym "Angielski pacjent", która przyniosła jej wiele nagród i nominacji. Juliette Binoche pojawia się na deskach teatrów. Próbuje też swoich sił jako producentka filmowa - "Ouistreham" (2021 r.).

Funkcja w filmie: Oto wybrane filmy, w jakich zagrała Binoche: - aktorka w filmie "Les Nanas" jako Antoinette (1985 r.); - aktorka w filmie "Zdrowaś Mario" jako Juliette (1985 r.); - aktorka w filmie "Zła krew" jako Anna (1986 r.); - aktorka w filmie "Mężczyźni i kobiety 2: W miłości nie ma zasad" jako Mara (1991 r.); - aktorka w filmie "Trzy kolory: Niebieski" jako Julie (1993 r.); - aktorka w filmie "Angielski pacjent" jako Hana (1996 r.); - aktorka w filmie "Kod nieznany" jako Anne (2000 r.); - aktorka w filmie "Mężczyzna moich marzeń" jako Rose (2002 r.); - aktorka w filmie "Sezon na słówka" jako Miriam Naumann (2005 r.); - aktorka w filmie "Ja cię kocham, a ty z nim" jako Marie (2007 r.); - aktorka w filmie "Sprawa zamknięta" jako Lauren Bridges (2011 r.); - aktorka w filmie "Wypisz, wymaluj... miłość" jako Dina Delsanto (2013 r.); - aktorka w filmie "Isabelle i mężczyźni" jako Isabelle (2017 r.); - aktorka w filmie "Taka, jaką mnie chcesz" jako Claire (2019 r.); - aktorka w filmie "Le Quai de Ouistreham" jako pisarka Marianne Winckler (2020 r.).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody: Aktorka otrzymała wiele nagród, w tym m.in.: - Puchar Volpi w kategorii "Najlepsza aktorka" za "Trzy kolory: Niebieski" (1993 r.); - Nagrodę im. Francesco Pasinettiego w kategorii "Najlepsza aktorka" za "Trzy kolory: Niebieski" (1993); - Oscara w kategorii "Najlepsza aktorka drugoplanowa" za "Angielskiego pacjenta" (1997 r.); - nagrodę BAFTA w kategorii "Najlepsza aktorka drugoplanowa" za "Angielskiego pacjenta" (1997 r.); - Europejską Nagrodę Filmową w kategorii "Nagroda publiczności - najlepsza europejska aktorka" za "Czekoladę" (2001 r.); - Złotą Palmę w kategorii "Najlepsza aktorka" za "Zapiski z Toskanii" (2010 r.).

LINK Instagram: @juliettebinoche

Link FB: @juliette.binoche
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index