Jane Fonda

Jane Fonda to amerykańska aktorka, pisarka, producentka i działaczka polityczna. Znana jest z takich filmów jak „Julia”, „Nazajutrz”, „Powrót do domu”. Za swoją grę wielokrotnie nagradzana największymi nagrodami w świecie filmu – Oscarem, Złotym Globem czy Złotą Palmą. Jest autorką serii filmów z autorskimi ćwiczeniami aerobiku. Prywatnie była trzy razy zamężna i ma troje dzieci.

Imię: Jane Seymour

Nazwisko: Fonda

Nazwisko panieńskie: Fonda

Pseudonim: brak

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 21 grudnia 1937 roku

Znak zodiaku: Strzelec

Zawód: aktorka, pisarka, producentka, działaczka polityczna

Osoby - związki: 
Jane Fonda była kilkukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Wadim Igoriewicz Plemiannikow (znany też pod pseudonimem Roger Vadim), francuski reżyser, scenarzysta i aktor rosyjskiego pochodzenia. Małżeństwo trwało od 1965 do 1973 roku. Jeszcze w tym samym roku, po rozwodzie z Wadimem, Jane Fonda wzięła ślub z Tomem Haydenem, amerykańskim politykiem, pisarzem i działaczem społecznym. Para rozwiodła się w 1990 roku. Rok później Jane Fonda wzięła ślub z Tedem Turnerem, amerykańskim producentem, przedsiębiorcą i filantropem. Małżeństwo rozpadło się jednak w 2001 roku.

Rodzice: Jane Fonda jest córką aktora Henry’ego Jaynesa Fondy i finansistki Frances Seymour Fondy.

Dzieci: Vanessa Vadim (córka z pierwszego małżeństwa; ur. 1968), Troy O’Donovan Hayden (syn z drugiego małżeństwa; ur. 1973), Mary Williams (adoptowana córka; ur. 1967)

Rodzeństwo: Jane Fonda ma młodszego brata Petera Henry’ego, który też jest aktorem, reżyserem i scenarzystą, oraz przyrodnią siostrę Frances de Villers Brokaw z pierwszego małżeństwa matki.

BIO: Jane Fonda urodziła się w 1937 roku w Nowym Jorku. Kiedy miała 12 lat, jej matka popełniła samobójstwo. Po tym wydarzeniu wielokrotnie zmieniała szkoły – uczyła się tańca i malarstwa. Na początku kariery zajmowała się modelingiem. Jej zdjęcie znalazło się nawet na okładce „Vogue”.
Debiut aktorski Fondy nastąpił w 1954 roku, kiedy to zagrała w sztuce „Dziewczyna z prowincji” w Omaha Community Theatre. Po ukończenia kursów w Actors Studio Lee Strasberga jej kariera aktorska rozkwitła. Z Donaldem Sutherlandem utworzyli grupę „Free The Army”, której działalność skupiała się na agitacji przeciwko wojnie wietnamskiej. Jakiś czas później przeprosiła za swoje podejście do tego konfliktu zbrojnego.
W latach 90. wycofała się z kina. Propagowała świadome rodzicielstwo, jogę, wegetarianizm, ochronę zwierząt, problemy Trzeciego świata. Wróciła do aktorstwa po trzecim rozwodzie. Od 2016 roku jest związana z koncernem kosmetycznym L’Oréal. Prywatnie była trzy razy zamężna i ma troje dzieci.

Znana z: Jane Fonda znana jest z serii filmów z autorskimi ćwiczeniami aerobiku i książek poruszających różnorodną tematykę, w tym m.in. zdrowe odżywianie, edukację seksualną młodzieży, aerobik. Aktorka ma na swoim koncie wiele ról serialowych i filmowych. Jedne z bardziej znanych produkcji, w jakich wystąpiła to: „Julia”, „Nad złotym stawem”, „Nazajutrz”, „Klute” oraz „Powrót do domu”. Jane Fonda zajmowała się też dubbingiem w takich produkcjach jak np. „Connected” czy „Complicated Women”. W ostatnich latach oglądać ją można było w takich serialach jak „Grace i Frankie” czy „The Newsroom”, a także filmach „Book Club”, „Ojcowie i córki” czy „Nasze noce”. W 2018 roku wystąpiła w dokumencie „Jane Fonda w pięciu odsłonach”.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):
- aktorka w filmie „Julia” (1977);
- aktorka w filmie „Powrót do domu” (1978);
- aktorka w filmie „Sposób na teściową” (2005);
- aktorka w filmie „Ojcowie i córki” (2015);
- aktorka w filmie „Book Club” (2018);
- aktorka w filmie „Moving On” (2022);
- aktorka w filmie „80 for Brady” (2023).

Płyty: brak

Książki (wybrane):
- „Jane Fonda's Workout Book” (1981);
- „Zdrowa kuchnia” (1997);
- „Moje życie…” (2006);
- „Prime Time” (2011);
- „Being a Teen: Everything Teen Girls & Boys Should Know ...” (2014);
- „What Can I Do? The Path from Climate Despair to Action” (2020).

Nagrody:
Jane Fonda ma na swoim koncie ponad 20 nagród i 30 nominacji. Jedne z głównych nagród, jakie otrzymała, to:
- Oscar w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie „Klute” (1972);
- Złoty Glob w kategorii najlepsza aktorka w dramacie za rolę w filmie „Julia” (1978);
- Oscar w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie „Powrót do domu (1979);
- Złoty Glob w kategorii najlepsza aktorka w dramacie za występ w filmie „Powrót do domu (1979);
- Złota Palma – nagroda honorowa za całokształt (2007);
- Złoty Glob – Nagroda im. Cecila B. DeMille'a za całokształt twórczości (2021).

Instagram: @janefonda

Facebook: @JaneFonda
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index