Jan Mela

Jan Mela to polski podróżnik i działacz społeczny. Jako nastolatek został porażony prądem, w wyniku czego lekarze musieli mu amputować lewe podudzie i prawe przedramię. Mimo to stara się żyć jak wszyscy inni, czego dowodem są jego liczne wyprawy i ekspedycje. Jest propagatorem aktywnego życia i motywatorem, a do tego często przedstawia sposoby, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą żyć tak samo jak pełnosprawni. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga dzieci. Zobacz, z czego Jan Mela jest najbardziej znany!

Imię: Jan

Nazwisko: Mela

Nazwisko panieńskie: -

Pseudonim: Jaś Mela

Wzrost: -

Data urodzenia: 30.12.1988 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: podróżnik, działacz społeczny

Osoby - związki:partnerka Anna (od 2008 r. do 2014 r.);żona Magdalena (od 2021 r.).

Rodzice: Bogdan Mela i Urszula Mela

Dzieci: syn z poprzednią partnerką, córka Jadwiga (ur. 2020 r.), syn Kazimierz (ur. 2021 r.)

Rodzeństwo: siostry Agata i Dorota, brat Piotr (zm. 1997 r.)

BIO: Jan Mela przyszedł na świat 30 grudnia 1988 roku w Gdańsku. Gdy miał 7 lat, doszło do pożaru, w wyniku którego spłonął jego rodzinny dom. W wieku 8 lat stracił brata, który utopił się po ześlizgnięciu się z materaca na jeziorze. Mając zaledwie 14 lat, Jan wszedł do niezabezpieczonej stacji transformatorowej na placu zabaw w Malborku, aby uchronić się przed deszczem. Doznał porażenia prądem, wskutek którego został zabrany do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia. Rodzice Meli domagali się w imieniu syna zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia od Koncernu Energetycznego Energa. Sąd, który uznał go winnym wypadku w 25%, przyznał mu 230 tysięcy złotych odszkodowania i miesięczną rentę. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu jednak w realizowaniu życiowych celów. Postanowił stać się podróżnikiem, a w 2004 roku, mając zaledwie 15 lat, zdobył oba bieguny Ziemi (północny i południowy) podczas wyprawy z Markiem Kamińskim. Zdobył również Kilimandżaro (2008 rok), Elbrus (2009 rok) i El Capitan (2010). W 2009 roku przebiegł maraton nowojorski. Prywatnie od kilku lat związany jest z Magdaleną, z którą w 2021 roku wziął ślub. Mają dwoje dzieci. Mela ma również syna z poprzedniego związku.

Znany z: założenia i pełnienia funkcji prezesa fundacji "Poza Horyzonty". Był również współtwórcą programu podróżniczego "Między biegunami", który emitowano na antenie Radia Kraków. Zasiadał w Radzie Programowej internetowego Radia IN. W 2013 roku był bohaterem filmu fabularnego "Mój biegun", którego scenariusz oparto na jego życiorysie. W 2014 roku brał udział w drugiej edycji programu "Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami", w którym w parze z Magdaleną Soszyńską. Odpadł w ósmym odcinku i zajął ostatecznie piąte miejsce. Był również ambasadorem zorganizowanych w 2016 roku w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Mela co jakiś czas pojawia się w telewizji i w różnych programach, gdzie opowiada między innymi o trudnościach, z jakimi muszą mierzyć się niepełnosprawne osoby, o możliwościach, jakie przed nimi stoją, czy też o swoim podejściu do życia i przełamywaniu kolejnych barier.

Funkcja w filmie: - aktor w filmie "Mój biegun" (2013).

Płyty: brak

Książki:
 • "Poza horyzonty" (2010);
 • "Biblia Audio Kids" (2018);
 • "Czas na rozwój" (2019).


 • Nagrody:nagroda "Człowiek bez barier" w 2004 roku;nagroda Kolos w kategorii "Wyczyn roku" za zdobycie w wieku 15 lat obu biegunów Ziemi w 2004 roku;nagroda Fenomen "Przekroju" w 2005 roku;Nagroda 5, 10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego w 2005 roku;statuetka "Kryształków Zwierciadła" za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji "Poza Horyzonty" w 2009 roku.

  Link Instagram: brak

  Link FB: @jasiekmela
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index