Jadwiga Barańska

Jadwiga Barańska jest niewątpliwe aktorką niezwykłą. W Polsce zagrała tylko w 10 filmach, a mimo tego zdobyła nagrodę Diamentowych Lwów dla Najlepszej aktorki 40-lecia Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wszystko dzięki genialnej roli Barbary Niechcic w filmie "Noce i dnie". Wcześniej popularność wśród widzów i uznanie krytyków zyskała dzięki tytułowej roli w filmie "Hrabina Cosel". Jadwiga Barańska współpracowała również przy scenariuszu i reżyserii filmu "Chopin. Pragnienie miłości" autorstwa jej męża, wybitnego reżysera Jerzego Antczaka. Poznaj więcej informacji o karierze Jadwigi Barańskiej.

Imię: Jadwiga

Nazwisko: Barańska

Nazwisko panieńskie: Barańska

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 21.10.1935 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, scenarzystka

Osoby - związki:
 • od 1956 r. małżeństwo z Jerzym Antczakiem (ur. 1929 r.), wybitnym polskim scenarzystą i reżyserem


 • Rodzice: brak informacji

  Dzieci: syn Mikołaj Antczak (ur.1964 r.),

  Rodzeństwo: -

  BIO: Jadwiga Barańska urodziła się w Łodzi i w tym też mieście ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W rok po zakończeniu nauki zadebiutowała na deskach Teatru Klasycznego w Warszawie. W latach 1966-1972 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Jest również aktorką Teatru Telewizji, a najbardziej znane są jej kreacje w sztukach "Chłopcy" (1966 r.) oraz "Asmodeusz" (1968 r.). Dużą popularność Jadwiga Barańska zyskała dzięki rolom filmowym, choć zebrała ich niewiele ponad 10. Dwie jednak przeszły do historii polskiego kina.Zadebiutowała w 1958 roku niewielką rolą w filmie "Żołnierz królowej Madagaskaru", a 10 lat później stworzyła znakomitą kreację w filmie i serialu "Hrabina Cosel". Zagrała tytułową bohaterkę, a produkcja opowiada o życiu i działalności Anny Hoym - Hrabiny Cosel i jej romansie z królem Augustem II Mocnym. Siedem lat później zagrała w jeszcze popularniejszym filmie "Noce i dnie". I znowu była to rola główna, a film opowiada historię Jadwigi Ostrzeńskiej, która z obawy przed staropanieństwem wychodzi za Bogumiła Niechcica, którego nie kocha. Z biegiem czasu zaczyna jednak rodzić się w niej uczucie do męża. Jak znakomita była to kreacja, niech świadczy nagroda Diamentowe Lwy Festiwalu Filmowego w Gdyni dla Najlepszej aktorki 40-lecia festiwalu. W 1978 roku powstał serial, który stanowił rozszerzenie historii filmowej. Obie te produkcje wyreżyserował Jerzy Antczak, prywatnie mąż aktorki. W sumie na 11 filmów, w których zagrała, 6 wyreżyserował Jerzy Antczak. Ciekawym epizodem w jej karierze jest występ w hiszpańskim filmie "Gniazdo wdów".W 1978 Jadwiga Barańska wyemigrowała wraz z mężem do USA, skąd wróciła na początku lat 90. W 2000 roku Jerzy Antczak przystąpił do realizacji filmu "Chopin. Pragnienie miłości". Jadwiga Barańska jest jego współscenarzystką, współreżyserką, a także zagrała w nim rolę matki Chopina

  Znana z: Jadwiga Barańska jest dość popularną aktorką w naszym kraju, choć zagrała w Polsce zaledwie w 10 filmach. "Synu, nie zabijaj matki" to niewątpliwie najsłynniejsze zdanie, które Jadwiga Barańska wypowiada na ekranie. To słowa, które Barbara Niechcic, bohaterka "Nocy i dni", kieruje do swojego niesfornego syna Tomaszka.

  Funkcja w filmie: - rola drugoplanowa w filmie "Żołnierz królowej Madagaskaru" (1958); - rola drugoplanowa w filmie "Powrót doktora von Kniprode" (1958); - rola główna w filmie "Hrabina Cosel" (1968); - rola główna w serialu "Hrabina Cosel" (1968); - Rola drugoplanowa w filmie "Kłopotliwy gość" (1970); - rola drugoplanowa w filmie "Epilog norymberski" (1970); - rola główna w filmie "Noce i dnie" (1975); - rola drugoplanowa w filmie "Trędowata" (1976); - rola główna w serialu "Noce i dnie" (1977); - rola główna w filmie "Gniazdo wdów" (1977); - rola drugoplanowa w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" (2002).

  Płyty: -

  Książki: -

  Nagrody:1975 Złote Lwy w kategorii "Najlepsze osiągnięcia aktorskie" za "Noce i dnie";1975 Złoty Krzyż Zasługi;1976 Srebrny Niedźwiedź w kategorii "Najlepsza aktorka" za "Noce i dnie";1976 Lubuskie Lato Filmowe Złote Grono w kategorii "Najlepsza rola kobieca" za "Noce i dnie";2015 Diamentowe Lwy w kategorii "Najlepsza aktorka 40-lecia" za "Noce i dnie" (1975).

  Link Instagram: -

  Link FB: https://www.facebook.com/aktorka.jadwiga.baranska
  Advertisement MPU index