Dorota Kamińska

Według tego, co mówi sama Dorota Kamińska, aktorką została pod wpływem impulsu i zrobiła to w sposób bardzo efektywny. Olśnienie przyszło w trakcie pisania egzaminu wstępnego na Politechnikę Warszawską. Wtedy uznała, że nie monotonna nauka, a przygoda z aktorstwem jest je przeznaczona. Według jej słów oddała niedokończoną pracę i opuściła egzamin, by w kolejnym roku zdawać do warszawskiej PWST. Okazało się, że ma duży talent aktorski, a jeszcze przed ukończeniem drugiego roku studiów miała już na swoim koncie debiut teatralny i filmowy. Poznaj więcej informacji o Dorocie Kamińskiej.

Imię: Dorota

Nazwisko: Kamińska

Nazwisko panieńskie: Kamińska

Pseudonim: -

Wzrost: 171 cm

Data urodzenia: 7.06.1955 r.

Znak zodiaku: bliźnięta

Zawód: aktorka telewizyjna i filmowa, prezenterka telewizyjna

Osoby - związki:
 • małżeństwo w trakcie studiów zakończone rozwodem;
 • 1978-1992 małżeństwo z ginekologiem Zbigniewem Chacińskim zakończone rozwodem;
 • od 2003 roku w związku z dziennikarzem Piotrem Pajdowskim.


 • Rodzice: ojciec Eugeniusz Kamiński (ur. 1931 r., zm. 2018 r.), aktor teatralny i filmowy, matka Zofia Kamińska (ur. 1927 r., zm. 2017 r.)

  Dzieci: -

  Rodzeństwo: brat Emilian Kamiński (ur. 1952 r.), popularny aktor teatralny i filmowy

  BIO: Dorota Kamińska urodziła się w Warszawie, gdzie w 1975 roku ukończyła szkołę średnią. Początkowo zdecydowała się na studia na Politechnice Warszawskiej, ale miłość do aktorstwa zwyciężyła i Dorota poszła w ślady brata. Zdała egzaminy wstępne na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studia ukończyła w 1980 roku. Debiut teatralny miała już na drugim roku studiów, wystąpiła wtedy w roli pensjonarki w sztuce "Podróż po Warszawie" w Teatrze na Woli. Okazała się na tyle utalentowaną artystką, że na czwartym roku studiów została etatową aktorką Teatru Studio. Największy rozgłos przyniosła jej tytułowa rola w spektaklu "Tamara" o malarce Tamarze Łempickiej. W swojej karierze teatralnej Dorota występowała w warszawskim Teatrze Studio i wrocławskim Teatrze Komedii w mniej więcej 20 sztukach. Jej debiut filmowy odbył się wcześniej niż teatralny - w 1976 roku. Będąc studentką I roku, zagrała w filmie Krzysztofa Zanussiego "Barwy ochronne". Później pojawiała się gościnnie w kilku serialach, takich jak: "Rodzina Połanieckich", "07 zgłoś się" czy "Życie Kamila Kuranta". Pierwszą rolą, dzięki której dała się poznać szerszej publiczności, okazała się postać Beaty, dziewczyny głównego bohatera plastyka-karateki w filmie "Karate po polsku". Natomiast prawdziwym przebojem kinowym był film z jej udziałem z 1985 roku "Och, Karol", który reklamowano jako pierwszą polską komedię erotyczną. Dorota Kamińska wzięła też udział w przedsięwzięciu, które przeszło do historii polskiej telewizji. W latach 1988-1990 wystąpiła w pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie". Później zagrała jeszcze w wielu serialach i filmach, z których warto wymienić przede wszystkim "Pręgi", gdzie wcieliła się w zgorzkniałą alkoholiczkę, czy "Doskonałe popołudnie" z rolą optymistycznej i zaradnej matki głównej bohaterki.Dorota Kamińska nie skupiła się wyłącznie na karierze aktorskiej. W latach 90. redagowała i prezentowała na antenie Polsatu magazyn filmowy "Oscar", a w Programie I Polskiego Radia prowadziła nocną audycję, również na temat kina. Jej recenzje filmowe znaleźć można w takich magazynach, jak "Kobieta i Życie" oraz "Pani".

  Znana z: w początkach swojej kariery Dorota Kamińska grała najczęściej role drugoplanowe, a widzowie zwracali uwagę przede wszystkim na jej urodę. Tymczasem serial "Fala zbrodni" z lat 2003-2008 pokazał, że Dorota Kamińska może grać bardzo silne bohaterki. To właśnie rola Renaty Lemańskiej, twardej szefowej OPZ, przyniosła jej największą popularność. Dorota Kamińska nie pojawiła się tylko w jednym ze 103 odcinków produkcji.

  Funkcja w filmie: wybrana filmografia Doroty Kamińskiej: - rola drugoplanowa w filmie "Barwy ochronne" (1976); - rola drugoplanowa w serialu "Ślad na ziemi" (1978); - rola drugoplanowa w serialu "Rodzina Połanieckich" (1978); - rola drugoplanowa w serialu "07 zgłoś się" (1981); - rola drugoplanowa w serialu "Życie Kamila Kuranta" (1982); - rola główna w filmie "Karate po polsku" (1982); - rola drugoplanowa w filmie "Och, Karol" (1985); - rola drugoplanowa w filmie "Misja specjalna" (1987); - rola drugoplanowa w serialu "W labiryncie" (1988-1990); - rola drugoplanowa w filmie "Wszystko, co najważniejsze..." (1992); - rola drugoplanowa w serialu "Fitness Club" (1994-1995); - rola drugoplanowa w filmie "Zostać miss" (2001); - rola drugoplanowa w filmie "Wiedźmin" (2001); - rola drugoplanowa w serialu "Fala zbrodni" (2003-2008); - rola drugoplanowa w filmie "Pręgi" (2004); - rola drugoplanowa w serialu "Pierwsza miłość" (2005-2006); - rola drugoplanowa w filmie "Doskonałe popołudnie" (2005); - rola drugoplanowa w serialu "Plebania" (2010-2011); - rola drugoplanowa w serialu "Paradoks" (2012); - rola drugoplanowa w serialu "Klan" od (2013); - rola drugoplanowa w serialu "Barwy szczęścia" (2013-2015); - rola drugoplanowa w serialu "Lombard. Życie pod zastaw" (od 2018).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody:2005 - nominacja do nagrody "Orłów" dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film "Pręgi";2005 - nominacja do nagrody "Telekamery" dla najlepszej aktorki.

  LINK Instagram: -

  Link FB: https://www.facebook.com/dorota.kaminska.18062533
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index