Posikiwanie u kotów – choroba, niechęć do kuwety czy naturalny odruch?

Kot w zlewie
Fot. © karlumbriaco/Fotolia.com

Posikiwanie przez kota w mieszkaniu nie jest normalne. Lekceważenie problemu może utrwalić w nim złe nawyki lub doprowadzić do poważnych chorób układu moczowego.

 

Koty z natury dbają o swoją czystość, a potrzeby fizjologiczne załatwiają do kuwety lub na dworze, zasypując odchody piaskiem. Niekiedy jednak sikają w dziwnych miejscach, a ich mocz ma ostry i intensywny zapach. Przyczyn takiego zachowania jest kilka.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zapiekany kalafior

Choroby dróg moczowych u kotów

Koty które załatwiają swoje potrzeby w miejscu, w jakim się znajdują, najczęściej borykają się ze stanami zapalnymi pęcherza lub dolnych dróg moczowych. Mocz, jaki oddają często podbarwiony jest krwią i jest wydzielany w niewielkich ilościach. Koty z taką dolegliwością załatwiają się na miękkie rzeczy, takie jak dywany, koce, kanapy czy ubrania. Niechętnie również korzystają z kuwety, ponieważ przypomina im ona o ich dolegliwościach związanych z drogami moczowymi.

Niechęć do kuwety

Kot może próbować unikać załatwiania się w kuwecie, jeśli:

  • jest zabrudzona,
  • ma nieodpowiednią konstrukcję (niektóre koty nie lubią kuwet zamkniętych),
  • żwirek znajdujący się w niej jest inny niż zawsze (koty nie lubią zmian, dlatego kupując żwirek warto trzymać się jednego producenta),
  • stoi w złym miejscu (kuweta powinna się znajdować w miejscu ustronnym),
  • stoi blisko miejsca posłania (kot, tak jak człowiek, nie chciałby spać blisko swojej toalety),
  • stoi blisko pokarmu (miski z jedzeniem powinny znajdować się jak najdalej kuwety),
  • została umyta silnym detergentem (chemiczny zapach odstrasza koty).

Psychiczne powody posikiwania u kotów

Posikiwanie w różnych miejscach może być spowodowane stresem u kota. Przeprowadzka, nieznani goście, remont czy samotność szczególnie przyczynia się narastania napięcia u czworonoga. Zestresowany pupil oddaje mocz zazwyczaj w miejscach użytkowanych przez właścicieli np. na fotelach, kanapach czy łóżkach.

Rujka, inaczej cieczka

Gdy nasza kotka nie była sterylizowana i przechodzi cieczkę, to pod wpływem działania estrogenu może dojść do zapalenia pochwy na skutek jej rozpulchnienia. Wpływa to zazwyczaj na częstsze oddawanie moczu.

Kot posikuje krwią

Krew w moczu kota może oznaczać ostre zapalenie pęcherza moczowego lub obecność kamieni w drogach moczowych. By dokładnie zdiagnozować, co dolega pupilowi, należy zbadać mu krew i mocz oraz wykonać RTG jamy brzusznej. Dopiero po tych badaniach można postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Znakowanie moczem

Nasz pupil może znaczyć teren, jeśli wyczuwa obecność innych kotów w okolicy. Przebierając nóżkami i poruszając ogonem, oddaje on niewielką ilość moczu zostawiając swój ślad zapachowy. Zazwyczaj obsikuje on okolice drzwi, zasłon czy okien. Znakowanie terenu jest procesem naturalnym u kota. W ten sposób okazuje on przywiązanie do miejsca w którym mieszka. 


 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady