Hubert Urbański w programie Milionerzy
x-news

Czym jest bryzol i jak smakuje umami? Odpowiedzi na pytania z Milionerów

Hubert Urbański w programie Milionerzy
x-news

Pytanie dotyczące smaku umami okazało się dużym wyzwaniem dla uczestniczki 273. odcinka programu "Milionerzy". Uznała ona, że nie znajdziemy go w potrawie o nazwie bryzol. Niestety odpowiedź ta okazała się błędna.

Najciekawsze pytania i odpowiedzi z dzisiejszego odcinka "Milionerów".

Smaku umami nie znajdziemy:

A: w rosole

B: w bryzolu

C: w parmezanie

D: w miętowych drażach

Poprawna odpowiedź: D. w miętowych drażach.

Umami to smak określany jako mięsny lub rosołowy, wyodrębniony od smaku słonego. Został odkryty przez Japończyka Kikunae Ikeda, który następnie wyprodukował jego zamiennik, czyli glutaminian sodu, który ma wzmacniać i polepszać naturalny smak potraw. Smak umami można znaleźć między innymi w serach, grzybach i potrawach mięsnych, w tym także w bryzolu - smażonej polędwicy wołowej lub wieprzowej.

Który z wyrazów dotyczy czego innego niż reszta?

A: przemyt

B: kontrabanda

C: szmergiel

D: szmugiel

Poprawna odpowiedź: C. szmergiel. 

Szmergiel to skała z korundu, hematytu i kwarcu. Wykorzystuje się ją jako materiał do budowy ścian. Przemyt, inaczej kontrabanda lub szmugiel jest nielegalnym przerzucaniem towarów przez granicę państw z ominięciem opłat, takich jak opłaty celne, akcyza czy podatek VAT. 

Do której zupy nie dodaje się jajek?

A: kapuśniaku

B: białego barszczu

C: żuru

D: szczawiowej

Poprawna odpowiedź: A. kapuśniaku.

Kapuśniak to zupa na bazie kiszonej kapusty, którą tradycyjnie podaje się z ziemniakami i kiełbasą lub boczkiem, a niekiedy z żeberkami. Jajka na twardo najczęściej dodaje się do barszczu, żurku i szczawiowej, a także do różnego rodzaju chłodników.

Przeczytaj również: "Milionerzy": Hipokrene to źródło natchnienia literackiego. Kto wydobył je na powierzchnię?

Czy znaliście wszystkie odpowiedzi z dzisiejszego 273. odcinka programu "Milionerzy", emitowanego ponownie 3 czerwca 2020 roku?

Powtórki 5. sezonu programu "Milionerzy" możecie oglądać od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:55 w stacji telewizyjnej TVN. Na stronie Party.pl codziennie znajdziecie relacje z najnowszego odcinka "Milionerów" z najciekawszymi pytaniami i prawidłowymi odpowiedziami.

 

Więcej na temat Milionerzy
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36