Hubert Urbański w Milionerach patrzy na zawodnika
x-news

Kim jest testator i gdzie Bokassa obalił Dacko? Odpowiedzi na pytania z Milionerów

Hubert Urbański w Milionerach patrzy na zawodnika
x-news

Kim jest testator, gdzie Bokassa obalił Dacko, Ryszard Kalisz o domniemanej jurności Niesiołowskiego. Te pytania okazały się dużym wyzwaniem dla uczestników 274. odcinka "Milionerów". Sprawdźcie, czy znalibyście prawidłowe odpowiedzi!

Kim jest testator?

A: ten, co aplikuje sobie kosmetyki

B: ten, kto zleca test kosmetyków

C: spadkobierca

D: autor ostatniej woli

Poprawna odpowiedź: D. autor ostatniej woli.

Testator to spadkodawca, czyli osoba, która na wypadek śmierci, pozostawiła po sobie testament. Testament określa wolę zmarłej osoby, w której określa ona jak należy rozrządzić jej majątek.

W jakim kraju Bokassa obalił Dacko?

A: w Republice Środkowoafrykańskiej

B: w Peru

C: w Kambodży

D: w Polsce

Poprawna odpowiedź: A. w Republice Środkowoafrykańskiej.

1 stycznia 1966 roku Bokassa przeprowadził zamach stanu i ogłosił się prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej. W wyniku tego wydarzenia, został obalony dotychczasowy prezydent David Dacko. 20 września 1979 roku Dacko przy wsparciu wojsk francuskich przeprowadził pucz i obalił urzędującego dyktatora. Bokassa został skazany na karę śmierci, lecz ostatecznie wyrok odroczono, a były prezydent został wypuszczony na wolność.

Ryszard Kalisz zastanawiał się, czy przestępstwem może być: 

A: domniemana jurność

B: rzekoma stefność

C: spekulatywna wacność

D: implicytna marność 

Poprawna odpowiedź: A. domniemana jurność.

Ryszard Kalisz był obrońcą posła Stefana Niesiołowskiego, który był podejrzewany o załatwianie kontraktów na dostawy miału węglowego i fosforytów do Grupy Azoty w zamian za usługi seksualne. Na antenie telewizyjnej na zarzuty o jurności posła, Kalisz odpowiedział:

"Jeżeli nawet tak by było, a nie było, to czy to jest przestępstwo do zamykania ludzi? Albo do wniosku o uchylenie immunitetu? Za jurność?! No panie redaktorze, bój się pan Boga! "

Co znajduje się na kartach dzieła Huizingi oraz w polskiej liście dialogowej filmu "Pulp Fiction"?

A: jesień średniowiecza

B: zima oświecenia

C: wiosna odrodzenia

D: lato romantyzmu

Poprawna odpowiedź: A. jesień średniowiecza.

Jesień średniowiecza to monografia Johana Huizingi wydana w 1919 roku, w której autor opisuje procesy społecznie i kulturalne u schyłku epoki. Polska tłumaczka w liście dialogowej przetłumaczyła słowa bohatera "I'm gonna get medieval on yo' ass" na zwrot "Zrobię ci z dupy jesień średniowiecza!".

Przeczytaj również: "Milionerzy": Hipokrene to źródło natchnienia literackiego. Kto wydobył je na powierzchnię?

Czy znaliście wszystkie odpowiedzi z dzisiejszego 274. odcinka programu "Milionerzy", emitowanego ponownie 4 czerwca 2020 roku?

Powtórki 5. sezonu programu "Milionerzy" możecie oglądać od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:55 w stacji telewizyjnej TVN. Na stronie Party.pl codziennie znajdziecie relacje z najnowszego odcinka "Milionerów" z najciekawszymi pytaniami i prawidłowymi odpowiedziami.

 

Więcej na temat Milionerzy
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00