Manuela Gretkowska - polska pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka

Manuela Gretkowska jest polską pisarką, felietonistką i scenarzystką filmową. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt publikacji - zarówno książek, jak i felietonów, które ukazywały się w tygodniku "Newsweek Polska" czy w miesięczniku "Sukces". Ponadto odpowiadała za scenariusze trzech produkcji - serialu "Miasteczka", a także filmów "Szamanka" i "Egoiści". Prywatnie Manuela Gretkowska pozostawała w związku z Cezarym Michalskim, następnie została narzeczoną Andrzeja Żuławskiego, a od 2016 roku jest żoną Piotra Pietuchy, z którym ma córkę. Zobacz, z czego najbardziej zasłynęła!Imię: Manuela

Nazwisko: Gretkowska

Nazwisko panieńskie: Gretkowska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 6.10.1964 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa

Osoby - związki:mąż Cezary Michalski (od 1987 r. do 1992 r.);narzeczony Andrzej Żuławski;mąż Piotr Pietucha (od 2016 r.).

Rodzice: mama oddziałowa, ojciec inspektor sanepidu

Dzieci: córka Pola (ur. 2001 r.)

Rodzeństwo: siostra

BIO: Manuela Gretkowska urodziła się 6 października 1964 roku w Łodzi. Wychowała się na osiedlu Bałuty. W 1983 roku zdała maturę w XXIV Liceum Ogólnokształcącym, a następnie ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1988 roku wyjechała do Paryża, gdzie skończyła studia antropologiczne w École des hautes études en sciences sociales. Po powrocie do kraju na początku lat 90. została zastępczynią redaktorki naczelnej "Elle", a następnie dyrektorką pisma. W 1997 roku wyjechała do Szwecji i przez następne lata wydała kilka opowiadań i felietonów. Jej powieści były tłumaczone na różne języki (węgierski, francuski, litewski, serbski, ukraiński, rosyjski). W 2007 roku zamieniła ruch społeczny "Polska jest kobietą" w Partię Kobiet, jednak po wyborach parlamentarnych w 2007 roku zrezygnowała z kierowania nią i została jej przewodniczącą honorową. Gretkowska mieszka we wsi Ustanów z mężem Piotrem Pietuchą i córką Polą. Wcześniej była żoną Cezarego Michalskiego, a także zaręczyła się z Andrzejem Żuławskim.

Znana z: debiutanckiej powieści "My zdies' emigranty" z 1991 roku, w której opowiada o doświadczeniach młodych ludzi, którzy wyjechali z Polski. W kolejnych książkach - "Tarot paryski" (1993), "Kabaret metafizyczny" (1994) oraz "Podręcznik do ludzi. Tom pierwszy i ostatni: czaszka" (1996) - pisała o życiu we Francji. W 1996 roku napisała scenariusz do filmu Andrzeja Żuławskiego "Szamanka". Głośno było również o jej książce "Polka", za którą w 2002 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2006 roku napisała felieton dla miesięcznika "Sukces", w którym nieprzychylnie odniosła się do braci Kaczyńskich. Z każdego egzemplarza został on jednak wycięty. Obecnie Gretkowska jest felietonistką w "Newsweeku Polska".

Funkcja w filmie:
 • scenarzystka filmu "Szamanka" (1996);
 • scenarzystka filmu "Egoiści" (1999);
 • scenarzystka serialu "Miasteczko" (2000).


 • Płyty: brak

  Książki:"My zdies' emigranty" (1991);"Tarot paryski" (1993);"Kabaret metafizyczny" (1994);"Podręcznik do ludzi" (1996);"Namiętnik" (1998);"Światowidz" (1998);"Silikon" (2000);"Polka" (2001);"Sceny z życia pozamałżeńskiego" (2003);"Europejka" (2004);"Kobieta i mężczyźni" (2007);"Na dnie nieba" (2007);"Obywatelka" (2008);"Miłość po polsku" (2010);"Trans" (2011);"Agent" (2012);"Marysiu, jak myślisz?" (2013);"Miłość klasy średniej" (2015);"Filozofia na wynos" (2016);"Kosmitka" (2016);"Na linii świata" (2017);"Trudno z miłości się podnieść" (2019);"Wenecja. Miasto, któremu się powodzi" (2020);"Faworyty" (2020);"Mistrzyni. Powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej" (2021).

  Nagrody: - nagroda Fenomen od redakcji tygodnika "Przekrój" w 2006 roku; - nagroda Elle Style Award w kategorii "Osoba publiczna" w 2007 roku.

  Link Instagram: @manuelagretkowska


  Link FB: @gretkowska.manuela
  Manuela Gretkowska
  Manuela Gretkowska

  Manuela Gretkowska wyprowadza się z Polski. Decyję podjęła po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich! 

  Manuela Gretkowska tuż po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów prezydenckich opublikowała w sieci ogłoszenie dotyczące sprzedaży swojego domu.
  Redakcja
  Małgorzata Rozenek, Manuela Gretkowska
  Małgorzata Rozenek-Majdan
  Manuela Gretkowska

  To jeszcze nie koniec! Rozenek odpisała Gretkowskiej: "Chamstwo pod przykrywką dalej jest chamstwem"

  To jeszcze nie koniec! Rozenek odpisała Gretkowskiej: "Chamstwo pod przykrywką dalej jest chamstwem"
  Marta Kosakowska
  Manuela Gretkowska, Małgorzata Rozenek
  Małgorzata Rozenek-Majdan
  Manuela Gretkowska

  Manuela Gretkowska odpowiada Małgorzacie Rozenek! "Ma Pani rację moja siwizna nie jest oznaką mądrości..."

  Manuela Gretkowska odpowiada Małgorzacie Rozenek! "Ma Pani rację moja siwizna nie jest oznaką mądrości..."
  Marta Kosakowska
  Małgorzata Rozenek, Radek Majdan
  Małgorzata Rozenek-Majdan
  Manuela Gretkowska

  Gretkowska ostro skrytykowała Rozenek. Gwiazda odpowiada: "Martwi mnie, na jaką kobietę wyrośnie córka pani Gretkowskiej"

  Gretkowska ostro skrytykowała Rozenek. Gwiazda odpowiada: "Martwi mnie, na jaką kobietę wyrośnie córka pani Gretkowskiej"
  Kinga Molenda
  Anna Lewandowska pokazała płaski brzuch miesiąc po porodzie
  Anna Lewandowska
  Manuela Gretkowska

  Nagonka na Lewandowską. Manuela Gretkowska o Ani: "Jest żoną półboga, lekko odleciała". Zobacz cały wpis!

  "Dla reklamy ludzie robią co mogą"
  Ewelina Gołębiowska
  Manuela Gretkowska

  Manuela Gretkowska przeklęła w DDTVN: Ani się tego nie da usmażyć, ani się tego nie da wy...

  Co jeszcze powiedziała?
  km
  Manuela Gretkowska
  Manuela Gretkowska

  Manuela Gretkowska: "Byłam nosicielką"

  Pisarka skandalistka znów uderza. Manuela Gretkowska w nowej powieści „Trans” odsłania porażające sekrety swego związku ze znanym reżyserem Andrzejem Żuławskim. Czy to zemsta za jego zaskarżony „Nocnik”?
  Roman Praszyński / Viva!
  Nasze akcje
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa
  Weleda
  Newsy
  Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
  Współpraca reklamowa