Charlotte Gainsbourg

Charlotte Gainsbourg ma artystyczne korzenie. W jej rodzinie są ludzie związani z filmem oraz z muzyką. Jej rodzice to brytyjska aktorka i piosenkarka Jane Birkin oraz francuski piosenkarz, reżyser i aktor Serge Gainsbourg. Kariera aktorska Charlotte zaczęła się, gdy gwiazda miała 13 lat i z powodzeniem trwa do dziś. Zobacz, w jakich filmach grała.Imię : Charlotte Lucy

Nazwisko : Gainsbourg

Nazwisko panieńskie : Gainsbourg

Pseudonim : brak

Wzrost : 173 cm

Data urodzenia : 21.07.1971 r.

Znak zodiaku : Rak

Zawód : aktorka, piosenkarka

Osoby - związki : - mąż Yvan Attalem

Rodzice : Jane Birkin, Serge Gainsbourg

Dzieci : Ben (ur. 1997), Alice (ur. 2002), Joe (ur. 2011.)

Rodzeństwo : Kate Barry, Lou Doillon, Lucien Gainsbourg, Natasha Gainsbourg, Paul Gainsbourg

BIO : Charlotte Gainsbourg przyszła na świat w 1971 roku. To córka znanej brytyjskiej aktorki Jane Birkin oraz francuskiego aktora i muzyka Serge'a Gainsbourga. Jednak to nie jedyne artystyczne dusze w jej rodzinie. Ojcem chrzestnym Charlotte był aktor Yul Brynner, jej babka to aktorka Judy Campbell, z kolei brat matki, Andrew Birkin, jest scenarzystą. Gainsbourg zaczęła się pojawiać na dużym ekranie już w wieku 13 lat. Miała wtedy okazję zagrać w filmie "Słowa i muzyka", gdzie partnerowała słynnej Catherine Deneuve. Świat filmu szybko ją zauważył i poznał się na jej talencie, co zaowocowało pierwszą ważną nagrodą - Cezarem w kategorii najbardziej obiecująca aktorka, który dostała już w wieku 15 lat za film "Złośnica". W następnym roku była nominowana do tej samej nagrody za występ w filmie "Mała złodziejka". Aktorka często pojawia się w dreszczowcach (np. "Intruz"), dramatach (np. "21 gramów") i filmach budzących kontrowersje (np. "Antychryst").

Znana z: Aktorka występuje głównie w filmach europejskich, ale coraz częściej można ją także zobaczyć w produkcjach hollywoodzkich. Spory rozgłos przyniosły jej role w dziełach kontrowersyjnego reżysera Larsa von Triera, szczególnie w "Antychryście" i obu częściach "Nimfomanki". Pojawiła się także w filmie "Melancholia" tego reżysera. Również wykonywane przez nią utwory budzą sporo kontrowersji. Szczególnie piosenka "Cytrynowe kazirodztwo" ("Lemon Incest"), wykonywana przez nastoletnią wówczas Charlotte i jej ojca.

Funkcja w filmie :aktorka w filmie "Słowa i muzyka" (1984)aktorka w filmie "Złośnica" (1985)aktorka w filmie "Charlotte na zawsze" (1986)aktorka w filmie "Mała złodziejka" (1988)aktorka w filmie "Cementowy ogród"aktorka w filmie "Jane Eyre" (1996)aktorka w filmie "Norymberga" (2000)aktorka w filmie "21 gramów" (2003)aktorka w filmie "Antychryst" (2009)aktorka w filmie "Nimfomanka" cz. I i II (2013)aktorka w filmie "Prawdziwe zbrodnie" (2016)aktorka w filmie "Pierwszy śnieg" (2017)aktorka dubbingowa w filmie "La Merveilleuse odyssee de l'idiot Toboggan"autorka materiałów do scenariusza "My Heart Laid Bare" (2008)reżyserka w filmie "Jane według Charlotte" (2021)

Płyty:"Charlotte for Ever" (1996)"5:55" (2006)"IRM" (2009)"Stranger Whisper" (2010)

Książki: brak

Nagrody:
 • Cezar w kategorii najbardziej obiecująca aktorka za film "Złośnica" (1986)
 • nominacja do Cezara w kategorii najlepsza aktorka za film "Mała złodziejka" (1989)
 • nominacja do Cezara w kategorii najlepsza aktorka za "Love, etc." (1997)
 • Cezar w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za "Gwiazdkowy deser" (2000)
 • nominacja do Cezara w kategorii najlepsza aktorka za "Układ idealny" (2007)
 • Nagroda specjalna im. Roberta Altmana za "I'm Not There. Gdzie indziej jestem" (2008)
 • nominacja do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsza europejska aktorka za film "Antychryst" (2009)
 • nominacja do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsza europejska aktorka za film "Melancholia" (2009)
 • Złota Palma w kategorii najlepsza aktorka za rolę w filmie "Antychryst" (2009)
 • nominacja do Cezara w kategorii najlepsza aktorka za "Drzewo" (2011)
 • nominacja do Saturna w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za film "Melancholia" (2012)
 • nominacja do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsza europejska aktorka za filmy "Nimfomanka" część I i II (2013)
 • nominacja do Cezara w kategorii najlepsza aktorka za film "Obietnica poranka" (2018)


 • LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index