Rihanna na gali Met
East News
To był hit nowojorskiej Met Gali
1/7
Rihanna na gali Met
East News

 

Czerwony dywan na wczorajszej gali Met – również znanej jako najbardziej elitarna impreza branży, tudzież Oscary mody – wręcz zalały kreacje inspirowane motywem przewodnimHeavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination" ("Niebiańskie ciała: moda i katolickia wyobraźnia"), z których każda była jeszcze bardziej olśniewająca niż poprzednia.

 

Więcej: Zobaczcie najbardziej spektakularnekreacje na tegorocznej MET Gali!

 

Ale oczywiście wszyscy czekali tylko na pojawienie się królowej Met gali, Rihanny. Od zeszłorocznego dzieła sztuki od Comme des Garçons aż po smoking od Dolce & Gabbana, Riri zawsze odrabia pracę domową i w pełni oddaje się motywowi przewodniemu imprezy.

 

Więcej: Oto 5 wydarzeń z Met Gali, które przeszły do historii!

 

A w tym roku? Czy kiedykolwiek widzieliście papieża w sukience? Cóż, teraz już tak. Zajrzyjcie do naszej galerii żeby zobaczyć boską (dosłownie) kreację papieżycy Rihanny.

 

Więcej: Sprawdźcie, kto poniósł modową porażkę na MET Gali!

 

2/7
Rihanna na gali Met
East News

 

Habemus Badgal! Rihanna pojawiła się na największej imprezie w braży mody w krótkiej, srebrnej sukni według projektu Johna Galliano dla Maison Margiela, która wyglądała jak papieskie szaty.

 

3/7
Rihanna na gali Met
East News

 

Może i mamy 2018 rok, ale kobieta w stroju papieża wciąż wywołuje kontrowersje. Komentatorzy stroju Rihanny podkreślają jego feministyczny wydźwięk – chociaż teoretycznie papieżem może zostać każdy mężczyzna-katolik, kobietom nie wolno pełnić funkcji kapłańskiej.

 

4/7
Rihanna na gali Met
East News

 

Wobec tego, strojowi Rihanny przypisuje się reinterpretację katolicyzmu jako religii, którą może rządzić kobieta.

 

5/7
Rihanna na gali Met
East News, Wikipedia

 

Jakie nawiązania do papieskiego stroju widzimy? Obszerny płaszcz z jedwabiu, który Ojciec Święty nosi na wierzchu ornatu (czyli odświętnej sutanny) zwie się fanon. Naszyjnik Riri swoim kształtem przypomina tak zwany paliusz, czyli noszony na szyi oraz ramionach pas z białej wełny. Z kolei nakrycie głowy Badgal to bezpośrednia interpretacja papieskiej mitry (również znanej jako infuła), którą papieże zakładają podczas liturgii.

 

6/7
Pokaz Dior haute couture 00
Instagram

 

W Maison Margiela projektuje obecnie John Galliano, który został wychowany w wierze katolickiej. Jako dyrektor kreatywny Diora, w 2000 roku pochodzący z Gibraltaru Galliano pokazał kolekcję „Freud or Fetish", w której lookiem otwierającym był opętany ksiądz niosący trybularz z kadzidłem.

 

Więcej: Co Kasia Struss usłyszała od Johna Galliano z Diora? Jak wspomina pokazy Alexandra McQuenna? WIDEO

 

7/7
Rihanna na gali Met
East News

 

Riri swoim strojem nie tylko absolutnie pozamiatała, ale i wytknęła katolicyzmowi uprzedzenie wobec kobiet. Jak Wam się podoba papieżyca Rihanna?

 

Więcej: Pamiętacie najgorsze kreacje w historii nowojorskiej Met Gali?

 

Więcej na temat Rihanna MET Gala