Party Stories
biżuteria ze sztucznego złota
©Faferek/fotolia
Fleszstyle

Domowe sposoby na czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej i perłowej

Czyszczenie sztucznej biżuterii powinno być delikatniejsze niż czyszczenie prawdziwej biżuterii. Należy unikać stosowania gruboziarnistych środków oraz szczotek, które mogą porysować biżuterię i zetrzeć z niej kolor. Po wyczyszczeniu sztucznej biżuterii należy zawinąć ją w chusteczkę higieniczną lub ręcznik kuchenny, aby całkowicie wyschła.

Czyszczenie sztucznej biżuterii powinno być delikatniejsze niż czyszczenie prawdziwej biżuterii. Należy unikać stosowania gruboziarnistych środków oraz szczotek, które mogą porysować biżuterię i zetrzeć z niej kolor. Po wyczyszczeniu sztucznej biżuterii należy zawinąć ją w chusteczkę higieniczną lub ręcznik kuchenny, aby całkowicie wyschła.

Małgorzata Rozenek-Majdan buduje wymarzony dom! Nie będzie nowoczesny. Dlaczego?

Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej – sól, cytryna lub woda z mydłem

Sztuczna biżuteria jest znacznie bardziej wrażliwa na uszkodzenia niż biżuteria z prawdziwego złota. Ze względu na cienką warstwę złota, którym jest pokryta, łatwo można pozbawić ją koloru i blasku. Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej polega na umyciu jej w letniej wodzie z odrobiną mydła lub przetarciu miękką bawełnianą lub flanelową ściereczką zmoczoną w roztworze soli kuchennej i soku z cytryny (pół łyżeczki soli na pół szklanki soku z cytryny). Sztucznej biżuterii pozłacanej nie należy myć proszkiem do prania i czyścić szczotkami.

Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej – sól i letnia woda

Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej polega na umieszczeniu jej na kilka godzin (3-4) w misce w roztworem z letniej wody i soli kuchennej w proporcji łyżeczka soli na litr wody. Taki sposób czyszczenia sztucznej biżuterii należy powtarzać nie częściej niż dwa-trzy razy do roku. W przypadku sztucznej biżuterii perłowej nie zaleca się stosowania kwaśnych środków typu: sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub ocet, ponieważ mogą one rozpuścić tworzywo lub odbarwić perły.

 

Aby zapobiec ścieraniu się posrebrzanego lub pozłacanego koloru na sztucznej biżuterii można tuż po zakupie pomalować metalowe elementy bezbarwnym lakierem do paznokci. W ten sposób na dłuższy czas ochronimy biżuterię. Na trwałość koloru biżuterii wpływ ma także sposób jej przechowywania. Zamknięta w szkatułce biżuteria jest zabezpieczona przez wilgocią, promieniami słonecznymi i kurzem.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Złota biżuteria
Pixabay/weinstock/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie złota: płyn do mycia naczyń, soda i sól
Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.

Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.   Złoto to metal szlachetny, który warto pielęgnować co dwa tygodnie. Jeżeli lubimy nosić złotą biżuterię, to czyśćmy ją częściej w związku z nadmierną eksploatacją. Niestety złoto ulega reakcjom chemicznym z powietrzem czy z innymi metalami szlachetnymi. Dlatego szybko matowieje i pojawiają się na jego powierzchni czerwone plamki (powstawanie rdzy) czy zielone, które są wynikiem kontaktu z miedzią. Jak wyczyścić złoto:   1. Mydłem – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami mydła w płynie pomoże ci usunąć lekki nalot (brud, tłuszcz) na biżuterii.   2. Płynem do mycia naczyń – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń usunie zabrudzenia, a gdy dodasz do roztworu odrobinę sody oczyszczonej – nadasz dodatkowo blask złotym dekoracjom.   3. Roztworem solnym – jeżeli masz do czynienia z rdzą na złotych elementach czy biżuterii, włóż je do letniej wody (ok. 0,5 l) z łyżką soli na 15 minut.   4. Kwaskiem cytrynowym – jeżeli na złocie pojawiła się zielona plamka, powinniśmy sięgnąć po łyżkę kwasku cytrynowego. Moczenie w letniej wodzie (ok. 0,5 l) z tym składnikiem usunie naleciałości i przywróci blask.   Gdy zakończymy moczyć złoto w roztworze solnym lub wodzie z kwaskiem cytrynowym, powinniśmy dokładnie je umyć pod bieżącą wodą z odrobiną mydła i osuszyć. Gdyby osad na biżuterii nie schodził, możemy sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie pocierać nią złotą powierzchnię. Nie należy używać szczoteczek o twardym włosiu, bo...

długopis i atrament
Pixabay/Snufkin/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak wywabić plamę z atramentu domowym sposobem?
Plamy z atramentu najczęściej pojawiają się na ubraniach i rękach dzieci w wieku szkolnym. Poplamiony może zostać również dywan. W tej sytuacji sprawdzą się domowe sposoby z użyciem produktów, które znajdują się w każdym domu. Co ważne, nie należy prasować materiałów, z których plamy jeszcze całkowicie nie zostały usunięte, ponieważ wysoka temperatura utrwali zabrudzenia.

Plamy z atramentu najczęściej pojawiają się na ubraniach i rękach dzieci w wieku szkolnym. Poplamiony może zostać również dywan. W tej sytuacji sprawdzą się domowe sposoby z użyciem produktów, które znajdują się w każdym domu. Co ważne, nie należy prasować materiałów, z których plamy jeszcze całkowicie nie zostały usunięte, ponieważ wysoka temperatura utrwali zabrudzenia. Usuwanie plam z atramentu z powierzchni ciała Plamę z atramentu na skórze można usunąć, pocierając zabrudzone miejsce pumeksem. Warto również wykorzystać sok z pomidora lub z cytryny. Brudne miejsce na ciele należy pocierać szmatką zwilżoną sokiem z tego warzywa lub owocu do momentu, gdy plama zniknie. Usuwanie plam z atramentu z dywanu Plamę na dywanie ze sztucznej tkaniny należy zasypać dużą ilością soli i pozostawić na 30 minut. Po tym czasie dywan trzeba odkurzyć. Aby usunąć ewentualne pozostałości po atramencie, miejsce, w którym była plama, można dodatkowo przetrzeć szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem.   Plama z atramentu na wełnianym dywanie wymaga zastosowania kilku etapów oczyszczania i trzech produktów do wywabiania tego typu zabrudzeń. Na początek należy zebrać nadmiar atramentu przy pomocy bibuły lub waty . Następnie plamę trzeba pocierać szmatką zwilżoną octem . Drugi krok to przecieranie zabrudzonego miejsca ściereczką zamoczoną w ciepłym mleku. Na koniec plamę z atramentu należy przetrzeć ściereczką namoczoną w spirytusie.   Plamy z atramentu na wykładzinie można usunąć, polewając je ciepłym mlekiem i posypując garścią soli kuchennej. Pod spód należy ułożyć miękką ściereczkę. Należy odczekać godzinę, a potem zetrzeć sól wilgotną szmatką. Usuwanie plam z atramentu z ubrań Aby usunąć plamę z atramentu na sztucznym materiale, należy moczyć ją w ciepłym mleku przez 10 minut, a następnie wyprać ubranie w...

cytryna do rozjaśniania włosów
©BillionPhotos.com/fotolia
Fleszstyle
Nieinwazyjna metoda rozjaśniania włosów – sok z cytryny
Rozjaśnianie włosów cytryną przyniesie efekt delikatnego, naturalnie złocistego odcienia włosów. Sok z cytryny najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu.

Rozjaśnianie włosów cytryną przyniesie efekt delikatnego, naturalnie złocistego odcienia włosów. Sok z cytryny najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu.   Chemiczne rozjaśnianie często wiąże się z przesuszeniem i zniszczeniem struktury włosów. Bezpieczniejszą odmianą są metody rozjaśniania włosów wykorzystujące np. sok z cytryny. Mają łagodniejsze działanie i nie osłabiają kondycji włosów. Pomagają pozbyć się żółtego odcienia i wydobywają z włosów świetliste złote refleksy. Najlepiej zauważalne efekty rozjaśniania włosów cytryną widać na włosach w kolorze ciemnego blondu lub jasnego brązu. Na włosach o ciemniejszym kolorze efekt może być bardzo delikatny lub niedostrzegalny . Różnica pomiędzy rozjaśnianiem a dekoloryzacją włosów Rozjaśnianie włosów jest zupełnie innym procesem niż dekoloryzacja . Rozjaśnianie polega na zmianie naturalnego koloru włosa na odcień jaśniejszy. Dekoloryzacja jest raczej pozbyciem się pigmentu z włosa, poddanego wcześniejszej koloryzacji . Sok z cytryny na włosy Rozjaśnianie włosów cytryną to jedna z najstarszych metod. Polega ona na wyciśnięciu soku z jednej cytryny, rozcieńczeniu go z przegotowaną letnią wodą i wtarciu mikstury we włosy . Sam sok z cytryny mógłby podrażnić skórę głowy i spowodować przesuszenie włosów, dlatego należy połączyć go z przegotowaną wodą. Mieszankę z soku i wody trzymamy na włosach około pół godziny, następnie spłukujemy włosy. Cytryna powoduje rozjaśnienie koloru włosów i przywraca ich naturalne pH dzięki czemu są lśniące i gładkie. Efekt zauważalny jest po kilku dniach codziennego rozjaśniania włosów. Liczba dni potrzebnych do rozjaśnienia zależy od koloru i kondycji włosów . Można też przyspieszyć proces rozjaśniania. W tym celu należy wystawić pokryte sokiem z cytryny włosy na działanie...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner