Reklama

Czyszczenie sztucznej biżuterii powinno być delikatniejsze niż czyszczenie prawdziwej biżuterii. Należy unikać stosowania gruboziarnistych środków oraz szczotek, które mogą porysować biżuterię i zetrzeć z niej kolor. Po wyczyszczeniu sztucznej biżuterii należy zawinąć ją w chusteczkę higieniczną lub ręcznik kuchenny, aby całkowicie wyschła.

Reklama

Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej – sól, cytryna lub woda z mydłem

Sztuczna biżuteria jest znacznie bardziej wrażliwa na uszkodzenia niż biżuteria z prawdziwego złota. Ze względu na cienką warstwę złota, którym jest pokryta, łatwo można pozbawić ją koloru i blasku. Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej polega na umyciu jej w letniej wodzie z odrobiną mydła lub przetarciu miękką bawełnianą lub flanelową ściereczką zmoczoną w roztworze soli kuchennej i soku z cytryny (pół łyżeczki soli na pół szklanki soku z cytryny). Sztucznej biżuterii pozłacanej nie należy myć proszkiem do prania i czyścić szczotkami.

Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej – sól i letnia woda

Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej polega na umieszczeniu jej na kilka godzin (3-4) w misce w roztworem z letniej wody i soli kuchennej w proporcji łyżeczka soli na litr wody. Taki sposób czyszczenia sztucznej biżuterii należy powtarzać nie częściej niż dwa-trzy razy do roku. W przypadku sztucznej biżuterii perłowej nie zaleca się stosowania kwaśnych środków typu: sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub ocet, ponieważ mogą one rozpuścić tworzywo lub odbarwić perły.

Aby zapobiec ścieraniu się posrebrzanego lub pozłacanego koloru na sztucznej biżuterii można tuż po zakupie pomalować metalowe elementy bezbarwnym lakierem do paznokci. W ten sposób na dłuższy czas ochronimy biżuterię. Na trwałość koloru biżuterii wpływ ma także sposób jej przechowywania. Zamknięta w szkatułce biżuteria jest zabezpieczona przez wilgocią, promieniami słonecznymi i kurzem.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama