Jak prostować włosy? Dobierając odpowiednią temperaturę do rodzaju włosów, stosując kosmetyki ochronne i prawidłową technikę. Przed prostowaniem włosy należy dobrze wysuszyć, chyba że używane urządzenie ma funkcję prostowania na mokro. Warto je też nawilżyć.

Reklama

Żeby skutecznie i bezpiecznie prostować włosy, należy wiedzieć, jaką mają strukturę, by odpowiednio dopasować parametry urządzenia. Włosy o różnej porowatości należy suszyć w innej temperaturze. Najbardziej cienkie i podatne na układanie włosy, które szybko same wysychają po myciu, prostuje się w niższej temperaturze (do około 220-230 stopni Celsjusza) niż włosy grube, kręcone i długo schnące (do 260 stopni Celsjusza).

Prostownica najlepsza do użytku domowego

Dobra prostownica powinna mieć płytki tytanowe lub ceramiczne z powłoką turmalinową. Dzięki temu, w odróżnieniu od prostownic poprzedniej generacji, które miały zwykłe płytki ceramiczne, urządzenie przez długi czas zachowuje swoje właściwości i nie ciągnie włosów. Lepiej też dystrybuuje ciepło, co sprzyja regeneracji zniszczonych włosów.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • minimalna i maksymalna temperatura nagrzewania – im wyższa temperatura maksymalna, tym skuteczniejsze prostowanie; Wysoka temperatura pozwala tylko raz przeciągnąć prostownicą po włosach, by były one proste, zamyka też łuski włosa i zapobiega tym samym przesuszaniu oraz uszkadzaniu;
  • automatyczne wyłączanie – ta funkcja zwiększa bezpieczeństwo użytkowania prostownicy, ponieważ nieużywane urządzenie wyłącza się automatycznie po upływie przeważnie godziny;
  • jonizacja – tę funkcję mają najnowocześniejsze prostownice do włosów na podczerwień; dzięki jonizacji włosy są gładkie, lśniące i nie elektryzują się;
  • czas nagrzewania – dobra prostownica powinna być gotowa do pracy w kilka- czy kilkanaście sekund, urządzenie, które trzeba rozgrzewać kilka minut, może okazać się mało funkcjonalne w codziennym użytkowaniu.

Niemal każda prostownica na rynku ma obrotowy przewód zasilający, który znacznie ułatwia skuteczne prostowanie. Najlepiej przed zakupem upewnić się, że wybrany model także ma tę funkcję.

Zobacz także

Prostowanie włosów: pielęgnacja i kosmetyki termoochronne

Prostowanie włosów powinno być poprzedzone ich nawilżeniem i odżywieniem. Dzięki temu gorąco ich nie przesuszy i nie sprawi, że staną się łamliwe i matowe. Po myciu należy nałożyć na włosy odżywkę lub maskę, dokładnie spłukać, a potem dobrze wysuszyć włosy. Na sam koniec warto spryskać je sprejem termoochronnym lub użyć innego kosmetyku o takich właściwościach

Po aplikacji produktu chroniącego przed gorącem warto odczekać kilka minut, zanim rozpocznie się prostowanie.

Jak prostować włosy? Technika i najważniejsze wskazówki

Prostowanie włosów można rozpocząć już na etapie ich suszenia. Włosy o wiele łatwiej później poddają się działaniu prostownicy, jeśli suszy się je suszarką na szczotkę – dużą płaską lub okrągłą.

Włosy należy podzielić na pasma i górne upiąć na czubku głowy. Prostowanie zaczyna się od włosów na karku i kieruje się w stronę boków głowy i do góry, wydzielając kolejne partie.

Pasma prostowanych włosów nie powinny być zbyt grube ani szerokie, by dało się je wyprostować dokładnie i szybko – jednym, maksymalnie dwoma przeciągnięciami prostownicy. Najlepiej wspomagać się gęstym grzebieniem – dzięki niemu można sprawnie wydzielać pasma i rozczesywać je tuż przed prostowaniem. Najskuteczniej jest wydzielone pasmo czesać grzebieniem i tuż za nim prowadzić prostownicę. Włosy traktowane w ten sposób będą sypkie i gładkie.

Reklama

Po wyprostowaniu włosy można spryskać lakierem czy innym utrwalającym sprejem. Pozwoli to zachować na dłużej uzyskane efekty.

Reklama
Reklama
Reklama