Przewodnik turystyczny po... Westeros. Zobaczcie, gdzie kręcono „Grę o tron”. Całkiem niedaleko
Przewodnik turystyczny po... Westeros. Zobaczcie, gdzie kręcono „Grę o tron”. Całkiem niedaleko
1 z 14
Westeros, a może Irlandia, Chorwacja czy Malta? Wielu fanów „Gry o tron” pewnie marzyło o tym, by przejść się po Królewskim Trakcie, czy odwiedzić stolicę Siedmiu Królestw. To akurat niemożliwe, ale odwiedzenie miejsc, w których serial był kręcony powinno znaleźć się na liście wakacyjnych planów każdego miłośnika fantastycznej sagi G.R.R. Martina. Wyglądają jak bajkowe krainy, ale dotarcie do wielu z nich to dziś kwestia zaledwie kilku godzin. Zachęcamy do obejrzenia najbardziej zadziwiających krajobrazów z „Gry o tron” w naszej galerii.
Od podziwiania krajobrazów wolicie zaskakujące zwroty akcji i dreszczyk emocji? Polecamy: Masakry, gwałty, krwawe zemsty. Najbardziej szokujące momenty w „Grze o tron”.
Na zdjęciu: Dark Hedges w Irlandii Północnej
Ten niesamowity las o fantastycznie powykrzywianych drzewach, który zapadł nam w pamięć w pierwszym sezonie „Gry o tron” to Dark Hedges w Irlandii Północnej - bukowa aleja z XVIII wieku. Właśnie ona odegrał Królewski Trakt, główną drogę lądową w Siedmiu Królestwach rozciągającą się od Czarnego Zamku na murze, przez Królewską Przystań aż do Końca Burzy.
Polecamy też: Winter is not coming! Niesamowita kampania Greenpeace oparta na „Grze o tron”.
2 z 14
Grjotagja w Islandii
Grjotagja w „Grze o tron” pojawiła się tylko raz, ale za to w jakim momencie! W serialu właśnie tam doszło do romantycznego, namiętnego zbliżenia Jona Snowa i Ygritte. Grjotagja to gorące źródło w islandzkiej jaskini. Choć w północno-wschodniej Islandii jest mroźno, w nim średnia temperatura to aż 50 stopni.
Polecamy też: Ewa Wachowicz zdobyła najwyższy wulkan świata! Tylko u nas niesamowite ZDJĘCIA!
3 z 14
Murlough Bay w Irlandii Północnej
Piękne poszarpane wybrzeże zatoki Murlough w „Grze o tron” zagrało Żelazne Wyspy, którymi włada ród Greyjoyów. Mogliśmy je podziwiać między innymi gdy Theon Greyjoy jechał do Pyke (siedziby ojca) ze swoją siostrą Yarą.
Polecamy też: Miłość, zdrada, walka o władzę. Oraz piękna przyroda i niesamowite kostiumy. „Wikingowie” wracają!
4 z 14
Fort Ricasoli na Malcie
Budynki z czerwonej cegły z Królewskiej Przystani to w rzeczywistości Fort Ricasoli ze stolicy Malty La Valetty. Serial kręcono w różnych częściach miasta, ale chyba najbardziej charakterystyczne są otaczające miasto mury w kształcie gwiazdy i brama służąca za wejście do królewskiej twierdzy. Spostrzegawczy zauważą, że w rzeczywistości miasto jest znacznie bledsze niż to, które widzimy w serialu. Twórcy podkolorowali je komputerowo, by lepiej pasowały do książkowego opisu Królewskiej Przystani.
Polecamy też: Surfowanie po Arktyce. Dziewicze krajobrazy, niskie temperatury i dużo wrażeń. Zobaczcie zdjęcia!
5 z 14
Meteory w Grecji
Meteory, bajkowe skały w Grecji w „Grze o tron” posłużyły za Orle Gniazdo. Miało być wysoko, niedostępnie, niebezpiecznie, więc rozciągające się wysoko nad skałami Meteory okazały się doskonałym wyborem. Na masywie z piaskowca z kompleksem klasztorów umieszczono siedzibę Domu Arryn, w której nieszczęśnikom więzionym w podniebnych celach groziła straszliwa egzekucja - upadek z wysokości (całe szczęście uniknął jej Tyrion Lannister!).
Polecamy też: Zabieramy Was na niezwykłą wycieczkę. Ale nie na Marsa! Gdzie na Ziemi jest taki czerwony krajobraz?
6 z 14
Dubrownik w Chorwacji
Za Królewską Przystań, czyli stolicę Westeros, w serialu służy nie tylko Malta. Widok miasta z góry i uliczki to miasto Dubrownik, czyli najdalej wysunięty na południe punkt Chorwacji, zwany jej perłą. Średniowieczna kamienna zabudowa sprawia, że zwiedzający mogą naprawdę się poczuć jak w świecie „Gry o tron”. Nawet gdy na wąskich uliczkach nie mogą akurat spotkać poddanych króla Tommena.
Polecamy też: Podróże: Etiopia, Sudan, Kenia. Warsztaty z portretu – Afryka oczami Marcina Kydryńskiego.
7 z 14
Hofoabrekka w Islandii
Hofoabrekka to najdalej wysunięte na północ i najwilgotniejsze miasto w Islandii. To właśnie tam w „Grze o tron” kręcono sceny za Murem. Nie było to łatwe! W Hofoabrekka latem pada codziennie, a zimą bywa naprawdę niebezpiecznie. Ze względu na warunki atmosferyczne ekipa mogła pracować zaledwie dwie godziny na dzień.
Polecamy też: Podróże Marka Niedźwieckiego: "Australia to mój nałóg. Chcę tam wrócić".
8 z 14
Ajt Bin Haddu w Maroku
Yunkai, które podbiła Matka Smoków to w rzeczywistości Maroko. Ajt Bin Haddu to ufortyfikowana osada znajdująca się 100 kilometrów od Marakeszu. Miasto, które w 1987 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO można zobaczyć też w filmach „Mumia”, „Gladiator”, czy „Prince of Persia.
9 z 14
Azure Window na Malcie
Tu odbył się ślub Daenerys Targaryen z Khalem Drogo. Most z wapiennych skał na wyspie Gozo to na co dzień jedna z najpopularniejszych atrakcji dla turystów na Malcie. Kusi malowniczym krajobrazem, oraz ciszą i spokojem - jeśli akurat nie ma tam armii Dothraków.
Polecamy też: Surfowanie po Arktyce. Dziewicze krajobrazy, niskie temperatury i dużo wrażeń. Zobaczcie zdjęcia!
10 z 14
Tollymore w Irlandii
Park Tollymore to kilkaset hektarów gęstego lasu u podnóża gór Mourne, chętnie odwiedzane przez turystów, którym zależy na wyciszeniu i spokojnych spacerach w malowniczej scenerii. Irlandzkie krajobrazy wykorzystano też w „Grze o tron”. To tu rodzina Starków odnalazła szczenięta wilkorów, a Theon Greyjoy był ścigany przez psychopatycznego Ramsaya Boltona.
Polecamy też: Ocalić misia - niedźwiedziom polarnym lód dosłownie usuwa się spod nóg.
11 z 14
Zamek Doune w Szkocji
To trzynastowieczne zamczysko to zamek Doune w Szkocji, a w „Grze o tron” Winterfell. Średniowieczna twierdza do dziś przetrwała w praktycznie niezmienionym stanie, była więc idealnym wyborem dla producentów serialu. Warto wspomnieć, że wcześniej nagrywano tam sceny z filmów „Monty Python i Święty Graal” i „Ivanhoe”.
Polecamy też: Indie. Nad świętym brzegiem Gangesu spotykają się codziennie życie i śmierć. Reportaż z Waranasi.
12 z 14
Minceta w Chorwacji
Tajemniczy Dom Nieśmiertelnych w Quarth, w którym uwięziono Daenerys i jej smoki, to w rzeczywistości wieża Minceta - średniowieczna baszta, północna część fortyfikacji Dubrownika (to miasto służy też za Królewską Przystań).
Polecamy też: Podróże: Etiopia, Sudan, Kenia. Warsztaty z portretu – Afryka oczami Marcina Kydryńskiego
13 z 14
As-Sawira w Maroku
Portowe miasto w zachodnim Maroku, które w latach 60. było modne wśród gwiazd, takich jak Cat Stevens czy Jimi Hendrix, w „Grze o tron” przemieniło się w siedzibę handlarzy niewolników Astapor, słynącą ze szkolenia Nieskalanych. W serialu jego symbolem jest harpia, posiadająca tors kobiety, nogi orła, skrzydła nietoperza zamiast ramion i ogon skorpiona. W rzeczywistości turyści przyjeżdżają tam przede wszystkim, by zobaczyć otaczające miasto charakterystyczne mury.
Polecamy też: Katarzyna Zielińska na Bali. "Nigdzie na świecie kwiaty nie pachną tak pięknie".
14 z 14
Park Thingvellir w Islandii
Park narodowy Thinvellir w Islandii to centralny obszar Westeros, czyli Dorzecze. Te zielone pola poprzecinane rzekami przemierzali między innymi Robb Stark i Sandor Clegane z Aryą Stark. Po raz pierwszy Thingvellir zobaczyliśmy w trzecim sezonie „Gry o tron”.
Polecamy też: 8 hoteli, w których od widoku z okna ważniejszy jest widok... z basenu! Spektakularne!