Reklama

Za kręcone włosy jest odpowiedzialny gen trichohialina. Włosy proste pod mikroskopem mają kształt owalny, a kręcone - eliptyczny. Kręcone włosy powstały w toku ewolucji. Lepiej chroniły czaszkę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym niż proste włosy.

Reklama

Włos jest zbudowany z keratyny i drobnych włókien. Wyróżnia się włosy proste, faliste, kręcone lub kędzierzawe.

Przyczyny kręcenia się włosów

Włosy są postrzegane jako ozdoba zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Naukowcy twierdzą, że rodzaj włosa u konkretnego człowieka zależy od genów rodziców. Badacze z Queensland Institute of Medical Research przebadali 8 tysięcy par europejskich bliźniaków. Australijscy naukowcy odkryli, że za kręcenie się włosów jest odpowiedzialny gen zwany trichohialina (zobacz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2775823/).

Budowa włosów prostych i kręconych

Główne składniki włosa to keratyna (nadająca mu trwałość), melanina, która odpowiada za kolor oraz tłuszcze i związki mineralne. Każdy włos składa się z :

  • łodygi,
  • korzenia,
  • pochewki,
  • cebulki,
  • brodawki.

Człowiek przeciętnie ma od 100 tys. do 150 tys. włosów. Gdy spojrzy się na nie pod mikroskopem, wyglądem przypominają długie pręty. Jeśli jednak przetnie się je w poprzek, to można zaobserwować, że prosty włos będzie miał kształt owalny, a kręcony – eliptyczny.

Reklama

Rodzaj włosa zależny od toku ewolucji

Włosy rasy kaukaskiej różnią się od włosów mieszkańców Afryki. Afrykanie mają grube, kręcone loki, przypominające sprężynkę. Tak duże różnice w owłosieniu głowy wynikają z ewolucji. Ludzie pierwotni zmagali się z dużymi upałami, a ochłodę przynosił im pot. W związku z procesem chłodzenia się zanikło futro na ciele, natomiast na głowie bujne owłosienie pozostało, ponieważ ta część ciała chroni mózg. Słońce najbardziej przypieka w głowę, więc w celu jej ochrony rosną na niej gęste włosy. Praludzie mieli grube, kręcone włosy chroniące przed promieniowaniem, natomiast pomiędzy lokami tworzyły się ochładzające warstwy powietrza. Takie włosy pozostały Afrykanom po dzień dzisiejszy. Natomiast przodkom, którzy przemieścili się z Afryki na inne chłodniejsze kontynenty, takie włosy nie były potrzebne, więc w toku ewolucji zaczęły się prostować. Dlatego mieszkańcy Europy mają raczej proste włosy, które ewentualnie się falują, ale nie przypominają włosów afrykańskich.

Reklama
Reklama
Reklama