Polskie seriale z lat 90. Ranking 11 kultowych tytułów
Poniższy ranking polskich seriali z lat 90. przedstawia produkcje, które zdobyły wiele nominacji, a także nagrody Telekamer, przez co też uznanie widzów. Znajdziesz tu tytuły z gatunku: fantasy, przygodowym, komediowym, kryminalnym, sensacyjnym czy obyczajowym.
Mimo iż minęło wiele lat od premier pierwszych odcinków polskich seriali z lat 90., to z chęcią do nich wracamy. W tych kultowych produkcjach udział wzięli aktorzy, którzy do dziś występują na wielkim ekranie, czyli Cezary Żak, Małgorzata Pieczyńska czy Beata Ścibakówna.
Spis treści:
- „Ekstradycja” (1995-1999) – serial o mężczyźnie, który walczy ze zorganizowaną przestępczością
- „Tajemnica Sagali” (1996-1997) – polski serial z lat 90.
- „13 posterunek” (1997-1998) – serial o niezdarnych policjantach
- „Miodowe lata” (1998-2003) – polski serial z lat 90.
- „Rodzina zastępcza” (1999-2004) – serial o małżeństwie i ich dzieciach
- „Tygrysy Europy” (1999) – polski serial z lat 90.
- „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993-1994) – serial o mężczyźnie i jego rodzinie próbujących odnaleźć się w nowej Polsce
- Pozostałe seriale z lat 90.
„Ekstradycja” (1995-1999) – serial o mężczyźnie, który walczy ze zorganizowaną przestępczością
Ranking polskich seriali z lat 90. zaczniemy od produkcji „Ekstradycja”, która jeszcze przed telewizyjną premierą została mianowana pierwszym serialem kryminalnym w Polsce i to w 1996 roku. Dostała nagrodę Telekamery za najlepszy serial, a na Filmwebie posiada notę w wysokości 7,5 na 10.
Historia opowiada o komisarzu Halskim, który zajmuje się śledztwem działania polskiego świata przestępczości. Mężczyźnie nie są obce tematy walk gangsterskich, które wypełnione są kryminalistami robiącymi przekręty narkotykowe. Bohater zostaje wplątany w zabójstwo kobiety, a wina wydaje się leżeć po jego stronie. Koledzy z pracy Halskiego wierzą w niewinność komisarza, lecz mężczyzna musi dowieźć, że stał się ofiarą spisku. Ten inteligentny detektyw musi dać z siebie wszystko, by walczyć o resztki reputacji oraz o bezpieczeństwo bezbronnych ludzi.
W latach 90., by obejrzeć „Ekstradycję” trzeba było prowadzić zapisy w wypożyczalniach, żeby można było cieszyć się tym serialem na kasecie. W rolę komisarza Halskiego wcielił się Marek Kondrat znany z produkcji „Prawo ojca”, „Dzień świra” czy „Pułkownik Kwiatkowski”.
„Tajemnica Sagali” (1996-1997) – polski serial z lat 90.
Kolejną z propozycji w rankingu jest „Tajemnica Sagali”, która w latach 90. gromadziła przed ekranem telewizora tysiące młodzieży. Produkcja posiada na Filmwebie 7,3 gwiazdki na 10.
Serial opowiada o dziesięcioletnim Kubie Zawilskim, który kolekcjonuje kamienie. Pewnego dnia w jego ręce wpada tajemniczy kamień z kosmosu – Sagala. Wcześniej, kiedy Ziemia była rajem, magiczne istoty korzystały właśnie z mocy owego okazu. Po czasie rozpadł się on na wiele drobnych części. Chłopiec nie miał pojęcia, jakie kłopoty niesie za sobą znalezisko, lecz wiedział, jaką tajemnicę kryje kamień i jaką zyskuje moc. Wraz z matką i bratem Jackiem przeprowadzają się do ich pradziadka, by ukryć Sagalę przed złymi mocami. Razem ze swoim bratem oraz Jarpenem, strażnikiem magicznego kamienia, przenoszą się w czasie, by uratować ich mamę.
W rolę Kuby Zawilskiego wcielił się Grzegorz Ruda znany z produkcji „Trzy szalone zera”, „Tygrysy Europy” czy „Cudze szczęście”.
„13 posterunek” (1997-1998) – serial o niezdarnych policjantach
„13 posterunek” to kolejna propozycja polskich seriali z lat 90. Opowiada o zabawnych perypetiach mało rozgarniętych policjantów na tytułowym posterunku. Produkcja dostała nominację do Telekamery za najlepszy serial, a na Filmwebie posiada notę 7,2 na 10.
W skład załogi wchodzą ludzie o zupełnie różnych charakterach. Władysław jest komendantem komisariatu i posiada psa Perszinga, na którego punkcie ma obsesję. Posterunkowy Cezary jest odpowiedzialny za większość katastrof, które nawiedzają posterunek. Kasia to młoda policjantka, która zakochuje się w Czarku. Zofia jest starszą policjantką, która po godzinach pracy flirtuje z komendantem. Arnie to niegrzeszący inteligencją policjant, którego idolem jest Arnold Schwarzenegger. Luksus jest niepoprawnym romantykiem, który popisuje się przed kolegami w pracy, a Stępień to niedowidzący i pijący aspirant, który ma problemy ze swoją żoną. Przez posterunek przewija się wiele osobowości, a każdy odcinek niesie dużo śmiechu.
Zobacz także: Polskie seriale: 9 propozycji, z którymi powinnaś się zapoznać!
„Miodowe lata” (1998-2003) – polski serial z lat 90.
Następną propozycją serialu są „Miodowe lata”, które w pewnym sensie są odpowiednikiem amerykańskich „Przyjaciół”, a perypetie mężczyzn bawią do dziś. Produkcja dostała 6 nominacji do Telekamer, a na Filmwebie posiada ocenę w wysokości 7,0 na 10.
Karol Krawczyk jest motorniczym tramwaju, a Tadeusz Norek pracuje w miejskiej kanalizacji. Przyjaciele wierzą, że kiedyś odniosą sukces. Wciąż poszukują sposobu na zarobienie wielkiej fortuny, z żonami u boku, które gaszą ich zapał. Są nimi Alina Krawczyk (grająca przez dwie aktorki, druga jest prywatnie żoną Cezarego Żaka) oraz Danuta Norek, ekstrawertyczka. Ich niekończący się optymizm i niemająca granic infantylność często prowadzą do kłopotów.
Ciekawostką jest, że „Miodowe lata” były emitowane w latach 1998-2003, jednakże obecnie oglądać można je w telewizji. W 2004 roku powstała kontynuacja serialu pod nazwą „Całkiem nowe lata miodowe”, które nie odniosły już takiego sukcesu, więc zaprzestano produkcji na 17 odcinkach.
„Rodzina zastępcza” (1999-2004) – serial o małżeństwie i ich dzieciach
„Rodzina zastępcza” to propozycja, która w latach 90. robiła furorę. Produkcja dostała 3 nominacje do Telekamer, a na Filmwebie posiada notę 6,4 na 10.
Anna i Jacek Kwiatkowscy mają dwoje swoich dzieci – Majkę i Filipa. Głowa rodziny jest inżynierem, człowiekiem z trudnym charakterem, który marzy o świętym spokoju. Natomiast jego żona jest kobietą artystyczną, spokojną i wrażliwą. Postanawiają przysposobić Romka, który mieszka w Domu Dziecka. Pod swój dach przyjmują również Elizę i Zosię. Do domu rodziny często wpadają ciocia Ula, sąsiedzi, czyli Jędrula i Alutka Kossoń, zaprzyjaźniony policjant czy kuzynka Jadzia. Na co dzień Kwiatkowscy mierzą się z typowymi rodzinnymi problemami.
„Tygrysy Europy” (1999) – polski serial z lat 90.
Przedostatnią propozycją w zestawieniu są „Tygrysy Europy”, które ukazują kulisy polskiej elity oraz jej kompleksy. W serialu przeważa satyra, która weryfikuje mity kapitalizmu, obnażając bogatych krętaczy tamtych lat. Produkcja posiada ocenę 6,4 na 10 na Filmwebie.
Nowakowie to dobrze usytuowani ludzie. Mieszkają w willi i posiadają służbę. Bogactwo rodziny to przede wszystkim lewe interesy oraz niewytłumaczone finanse. Obok głównych bohaterów możemy śledzić losy rodziny Jacka, który zatrudnia się jako kierowca Nowaków. Mężczyzna ma wozić biznesmana, poznając przy tym świat śmietanki warszawskiej. Szybko zauważa, że termin „tygrysa Europy”, który często słyszy w tym towarzystwie, określa Polskę, w której roi się od przemytników, cwaniaków oraz oszustów podatkowych. Mówi się, że emisja serialu została wstrzymana przez biznesmenów, którzy dopatrzyli się podobieństw w swoim życiu.
„Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993-1994) – serial o mężczyźnie i jego rodzinie próbujących odnaleźć się w nowej Polsce
Ostatnią propozycją polskiego serialu z lat 90. jest „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Jest to kontynuacja „Czterdziestolatka”. Bohaterem jest inżynier Stefan Karwowski próbujący odnaleźć się w świecie nowych warunków ekonomicznych, które zaszły w Polsce. Produkcja posiada notę 5,9 na 10 na Filmwebie.
Fabuła serialu opowiada o tytułowym czterdziestolatku i jego rodzinie. Karwowski pracuje teraz przy budowie Teatru Narodowego, który ucierpiał podczas pożaru. Z dnia na dzień mężczyzna zostaje zwolniony, więc decyduje się na założenie własnej firmy budowlanej, pod nazwą Stefbud. Jego największą inwestycją jest most, który znajduje się koło Garwolina. Ponadto bohater dzięki znajomej syna poznaje tajniki gry na giełdzie. Na skutek działań różnych osób, mężczyzna zostaje wmieszany w wybory do Sejmu jako kandydat, lecz ostatecznie się wycofuje. Karwowskiemu czas zapełniają wnuki oraz codzienne wyzwania.
Początkowo serial miał mieć 7 odcinków, jednakże po ogromnej popularności i miłym odbiorze, twórcy postanowili przedłużyć historię „Czterdziestolatka”. W główną rolę wcielił się Andrzej Kopiczyński znany z produkcji „Ogniem i mieczem”, „1920 Bitwa Warszawska” czy „Lokatorzy”.
Pozostałe seriale z lat 90.
Fan produkcji z lat 90. z pewnością powinien zapoznać się jeszcze z poniższymi tytułami:
- „Złotopolscy” (1997-2010) – serial o perypetiach dwóch rodzin: Złotopolskich i Gabrielach,
- „Na dobre i na złe” (1999-obecnie) – serial o lekarzach, którzy pomagają swoim pacjentom oraz mierzą się z własnymi problemami,
- „Klan” (1997-obecnie) – serial o klanie rodziny, która może na siebie liczyć,
- „Świat według Kiepskich” (1999-2022) – serial o losach przeciętnej, polskiej rodziny.