Poniższe propozycje kultowych seriali, które zabraliśmy w zestawieniu, są zagraniczne bądź polskie. Poznaj produkcję, której premiera pierwszego wyemitowanego odcinka sięga nawet do 1966 roku!

Reklama

Spis treści:

  1. „Przyjaciele” (1994-2004) – serial o szóstce bohaterach z Nowego Jorku
  2. „Seks w wielkim mieście” (1998-2004) – kultowy serial
  3. „Daleko od szosy” (1976-1977) – serial o chłopaku ze wsi zakochującym się w dziewczynie z miasta
  4. „Czterej Pancerni i pies” (1966-1970) – kultowy serial
  5. „Czterdziestolatek” (1975-1978) – serial o inżynierze, który kończy 40 lat
  6. „Beverly Hills 90210” (1990-2000) – kultowy serial
  7. „Czarodziejki” (1998-2006) – serial o trzech kobietach walczących z demonami
  8. „Świat według Bundych” (1987-1997) – kultowy serial
  9. „Słoneczny Patrol” (1989-2001) – serial o ratownikach z Los Angeles
  10. Pozostałe kultowe seriale

„Przyjaciele” (1994-2004) – serial o szóstce bohaterach z Nowego Jorku

Pierwszym kultowym serialem w zestawieniu są „Przyjaciele”, którzy na Filmwebie otrzymali notę 8,3 na 10. Produkcja zdobyła nagrody w ramach: Złotych Globów, Emmy, TCA, GLAAD Media, BAFTA TV, Satelity, Teen Choice, People’s Choice, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.

W skład zgranej paczki wchodzi Rachel, która jest rozpuszczoną dziewczyną z bogatej rodziny, Pheobe, która jest masażystką z dziwnymi zachowaniami i poglądami oraz Monica, szefowa kuchni z obsesją na punkcie czystości. Męską część reprezentuje Joey, bezrobotny aktor, zawodowy podrywacz o niskim poziomie inteligencji, Chandler, pracownik przetwarzający dane, z sarkastycznym poczuciem humoru oraz Ross, beznadziejnie zakochany w Rachel, paleontolog, brat Monici. Miejscem ich spotkań, w którym dzielą się ze sobą swoimi przeżyciami z życia, jest kawiarnia Central Perk.

W produkcji wystąpili: Jennifer Aniston („Szefowie wrogowie”), Courteney Cox („Wykiwać klawisza”), Lisa Kudrow („Wojna płci”), Matt LeBlanc („Tata ma plan”), Matthew Perry („Dziwna para”) oraz David Schwimmer („Kompania braci”).

Zobacz także

„Seks w wielkim mieście” (1998-2004) – kultowy serial

„Seks w wielkim mieście” to druga propozycja kultowego serialu. Produkcja otrzymała nagrody w ramach: Złotych Globów, Złotych Szpul, GLAAD Media, Satelity, Emmy, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Kostiumologów, Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Scenarzystów oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów. Serial na Filmwebie otrzymał 7,6 gwiazdki na 10.

Fabuła opowiada o czterech kobietach mieszkających w Nowym Jorku. Są przyjaciółkami, które zwierzają się sobie ze swoich przygód seksualnych oraz problemów osobistych. Każda z nich ma różny charakter, podejście do życia oraz priorytet, do którego dąży. W skład grupy wchodzą: Samantha Jones, specjalistka od PR, Carrie Bradshaw, pisarka i felietonistka w „New York Star”, Charlotte York, właścicielka galerii sztuki oraz Miranda Hobbes, prawniczka.

W produkcji wystąpiły: Sarah Jessica Parker („Miłość na zamówienie”, „Słyszeliście o Morganach?”), Cynthia Nixon („Ratched”, „Sztokholm Pensylwanii”), Kim Cattrall („Fajerwerki próżności”, „Star Trek VI: Wojna o pokój”) oraz Kristin Davis („Podróż na Tajemniczą Wyspę”, „Raj dla par”).

„Daleko od szosy” (1976-1977) – serial o chłopaku ze wsi zakochującym się w dziewczynie z miasta

Kolejnym serialem w zestawieniu jest „Daleko od szosy”, który na Filmwebie posiada ocenę 7,6 na 10.

Leszek Górecki z rodzinnego domu przenosi się do miasta, by tam rozpocząć całkiem nowe życie. Od dziecka interesuje się samochodami i mechaniką, więc marzy o zostaniu kierowcą. Przed planowanym wyjazdem poznaje Bronkę, która uchodzi za najładniejszą dziewczynę w całej wsi. Mimo rodzącego się między nimi uczucia, mężczyzna czuje, że potrzebuje od życia czegoś więcej. Wyjeżdża na Śląsk, pracując tam i odkładając pieniądze na kurs prawa jazdy. Któregoś dnia w mieście poznaje Anię, która jest studentką z tzw. dobrego domu. Jest ona dla niego inspiracją do realizowania i spełniania swoich celów. Tych dwoje zaczyna łączyć uczucie, lecz przepaść intelektualna nie wróży im długiej przyszłości.

W rolę głównego bohatera wcielił się Krzysztof Stroiński znany z produkcji „Anatomia zła”, „Rysa” czy „Moje miasto”.

„Czterej Pancerni i pies” (1966-1970) – kultowy serial

„Czterej Pancerni i pies” to kolejny kultowy serial w zestawieniu. Produkcja otrzymała na Filmwebie 7,6 gwiazdki na 10. Bohaterami jest czterech żołnierzy: Gustlik, Janek, Grigorij i Olgierd oraz pies Szarik.

Każdy odcinek serialu opowiada o ich perypetiach, którzy idą szlakiem z polskich Studzianek do Berlina. Serial ukazuje nie tylko trud, jaki mężczyźni doświadczają na froncie, ale również wiele pobocznych wątków. Nie obejdzie się bez humorystycznych akcentów, które każdy fan „Czerech Pancernych i psa” wspomina do dziś. Obserwować możesz również to, jak rodzą się ich uczucia do kobiet, które spotykają na swojej drodze.

W produkcji wystąpili: Janusz Gajos („Kler”, „Body/Ciało”), Franciszek Pieczka („Jańcio Wodnik”, „Syzyfowe prace”), Włodzimierz Press („Kariera Nikosia Dyzmy”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”) oraz Roman Wilhelmi („Zaklęte rewiry”, „Alternatywy 4”).

„Czterdziestolatek” (1975-1978) – serial o inżynierze, który kończy 40 lat

Następna produkcja w rankingu to „Czterdziestolatek”, który na Filmwebie posiada ocenę 7,3 na 10.

Serial opowiada o Stefanie Karwowskim, warszawskim inżynierze. Przechodzi kryzys wieku średniego, który tak samo on, jak i jego rodzina, musi przejść oraz dopasować się do szarej rzeczywistości. Poznajemy go w w chwili, gdy kończy 40 lat. Jego dorobek to Fiat 126p oraz własne mieszkanie. Wyznacza sobie postanowienie (a kto tego nie robi?), którym jest rzucenie palenia. Jednakże problemy dnia codziennego i szalone tempo życia, jakie mężczyzna dostaje od losu, uniemożliwia mu to.

W rolę tytułowego czterdziestolatka wcielił się Andrzej Kopiczyński znany z produkcji „Znachor”, „Ogniem i mieczem” czy „1920 Bitwa Warszawska”.

„Beverly Hills 90210” (1990-2000) – kultowy serial

Kolejnym kultowym serialem jest „Beverly Hills 90210”. Produkcja na Filmwebie zdobyła notę 7,0 na 10 oraz otrzymała wiele nominacji do nagród w ramach Teen Choice i People’s Choice.

Fabuła ukazuje luksusowe życie bogatej młodzieży. Produkcja skupia się na rozterkach miłosnych, życiowych problemach i tragediach nastolatków. Serial ten to opowieść o grupie przyjaciół pochodzących z Beverly Hills, uczęszczających do West Beverly High. W serialu poruszane są tematy, które niełatwo przyjąć każdej publiczności, czyli: przemoc w rodzinie, gwałt, depresja, homoseksualizm, rasizm i wiele podobnych. Do całej otoczki problemów, dochodzą imprezy, hazard i rozterki miłosne.

W produkcji wystąpili: Shenae Grimes-Beech („Krzyk 4”, „Od sklepowej do królowej”), Tristan Mack Wilds („Sekretne życie pszczół”, „Prawo ulicy”), Jessica Stroup („Ted”, „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”) czy AnnaLynne McCord („Transporter 2”, „Ale czad!”).

Zobacz także: Popularne seriale amerykańskie: 9 tytułów, które powinien znać każdy

„Czarodziejki” (1998-2006) – serial o trzech kobietach walczących z demonami

Kolejną produkcją są „Czarodziejki”, które na Filmwebie posiadają 6,9 gwiazdki na 10.

Produkcja opowiada o trzech siostrach najmłodszego pokolenia rodu czarownic Warrenów – Phoebe, Piper i Prue. Każda z nich posiada magiczne zdolności, które przez całe swoje życie rozwijają.

Tytułowe czarodziejki w magicznym świecie postrzegane są przez społeczeństwo jako „normalne”. Kobiety po śmierci swojej babci odziedziczyły stary dom. Odkrywają w nim „Księgę Cieni”, dzięki której dowiadują się o swoich mocach. Phoebe potrafi przewidywać przyszłość, Prue może siłą woli przenosić przedmioty, a Piper umie zatrzymywać czas. Ich przeznaczeniem jest walka między innymi z demonami, by uchronić mieszkańców miasta od zagrożenia.

W role czarodziejek wcieliły się: Alyssa Milano („Kochanki”, „Sylwester w Nowym Jorku”), Holly Marie Combs („Gdzie diabeł mówi dobranoc”, „Słodkie kłamstewka”) oraz Shannen Doherty („Beverly Hills, 90210”, „Śmiertelne zauroczenie”).

„Świat według Bundych” (1987-1997) – kultowy serial

„Świat według Bundych” to przedostatnia produkcja w zestawieniu, która z dozą sarkazmu ukazuje model typowej, amerykańskiej rodziny. Serial otrzymał na Filmwebie notę 6,6 na 10.

Al Bundy oraz jego żona Peggy mieszkają w domu na przedmieściach Chicago wraz ze swoimi dziećmi – Kelly i Bud’em. Głowa rodziny jest nieco zarozumiała, przez co nie może pogodzić się z losem, jaki go spotkał. Jest zbyt leniwy, by cokolwiek zmienić. W każdym momencie swojego życia wypomina, że przez swoją żonę, która zmuszała go do małżeństwa, zmarnował szansę na karierę sportową. Peggy natomiast czuje się samotna i niespełniona. Miga się od jakichkolwiek prac domowych, oglądając codziennie na kanapie swoje ulubione seriale i programy. Kelly jest „tą blondynką z dowcipów”. Nie może oprzeć się płci przeciwnej – podobnie jak jej brat Bud. Piątym członkiem rodziny Bundych jest pies Buck, o którym rodzina zawsze zapomina.

W produkcji wystąpili: Ed O’Neill („Współczesna rodzina”, „Kolekcjoner kości”), Katey Sagal („Pitch Perfect 2”, „Columbo”), Christina Applegate („Już nie żyjesz”, „Szkoła stewardes”) oraz David Faustino („Ekipa”, „Trybunał”).

„Słoneczny Patrol” (1989-2001) – serial o ratownikach z Los Angeles

Ostatnim kultowym serialem w zestawieniu jest „Słoneczny Patrol”, który na Filmwebie posiada ocenę 5,7 na 10. Akcja rozgrywa się w głównej mierze na plaży w Malibu.

Fabuła opowiada o grupie ratowników. Przez kolejne odcinki poznać możesz ich życie nie tylko zawodowe, ale i osobiste. Serial ukazuje sytuacje, które wiążą się z niebezpieczeństwem na plaży, z jakim muszą się uporać każdego dnia. Ratownicy oprócz swoich obowiązków muszą zmierzyć się z mordercami, którzy czyhają na plażowiczów, atakami rekinów czy trzęsieniami ziemi.

W produkcji wystąpili: David Hasselhoff („Baywatch. Słoneczny patrol”, „Klik: I robisz, co chcesz”), Nicole Eggert („Lewy casting”, „Na samo dno”), Pamela Anderson („Odczytana”, „Żyleta”) oraz Erika Eleniak („E.T.”, „Liberator”).

Pozostałe kultowe seriale

Dla fanów kultowych seriali zabraliśmy jeszcze kilka wciągających propozycji:

Reklama
  • „Miasteczko Twin Peaks” (1990-1991) – serial o miasteczku, w którym zostaje odnalezione ciało uczennicy,
  • „Strażnik Teksasu” (1993-2001) – serial o mężczyźnie, który walczy z przestępczością w Teksasie,
  • „MacGyver” (1985-1992) – serial o człowieku, który wykonuje zadania powierzone mu przez Fundację Phoenix,
  • „Dr Quinn” (1993-1998) – serial o lekarce, która rozpoczyna praktykę w miasteczku Colorado Springs,
  • „Przystanek Alaska” (1990-1995) – serial o doktorze, który zaczyna pracę w miasteczku Cicely na Alasce,
  • „Z Archiwum X” (1993-2002) – serial o agentach FBI, którzy zajmują się zjawiskami paranormalnymi,
  • „Stawiam na Tolka Banana” (1973) – serial o grupie nastolatków, którzy pozostają w konflikcie z dorosłym,
  • „Alternatywy 4” (1986) – serial o mieszkańcach nowo wybudowanego warszawskiego bloku,
  • „Stawka większa niż życie” (1968-1969) – serial o agencie J-23, który współpracuje z wywiadem radzieckim,
  • „Podróż za jeden uśmiech” (1972) – serial o kuzynach, którzy jadą nad morze,
  • „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980) – serial o bezrobotnym mężczyźnie robiącym polityczną karierę,
  • „Wojna domowa” (1965-1966) – serial o nastolatkach i ich opiekunach.
Reklama
Reklama
Reklama