Party Stories
M jak miłość
MTL Maxfilm
Seriale

20 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek "M jak miłość"! Przypominamy Wam 20 najważniejszych wydarzeń w serialu

Dokładnie 4 listopada 2020 roku minie dwadzieścia lat od emisji premierowego odcinka "M jak miłość"! Choć trudno w to uwierzyć, to uwielbiany przez widzów serial o rodzinie Mostowiaków ma już dwadzieścia lat. Produkcja stworzona przez Ilonę Łepkowską i Tadeusza Lampkę w ekspresowym tempie stała się prawdziwym hitem i do dziś przyciąga miliony osób przed telewizory.

Z okazji urodzin "M jak miłość" przypominamy Wam dwadzieścia najważniejszych wydarzeń z serialu!

Pamiętacie Łukasza z ''M jak miłość''? Adrian Żuchewicz ma dziś 28 lat i pracuje w Polsat News. Bardzo się zmienił?

20 wydarzeń na 20-lecie "M jak miłość"

1. Śmierć Lucjana Mostowiaka 

Chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że najważniejszym wydarzeniem w całej historii „M jak miłość“ było odejście Lucjana, seniora rodu Mostowiaków. Gdy 22 kwietnia 2017 r. w wieku 91 lat zmarł Witold Pyrkosz, wiadomo było, że i grany przez niego bohater pożegna się z życiem. Po raz ostatni legendarny aktor wystąpił w 1310. odcinku „M jak miłość“. Potem najbliżsi Lucjana rozmawiali między sobą o tym, że ukochany mąż, tatuś i dziadek trafił do szpitala. Kamera tego nie pokazywała. Na ekranie nie było też ani sceny śmierci, ani pogrzebu ulubionej przez widzów postaci.

O śmierci Lucjana Mostowiaka widzowie dowiedzieli się z 1329. odcinka, który został wyemitowany 14 listopada 2017 r. Wtedy to jego syn Marek (Kacper Kuszewski) odebrał telefon ze szpitala z informacją, że senior odszedł we śnie.

2. Śmierć Hanki Mostowiak

To wydarzenie do dziś odbija się echem! Co ciekawe, informacje o śmierci Hanki Mostowiak (Małgorzata Kożuchowska), fikcyjnej postaci, podały nawet poważne tygodniki opiniotwórcze takie jak „Newsweek“ czy „Polityka“. Hanka umarła w 863. odcinku, bo grająca ją aktorka zdecydowała się odejść z produkcji.

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

3. Śmierć Tomka Chodakowskiego 

Gdy w 1311. odcinku Tomek Chodakowski (Andrzej Młynarczyk), po ciosie zadanym nożem przez groźnego przestępcę, przegrał walkę o swoje życie, jego śmierć pogrążyła w rozpaczy całą rodzinę i wszystkich przyjaciół. Policjant został uznany za bohatera, pośmiertnie awansowany na inspektora i pochowany z honorami. 

4.  Śmierć Krzysztofa Zduńskiego

W 391. odcinku Maria Zduńska (Małgorzata Pieńkowska) straciła męża. O śmierci Krzysztofa (Cezary Morawski) poinformował ją doktor Rogowski (Robert Moskwa). Zduński miał zawał i mimo prób reanimacji zmarł. Płakała po nim cała Polska. W tym czasie padły rekordy oglądalności "Emki" - ponad 12 mln widzów.
 

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

5. Zagnięcie Małgosi Mostowiak 

Zagadka zaginięcia Małgosi Mostowiak (Joanna Koroniewska), najmłodszej córki Mostowiaków, do dziś pozostaje niewyjaśniona. Ze Stanów Zjednoczonych, gdzie podobno aktualnie mieszka, co jakiś czas docierają sprzeczne sygnały na temat ukochanej „Myszeczki“ Lucjana. Jedno wiadomo na pewno: Małgosia żyje. Jak zapewnia produkcja serialu, któregoś dnia zapewne wróci do domu. Pytanie tylko, czy z twarzą Joanny Koroniewskiej?

6. Wyjazd Ewy i Marka do Australii

Scenarzyści w 1401. odcinku wysłali jedynego syna Mostowiaków do Australii, ponieważ grający przez 18 lat Marka Kacper Kuszewski zdecydował, że odchodzi z „M jak miłość“. Dominika Kluźniak, wcielająca się w postać jego żony, też zdecydowała się solidarnie odejść z serialu. Czy jeszcze kiedyś Ewa i Marej wrócą do Grabiny?

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

7. Pierwszy ślub Kingi i Piotra 

Piotrek (Marcin Mroczek) i Kinga (Katarzyna Cichopek-Hakiel) są tak wyjątkową parą, że dwukrotnie ślubowali sobie miłość. Zaraz po maturze młodziutki Zduński zaproponował poznanej w liceum pannie Filarskiej ślub cywilny. Doszedł on do skutku w 126. odcinku. Nowożeńcy obiecali sobie wówczas, że uroczystość w USC to dopiero wstęp i przygrywka do związku na całe życie. 

8. Drugi ślub Kingi i Piotra

Kinga i Piotrek – namaszczeni przez seniorów rodu na ich następców – sakramentalne „tak“ powiedzieli sobie w 725. odcinku, czyli parę ładnych lat po przysiędze w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przypomnijmy, że młodzi Zduńscy wpadli wtedy na niecodzienny pomysł, by - przy okazji chrzcin swojej córeczki Lenki (Marysia Głowacka) - obiecać sobie wieczną i dozgonną miłość przed ołtarzem. Na świadków poprosili Pawła (Rafał Mroczek), brata pana młodego, oraz Madzię (Anna Mucha), przyjaciółkę panny młodej. 

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

9. Śmierć Norberta Wojciechowskiego

W 540. odcinku Marta (Dominka Ostałwoska) dostała wiadowmość, że jej mąż Norbert zginął w katastrofie lotniczej. Stało się tak, gdy aktor Mariusz Sabiniewicz przegrał walkę z chorobą nowotworową.

10. Niespełniona miłość Pawła i Madzi

W młodości Magda (Anna Mucha) i Paweł (Rafał Mroczek) przysięgali sobie, że zostaną małżeństwem. To była wielka miłość i... jeszcze większe rozczarowanie. Zduński długo nie mógł przeżyć, że ukochana dla pieniądzy poślubiła Rosjanina Saszę (Ivan Komarenko). Parę razy próbowali do siebie wrócić, ale ostatecznie zostali przyjaciółmi. Do dziś mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji.

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

11.  Ślub Marii i Artura

W 1410. odcinku odbył się powtórny ślub Marii (Małgorzata Pieńkowska) i Artura (Robert Moskwa). Dla widzów był to wyraźny sygnał, że prawdziwa miłość zniesie i wybaczy... wszystko, nawet małżeńską zdradę. Z okazji drugiego ślubu Rogowska dostała najpiękniejszy prezent od swego wybranka: zapowiedź zamieszkania w Grabinie. – Czyli powrót do domu po latach – ucieszyła się panna młoda. – Przecież ci obiecałem, że zrobię wszystko, żebyś była szczęśliwa – powiedział Rogowski. I do dziś dotrzymuje słowa.

12. Ślub Marty i Budzyńskiego

W dniu swojego ślubu z Andrzejem (Krystian Wieczorek) Marta (Dominika Ostałowska) wypowiedziała znamienne słowa: „Tyle razy przekładaliśmy tę ceremonię, myślałam, że i teraz coś się wydarzy... Tak naprawdę czekam na jakiś kataklizm... Coś za gładko wszystko poszło“! Niestety, prawniczka wykrakała sobie katastrofę, bo jej małżeństwo z Budzyńskim ostatecznie zakończyło się rozwodem. Ale do teraz może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony byłego męża.

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

13. Ślub Magdy i Andrzeja 

Mecenas Budzyński (Krystian Wieczorek) wiódł bujne życie uczuciowe do chwili, gdy stracił głowę dla Magdy (Anna Mucha). Przysięgę małżeńską złożyli sobie w 1483. odcinku. Od tamtej pory nie odstępują się ani na krok, choć Anka (Weronika Rosati) i Kamil (Marcin Bosak) wielokrotnie i z uporem maniaka usiłowali rozbić ich szczęśliwe małżeństwo. Jak dotąd – bez skutku. Magda i Andrzej twierdzą, że są jak skała, a ich miłość będzie trwała aż po grób.

14. Ślub Joasi i Tomka 

Widzowie długo trzymali kciuki za to, by Joasia (Barbara Kurdej-Szatan) mogła poślubić Tomka (Andrzej Młynarczyk) i oficjalnie została panią Chodakowską. Lista przeszkód na drodze do ich szczęścia zdawała się nie mieć końca. Para wielokrotnie musiała przekładać termin swego ślubu. Aż w końcu – w 1290. odcinku – doszedł on do skutku. Niestety, padał wtedy deszcz. Przesądna Kisielowa (Małgorzata Rożniatowska) przepowiedziała wówczas, że oznacza to... łzy i dramaty. Miała rację...

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

15. Pożar domu w Grabinie

Podłożony w 1151. odcinku przez szaleńca Rafała (Przemysław Bluszcz) ogień doszczętnie strawił należącą do rodziny Mostowiaków posesję wraz z domem w Grabinie. Marek (Kacper Kuszewski) bohatersko rzucił się wtedy w płomienie i uratował życie Ewie (Dominika Kluźniak). Tylko cudem nikomu nic się wówczas nie stało!

16. Adopcje Natalii i Uli

Z pewnością każdy z widzów pamięta emocje związane z adopcjami w rodzinie Mostowiaków. Najpierw Natalki (Marcjanna Lelek) i następnie Uli (Iga Krefft). Marcjanna Lelek tak wspomina ten moment: "Nigdy nie zapomnę, kiedy dowiedziałam się, że Natalka zostanie adoptowana przez Hankę i Marka. To był dla mnie bardzo szczęśliwy dzień. Cieszyłam się, że Natalka w końcu znalazła prawdziwą rodzinę. Oczywiście widziałam, że to się nie dzieje naprawdę..."

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL maxfilm

17. Narodziny syna Kasi i Marcina 

1126. odcinek "M jak miłość" to prawdziwy wyciskacz łez. Marcin (Mikołaj Roznerski) został wtedy ojcem Szymusia (Stanisław Szczypiński), ale jednocześnie stracił ukochaną narzeczoną Kasię (Agnieszka Sienkiewicz), która zmarła w wyniku krwotoku kilka godzin po cesarskim cięciu. – Cześć, Szymek – łamiącym głosem przywitał się zrozpaczony Chodakowski z synkiem. – Zostaliśmy sami... Trudno o bardziej wzruszającą scenę, prawda?

18. Ciąża Natalki 

Przez te wszystkie lata życie nie szczędziło Mostowiakom kłopotów. Jednym z nich była nieplanowana ciąża Natalki (Marcjanna Lelek), adoptowanej córki Hanki (Małgorzata Kożuchowska) i Marka (Kacper Kuszewski). Wbrew obawom, przyszły dziadek ze spokojem przyjął tę nowinę, obiecując pomoc Mostowiaczce i jej wybrankowi Darkowi (Marcel Sabat). Postawił córce tylko jeden warunek: miała zdać maturę.

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL Maxfilm

19. Ślub Izy i Marcina 

Iza (Adriana Kalska) i Marcin (Mikołaj Roznerski) to bodaj najpiękniejsza i najbardziej lubiana przez widzów para w całej 20-letniej historii serialu (nie licząc oczywiście Barbary i Lucjana). Ich ślub był bardzo wyczekiwanym wydarzeniem, zwłaszcza że zanim do niego doszło, zakochani musieli pokonać mnóstwo przeszkód. Gdy w końcu powiedzieli sobie „tak“, Olek (Maurycy Popiel) został aresztowany podczas ich wesela. Z tego powodu nowożeńcy zrezygnowali z podróży poślubnej.

20. Finał sprawy Olka 

Choć w 1523. odcinku prokurator zażądał kary dziesięciu lat więzienia dla Olka (Maurycy Popiel) za śmierć Skalskiego (Tomasz Ciachorowski), ostatecznie sędzia uznał, że młody Chodakowski nie powinien odpowiadać za zamordowanie psychopaty, tylko za nieudzielenie mu pomocy. Było to możliwe dzięki zeznaniu Izy (Adriana Kalska), która podczas finałowej rozprawy wyjawiła, że została zgwałcona przez Artura. Olek dostał wyrok w zawieszeniu (rok w zawieszeniu na dwa lata).

M jak miłość - najważniejsze wydarzenia w serialu
MTL Maxfilm

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Monika Obara
East News
Seriale
Pamiętacie Elkę z "M jak miłość"? Co się dzieje z Moniką Obarą, która grała tę barwną postać?
Monika Obara lata temu zniknęła z show-biznesu po skandalu, który wywołała. Co się dzieje z gwiazdą "M jak miłość"?

Monika Obara lata temu wcielała się w postać charakternej Elki w serialu "M jak miłość" . Dziewczyna stoczyła walkę o serce zabawnego Niemca, Stefana (Steffen Moller). Niestety, jej postać zniknęła z serialu tuż po skandalu z udziałem aktorki. Przypomnijmy, że Monika Obara spowodowała wypadek prowadząc auto pod wpływem alkoholu. Co dzieje się teraz z aktorką? Jak potoczyła się jej kariera? Dowiecie się tego z naszego wideo! Pamiętacie postać Elki, synowej Simony (Agnieszka Fitkau-Perepeczko)? Zobacz także:  W "M jak miłość" nie brakuje emocji! Jesteś na bieżąco? Sprawdź się w naszym quizie!

Natalka m jak miłość, marcjanna lelek
Instagram
Newsy
Marcjanna Lelek odchodzi z "M jak miłość"?! Wiemy, co dalej z Natalką

Czy Marcjanna Lelek żegna się z " M jak miłość" ? Jak czytamy na stronie "superseriale.se.pl" aktorki więcej nie zobaczymy w serialu! W przedwakacyjnych odcinkach Natalka miała wrócić do Grabiny wyłącznie na ślub swojej siostry Uli. Co dalej stanie się z jej postacią?  Natalka odejdzie z "M jak miłość"? W 1451 odcinku serialu Ula (Iga Krefft) wyszła za mąż za Bartka (Arkadiusz Smoleński). Cała uroczystość była zagrożona, niemniej jednak zakochanym udało się powiedzieć "tak" w kościele. Na weselu nie zabrakło siostry panny młodej, Natalki. Niestety w kolejnych odcinkach nie zobaczymy już adoptowanej córki Marka i Hanki, bo po przyjęciu ma wrócić do Australii, gdzie mieszka z mężem, córką, ojcem i jego partnerką.  Zobacz także:  Krystian Wieczorek odchodzi z "M jak miłość"?! Wiemy, co dalej z jego wątkiem Jak informuje "Świat SerialI" widzowie nie zobaczą wyjazdu Natalki z Grabiny, bo w najnowszych odcinkach akcja będzie rozgrywać się kilka tygodni po uroczystości. Dlaczego Natalia przyjechała sama na ślub siostry bez bliskich? Mamy nadzieję, że niedługo poznamy odpowiedź na to pytanie i dowiemy się, czy Marcjanna Lelek tak jak m.in. Kacper Kuszewski czy Dominika Kluźniak opuściła obsadę serialu na zawsze.  Aktorka obecnie studiuje w Warszawskiej Szkoły Filmowej. Oprócz roli w "M jak miłość" mogliśmy ją zobaczyć w filmach "W samo południe" i "Pół Wieku Poezji Później". Myślcie, że Marianna nie będzie więcej grać w serialach?         Wyświetl ten post na Instagramie.                ...

Kacper Kuszewski i Dominika Kluźniak na planie serialu M jak miłość
MTL Maxfilm
Seriale
Zaskakujący zwrot akcji w "M jak miłość"! Ewa i Marek wrócą do Grabiny?

W połowie 2018 roku Kacper Kuszewski poinformował swoich fanów, że odchodzi z "M jak miłość". Niestety, aktor postanowił zrezygnować z roli w hitowym serialu, w którym przez 18 lat wcielał się w Marka Mostowiaka. Ostatni odcinek z udziałem Kacpra Kuszewskiego został wyemitowany kilka miesięcy po ogłoszeniu jego decyzji. Wtedy okazało się, że razem z serialowym Markiem z Grabiny znika również jego żona, czyli serialowa Ewa (Dominika Kluźniak). Marek i Ewa wyjechali za granicę i od tamtej chwili nie pojawili się w Grabinie. Teraz jednak okazuje się, że serialowe małżeństwo najprawdopodobniej wróci do rodzinnego domu! Ewa i Marek wrócą do Grabiny? Według doniesień portalu superseriale.se.pl w jednym z najnowszym odcinków "M jak miłość" Ewa poinformuje Ulę (Iga Krefft), że razem z Markiem planują podróż do Polski. Jak do tego dojdzie? Ula i Bartek (Arkadiusz Smoleński) w 1434 odcinku serialu będą przygotowywać się do ślubu. Córka Marka nie  będzie ukrywała rozczarowania, że jej ojca zabraknie na uroczystości.  To jest dzień, o którym marzy każda dziewczyna. Ja w białej sukni idę do ołtarza... Akurat mnie nie poprowadzi tata, bo będzie rozkręcał biznes, więc raczej nie przyjedzie. Poza tym bilety są bardzo drogie. Ale cóż- powie zrezygnowana Ula.  Okazuje się jednak, że już kilka godzin później do przyszłej panny młodej zadzwoni Ewa i poinformuje ją, że razem z Markiem, Natalką (Marcjanna Lelek) i Frankiem (Piotr Nerlewski) planują podróż do Polski na jej ślub z Bartkiem! Ula będzie zachwycona. Cała banda Mostowiaków tu będzie, rozumiesz? Czy Ewa i Marek pojawią się na ślubie Uli i Bartka? Niestety, według doniesień portalu superseriale.se.pl wciąż nie wiadomo, czy Mostowiak i jego żona...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner