Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego dotyka wielu osób, szczególnie w starszym wieku. Jest ono skutkiem procesów degeneracyjnych kręgów szyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że na zwyrodnienie kręgosłupa „pracujemy” już od najmłodszych lat.
Bóle głowy, drętwienie kończyn, przykurcz szyi – objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego
Prawidłowo działający kręgosłup szyjny to właściwie działający wzrok, słuch oraz narząd równowagi. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej kręgów szyjnych należą:
- drętwienie – przede wszystkim ramion, rąk, karku;
- ból głowy, podobny do migrenowego, nasilający się przy wykonywaniu ruchów w przód i w tył, promieniujący na barki i na całą twarz, powodujący drętwienie skroni i policzków, może też być odczuwalne uczucie dławienia w gardle;
- ból karku, który może prowadzić do krótkotrwałych paraliżów, powodujących całkowite zesztywnienie i przykurcz szyi. W ten sposób organizm broni się przed ponownym drażnieniem receptorów bólowych, co w konsekwencji prowadzi do długotrwałych napięć mięśniowych i przeciążania pozostałych struktur kręgosłupa. W przypadku przykurczu szyi (np. głowa jest skierowana w jedną stronę po wstaniu z łóżka) nie należy na siłę go odprowadzać;
- omdlenia, zawroty głowy – powoduje to niewłaściwy przepływ krwi przez tętnice szyjne;
- wymioty;
- tzw. poranna sztywność szyi;
- osłabiona ruchomość kończyn górnych a nawet dolnych;
- gorsza zdolność do chwytania, problem z zaciśnięciem dłoni w pięść, obniżona sprawność precyzyjnych ruchów palców;
- nietrzymanie moczu, drżenie kończyn i ogólne osłabienie organizmu pojawia się w skrajnych przypadkach (jest spowodowane melopatią szyjną), wówczas choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
Objawy zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym nasilają się w sytuacjach takich, jak zmęczenie, stres, wyziębienie organizmu, przeciążenie (np. długie pozostawanie w jednej pozycji – podczas jazdy samochodem). Szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby, dolegliwości bólowe mogą mieć charakter tymczasowy, dlatego często bywają przypisywane innym schorzeniom. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może w konsekwencji doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości kończyn a nawet trwałego paraliżu.
- Dystonia szyi może powodować problemy z prostym trzymaniem głowy. Zobacz, czym jeszcze grozi.
- Wyszłaś bez szalika i teraz tego żałujesz? Zobacz domowe sposoby na przewianą szyję.
- Ból szyi może oznaczać poważne dolegliwości. Dowiedz się, czy to nie zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego.