Choroba Alzheimera jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów otępienia. Charakteryzuje się ona wieloetapowym przebiegiem, o zróżnicowanych objawach. Zwykle dotyka ludzi w wieku starczym i znacząco wpływa na komfort życia zarówno osób, dotkniętych alzheimerem, jak i ich opiekunów. Chorzy potrzebują wsparcia zarówno psychicznego, jak i pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności.

Reklama

Choroba Alzheimera jest schorzeniem o podłożu neurologicznym o bliżej nieznanych przyczynach. Cechują ją zróżnicowane objawy: począwszy od zaburzeń pamięci krótkotrwałej, przez upośledzenie mowy i słuchu, aż po całkowitą utratę mobilności. Choroba Alzheimera jest schorzeniem nieuleczalnym o postępującym przebiegu. Na zaawansowanym etapie choroby pacjent jest całkowicie uzależniony od pomocy bliskich mu osób.

Przystosowanie mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera

Podstawą w opiece nad osobą chorą na alzhaimera jest zadbanie o jej bezpieczeństwo w domu. Należy zdać sobie sprawę z tego, że pacjent zmagający się z tym schorzeniem nie myśli racjonalnie i może w sposób nieświadomy wyrządzić krzywdę zarówno sobie, jak i innym domownikom.

Zobacz także

Przy dostosowaniu mieszkania do potrzeb chorego na alzhaimera w szczególności należy pamiętać o:

  • usunięciu z zasięgu wzroku wszystkich przedmiotów (w tym również detergentów), którymi chory mógłby zrobić sobie krzywdę,
  • zabezpieczeniu kuchenki gazowej,
  • zamontowaniu w oknach dodatkowych zabezpieczeń,
  • zabezpieczeniu lustra lub całkowicie usunięcie go z zasięgu wzroku chorego,
  • uniemożliwieniu choremu dostępu do samochodu i innych pojazdów mechanicznych,
  • zabezpieczeniu naczyń szklanych – choremu podawać jedzenie w naczyniach plastikowych,
  • zabezpieczeniu kontaktów.

Wsparcie psychologiczne osoby chorej na alzheimera

Wsparcie duchowe jest potrzebne w szczególności na pierwszym etapie rozwoju choroby i w momencie jej diagnozowania. Wówczas chory zaczyna zdawać sobie sprawę ze zmian w swoim zachowaniu. Ponadto zaczynają się zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które znacznie obniżają komfort życia pacjenta. W takiej sytuacji wsparcie duchowe i deklaracja pomocy od osób bliskich są nieocenione. Niekiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty i zabrać chorego na wizytę u psychologa, który pomoże mu oswoić się z chorobą. W udzielanym osobie chorej na alzhaimera wsparciu bardzo ważne jest również zadbanie o częste pochwały.

Zajęcia dla osoby chorej na alzheimera

Chociaż choroba Alzhaimera jest nieuleczalna, a przyjmowane farmaceutyki mają na celu przede wszystkim złagodzenie objawów, to warto organizować choremu zajęcia związane z wysiłkiem intelektualnym. Przykładowo może być to gra w szachy lub w karty, rozwiązywanie krzyżówek czy czytanie książek. Dobrze sprawdzą się także ćwiczenia pamięci, oglądanie albumów rodzinnych oraz śpiewanie piosenek. W celu utrzymania sprawności fizycznej chorego należy wykonywać z nim proste ćwiczenia gimnastyczne.

Reklama

Z myślą o poprawie komfortu życia chorego można przygotować karteczki z informacjami i umieścić je na różnych przedmiotach. Warto również zadbać o to, żeby chory w zasięgu swojego wzroku miał telefon, a na nim zapisane kontakty do osób najbliższych oraz numery alarmowe.

Reklama
Reklama
Reklama