Choroba Addisona jest inaczej nazywana jest pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy. Spowodowana jest niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy - kortykosteroidów. Objawia się osłabieniem organizmu, brakiem apetytu oraz drażliwością.

Reklama

Przyczyny choroby Addisona

Przyczyną choroby Addisona zwykle jest autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy.

Inne czynniki mogące powodować chorobę Addisona to:

  • choroby zakaźne,
  • gruźlica,
  • przerzuty nowotworowe,
  • skaza krwotoczna,
  • spowodowane lekami uszkodzenia nadnerczy,
  • zaburzenia wrodzone i metaboliczne.

Objawy choroby Addisona

Choroba Addisona objawia się przede wszystkim osłabieniem organizmu, spadkiem wagi, utratą apetytu, osłabieniem masy mięśniowej i szybką męczliwością. Osoba cierpiąca na to zaburzenie może stać się apatyczna i drażliwa. Choroba Addisona często powoduje obniżenie ciepłoty ciała. Dodatkowymi objawami są również uporczywe biegunki, cierpnięcie kończyn, niedociśnienie i przebarwienia skórne.

Leczenie choroby Addisona

Diagnoza choroby Addisona najczęściej odbywa się na podstawie testu pobudzenia tetrakozaktydem (substancją pobudzającą pracę nadnerczy). Brak reakcji świadczy o niewydolności organizmu. Wtedy należy podjąć leczenie u endokrynologa, który zleca uzupełnianie niedoborów hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. W większości przypadków leczenie trwa nawet przez całe życie, gdyż zażywanie leków hormonalnych nie pobudza nadnerczy do pracy. Dlatego poleca się noszenie specjalnych bransoletek z informacją o chorobie Addisona i przyjmowanych w niej lekach. Jest to ważne podczas wypadku lub osłabnięcia w miejscu publicznym.

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama