Przyczyny, objawy i leczenie zapalenia tęczówki
Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy.
Zapalenie tęczówki jest częstym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznym. Nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań – jaskry i zaćmy.
Przyczyny zapalenia tęczówki
Zapalenie tęczówki może być wynikiem:
- predyspozycji genetycznych,
- opryszczki,
- chorób autoimmunologicznych, szczególnie reumatycznych (m.in. sarkoidozy, stwardnienia rozsianego, łuszczycowego zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelit i in.),
- powikłań pooperacyjnych,
- gruźlicy,
- chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. kiły),
- chłoniaków.
Objawy zapalenia tęczówki
Objawy zapalenia tęczówki zależą od jego postaci. Mogą być pomylone z zapaleniem spojówki lub atakiem jaskry.
Ostremu zapaleniu towarzyszy:
- łzawienie,
- światłowstręt,
- zaburzenia widzenia,
- silny ból oka, nasilający się wieczorem i w nocy,
- zmiana koloru tęczówki na brunatny lub zielony,
- sinoczerwone zabarwienie oka,
- nienaturalny kształt źrenicy.
- Przewlekłe zapalenie tęczówka oka ma mniej nasilone objawy – są to guzowate, szarawe lub żółtawe nacieki na tęczówce oka.
Leczenie zapalenia tęczówki oka
Skuteczne leczenie zapalenia tęczówki oka może być prowadzone wyłącznie przez lekarza-okulistę i często wymaga warunków szpitalnych. Stosuje się leczenie farmakologiczne – środki przeciwzapalne, leki rozszerzające źrenice, zastrzyki podspojówkowe.
W przypadku opóźnionego leczenia, może doprowadzić do powikłań – zaćmy lub jaskry następczej. Przez cały czas leczenia należy nosić ciemne okulary, nie pracować przy monitorze, nie czytać – pomaga to zregenerować się oczom.