Młoda kobieta zmaga się z otyłością.
©pressmaster/Fotolia.com
Styl życia

Choroby związane z otyłością – cukrzyca, nadciśnienie, depresja

Otyłość powoduje zaburzenie układu hormonalnego, co skutkuje cukrzycą typu 2, nietolerancją glukozy oraz bezpłodnością (w niewielu przypadkach). Osoby z nadwagą cierpią też na zwężanie się naczyń krwionośnych i mają większe ryzyko zawałów. Społeczeństwo często patrzy na nie poprzez stereotypy związane z otyłością, co przyczynia się do rozwoju depresji lub nerwicy.

Otyłość powoduje zaburzenie układu hormonalnego, co skutkuje cukrzycą typu 2, nietolerancją glukozy oraz bezpłodnością (w niewielu przypadkach). Osoby z nadwagą cierpią też na zwężanie się naczyń krwionośnych i mają większe ryzyko zawałów. Społeczeństwo często patrzy na nie poprzez stereotypy związane z otyłością, co przyczynia się do rozwoju depresji lub nerwicy.

 

Z badań wykonanych przez NHANES wynika, że średnio 40% populacji Europy Zachodniej ma problem z nadwagą. Najpopularniejszą odmianą choroby jest otyłość brzuszna.

 

Zagrożenia związane z otyłością – układ hormonalny

 

Otyłość prowadzi do licznych zaburzeń układu hormonalnego i gruczołów dokrewnych. Przede wszystkim osoba z nadwagą ma problemy z tolerancją glukozy, a jej organizm stawia opór przed insuliną. Prowadzi to do powstania cukrzycy typu 2 (najczęstszej odmiany tej choroby) Kobiety, które mają obwód pasa większy niż 88 cm, mają 4 razy większe ryzyko zapadnięcia na ten rodzaj cukrzycy. Osoby cierpiące na otyłość są bardziej narażone na takie choroby i zaburzenia endokrynologiczne, jak:

  • zespół czynnościowego hiperandrogenizmu jajnikowego,
  • zespół wielotorbielowatości jajników,
  • bezpłodność,
  • nadmierne owłosienie,
  • nieregularne miesiączki.

 

Zagrożenia związane z otyłością – układ naczyniowo sercowy

 

Otyłość powoduje liczne zmiany w składzie krwi oraz naczyniach krwionośnych. Podczas tej choroby żyły zaczynają się kurczyć i rozrastają się nabłonki tętnicowe. Wapń odkłada się na ściankach tętnic, co jest zaczątkiem powstania miażdżycy. Osoby otyłe mają przyspieszoną akcję serca oraz cierpią na zwiększone ciśnienie krwi w tętnicach. Długotrwałe utrzymywanie tego stanu prowadzi do nadciśnienia tętniczego, co zwiększa ryzyko zawału (ponad 80% otyłych osób po 50. roku życia cierpi na tą chorobę). Ponad 40% chorych na otyłość cierpi również na schorzenia związane z niedokrwistością serca. Dzieje się tak, ponieważ serce osób otyłych jest o kilka lat starsze od zdrowych osób, ze względu na wzmożoną prace, którą musi wykonać.

 

Zagrożenia związane z otyłością – układ oddechowy i pokarmowy

 

Ludzie cierpiący na otyłość często cierpią na bezdech nocny oraz astmę. Te choroby zwykle są przyczyną niewydolności serca lub podniesienia przepony w związku z nadmiernie dużą jamą brzuszną. W przypadku skrajnej otyłości, która jest utrzymywana przez wiele lat może to być przyczyną niedotlenienia prowadzącego do śmierci. Otyłość brzuszna skutkuje też refluksem żołądkowo-jelitowym, co może prowadzić do zaburzeń lipidowych i stłuszczenia wątroby. Ludzie otyli mają też większe ryzyko zachorowania na kamicę pęcherzyka żółciowego.

 

Psychospołeczne konsekwencje otyłości

 

W związku z obecnym kultem piękna i szczupłości, osoby otyłe są mniej akceptowane społecznie. Ludzie przypisują im takie stereotypowe cechy, jak: brak samokontroli, bierność, niedojrzałość oraz brak umiejętności uzewnętrzniania trudnych emocji. Co więcej w badaniach dotyczących preferencji okazało się, że kobiety z nadwagą są najmniej pożądane seksualnie przez mężczyzn. W związku z tym osoby otyłe czują się nieraz odrzucone społecznie lub mają mniejszy krąg znajomych. Poprzez brak możliwości zmiany swojej sytuacji mają poczucie bezsilności i braku wpływu na swoją sytuację. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększony niepokój i lęk, a niekiedy rozwój depresji. Zaburzenia psychiczne związane z otyłością to najczęściej neurotyzm, zaburzenia osobowości lub aleksytymia. Osoby otyłe często myślą o jedzeniu i kaloriach, ponieważ obawiają się bardziej przytyć i nieraz podejmują liczne kroki w celu odchudzania. W związku z tym często są głodne i ulegają pokusie związanej z jedzeniem.

Ciężarna kobieta z wagą
© adrian_ilie825/Fotolia.com
Styl życia
Jak otyłość w ciąży wpływa na matkę i dziecko?
Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.

Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.   Z powodu otyłości matki, dziecko może urodzić się za wcześnie lub w trakcie życia płodowego osiągnąć rozmiar większy niż normalny. Otyłość w ciąży a zagrożenia dla matki Otyłe kobiety w ciąży są bardziej narażone na cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie, zakrzepicę żylną i powstawanie zatorów. Mogą mieć też problemy z donoszeniem ciąży. Nadciśnienie i cukrzyca w ciąży są niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. W niektórych przypadkach choroby te wywołują stan przedrzucawkowy , w większości znacznie pogarszają samopoczucie i mogą skutkować komplikacjami podczas porodu i po nim. Otyłość w ciąży stwarza większe ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Ze względu na tkankę tłuszczową na brzuchu może być ono utrudnione, a rana dłużej będzie się goiła. Również krwotok jest bardziej prawdopodobny w przypadku rodzących kobiet o bardzo dużej masie ciała. W trakcie połogu otyłość sprawia, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i stany zapalne . Częściej niż u kobiet o prawidłowej wadze występuje też zakrzepica żył głębokich. Otyłość w ciąży odbija się na zdrowiu dziecka Chorobliwie duża waga w ciąży stwarza szereg zagrożeń nie tylko dla matki, ale i dla dziecka. Najczęstszą anomalią jest hipertrofia wewnątrzmaciczna, czyli zbyt duża masa płodu w stosunku do jego wieku. Następstwem jest makrosomia czyli zbyt duże rozmiary dziecka po porodzie. Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży niesie ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych , w tym wad układu krwionośnego, niedorozwój układu moczowego (nerek i moczowodów), niedorozwój kości krzyżowej, a nawet rozszczep kręgosłup a. Są to skutki...

Otyła kobieta nie może zapiąć guzika od spodni
©Maridav/Fotolia.com
Styl życia
Otyłość gynoidalna – czym się charakteryzuje i jakie są jej konsekwencje dla zdrowia
Otyłość gynoidalna to otyłość pośladkowo-udowa. Określa się ją niekiedy otyłością typu „gruszka”, ponieważ sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie upodabnia sylwetkę danej osoby to tego właśnie owocu. Ten rodzaj otyłości jest typowy dla kobiet.

Otyłość gynoidalna to otyłość pośladkowo-udowa. Określa się ją niekiedy otyłością typu „gruszka”, ponieważ sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie upodabnia sylwetkę danej osoby to tego właśnie owocu. Ten rodzaj otyłości jest typowy dla kobiet.   Najczęstszymi przyczynami otyłości są nieprawidłowa dieta i brak ruch u. Niekiedy jednak spowodowana jest ona przez choroby, takie jak np. niedoczynność przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników albo niedoczynność tarczycy. Otyłość gynoidalna i androidalna Aby sprawdzić, czy masa ciała danej osoby mieści się w normie, można podzielić jej wagę w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach, czyli obliczyć tzw. wskaźnik BMI . O otyłości można mówić w przypadku osób, których BMI wynosi 30 lub więcej.   Ze względu na sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie wyróżnia się dwa rodzaje otyłości: androidalną, brzuszną (typu „jabłko”) oraz gynoidalną, pośladkowo-udową (typu „gruszka”). Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w okolicy brzucha, w przypadku drugiej tłuszcz odkłada się przede wszystkim na udach i pośladkach, podczas gdy talia i górne partie ciała pozostają względnie szczupłe. Otyłość typu jabłko częściej występuje u mężczyzn , otyłość typu „gruszka” u kobiet . Współczynnik WHR charakterystyczny dla osób o otyłości gynoidalnej Współczynnik WHR (waist-hip ratio) informuje o tym, jaki jest typ otyłości danej osoby: androidalny czy gynoidalny. Współczynnik ten można obliczyć przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder, w centymetrach.   Z otyłością typu androidalnego mamy do czynienia wtedy, kiedy WHR wynosi 0,8 lub...

Gruby kot leży na zewnątrz
©satura_/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego kot jest gruby? Jak poradzić sobie z jego otyłością
Kot staje się otyły, jeśli jest karmiony posiłkami kalorycznymi i mało się rusza. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i serca.

Kot staje się otyły, jeśli jest karmiony posiłkami kalorycznymi i mało się rusza. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i serca.   Otyłość u kotów zazwyczaj jest spowodowana złą dietą . Czasem przyczynić do niej mogą się kastracja lub sterylizacja, przez które zmienia się metabolizm w organizmie zwierzęcia. Warto pamiętać by ilość i wielkość posiłków dostosować do aktywności kota i jego potrzeb. Zła dieta Najczęstszą przyczyną otyłości u kotów jest przekarmienie lub podawanie zbyt kalorycznych posiłków w stosunku do potrzeb zwierzęcia. Czworonogi najbardziej tyją, jeśli podawane są im resztki ze stołu lub sucha, tłusta karma. Największe skłonności do otyłości u kotów mają samce, kastraty lub mieszańce. Jak sobie radzić z żywieniem kota? Kot ma mały żołądek, który jest przystosowany przede wszystkim do przyjmowania małych ilości jedzenia , w krótkich odstępach czasu. Jedzenie powinno więc być dla niego ciągle dostępne, jednak  podawane w taki sposób, by nie mógł się przejść . Świetnym rozwiązaniem są dostępne na rynku miski i pojemniki, z których kot wyciąga pojedyncze chrupki. Sprawia to, że kot ma zajęcie, a karma zjadana jest wolniej, nie rozciągając żołądka. Kot potrzebuje ruchu Kot który ciągle leży, śpi i je spala bardzo mało kalorii, przez co występuje u niego większe prawdopodobieństwo otyłości. Czworonogowi należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu , dzięki temu bowiem usprawnia on swoje krążenie, przyspiesza metabolizm i poprawia samopoczucie. Kiedy kot jest otyły? Ważenie kota na wadze niewiele powie nam o jego otyłości, bowiem to, ile waży w większości zależy od rasy i budowy ciała. Głaszcząc pupila powinniśmy móc wyczuć jego żebra . Jeśli...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner