Na szpitalnym łóżku leży chory
©Kzenon/Fotolia
Styl życia

Diagnostyka przerostu komór serca – wskaźnik Sokolowa-Lyona

Na podstawie wyniku elektrokardiografii można określić, czy badany cierpi na przerost mięśnia sercowego. Korzysta się przy tym ze wskaźnika Sokolowa-Lyona.

Na podstawie wyniku elektrokardiografii można określić, czy badany cierpi na przerost mięśnia sercowego. Korzysta się przy tym ze wskaźnika Sokolowa-Lyona.

Wysoki wskaźnik Sokolowa-Lyona w EKG

Elektrokardiografię, czyli popularne EKG, wykonuje się u osób, u których podejrzewa się chorobę serca. Badanie to obrazuje elektryczną czynność serca i wykonuje się je z powierzchni klatki piersiowej. Wskaźnik Sokołowa pozwala stwierdzić prawidłowość budowy serca w obrębie komór. Jeśli jest on zbyt wysoki, świadczy to o przeroście lewej bądź prawej komory serca. Patologię lewej komory oznacza:

załamek S w odprowadzeniu V1 i załamek R w odprowadzeniu V5 albo V6 większe niż 38 mV,

Kasia gotuje z Polki.pl: jabłecznik

alternatywnie załamek R w odprowadzeniu V5 albo V6 większy niż 2,6 mV.

O przeroście prawej komory mięśnia sercowego świadczy wynik:

załamek R w odprowadzeniu V1 i załamek S w odprowadzeniu V5 lub V6 większe niż 1,1 mV.

Załamki są częścią zapisu EKG, opisują pobudzenie (depolaryzację) mięśni komór serca.

Przerost lewej komory serca

Jeśli wskaźnik Sokolowa świadczy o nieprawidłowej budowie serca, należy podjąć leczenie. Przerost lewej komory serca może być skutkiem zaniedbanego leczenia nadciśnienia tętniczego albo objawem zwężenia zastawki aortalnej. To schorzenie mogą wywołać także: nadużywanie alkoholu, otyłość, dieta zawierająca duże ilości konserwantów i soli, ciągły stres czy nadmierny wysiłek fizyczny (u osób uprawiających sporty wyczynowe i sportowców zawodowych).

 

Zbyt wysoki wskaźnik Sokołowa i idący za nim przerost lewej komory serca może być efektem zaburzeń hormonalnych, np. nadczynności tarczycy. Objawami tego schorzenia serca są:

Leczenie przerostu lewej komory serca polega przede wszystkim na próbach cofnięcia przerostu. Aby tego dokonać, obniża się ciśnienie krwi, zmienia tryb życia i dietę. W przypadku genezy endokrynologicznej podejmuje się leczenie chorób pierwotnych, które spowodowały przerost serca. Gdy przyczyną jest wada zastawki, konieczna może się okazać interwencja chirurga.

Przerost prawej komory serca

Zbyt wysoki wskaźnik Sokolowa może świadczyć także o przeroście prawej komory serca. Wówczas mówi się o przewlekłym zespole płucno-sercowym. Prawa komora serca zwiększa się, gdy maleje powierzchnia oddechowa płuc. Jest to wynik chorób takich jak zaporowa rozedma płuc, gruźlica, pylica, mukowiscydoza czy rak płuc. Czasem za przerost prawej komory serca odpowiada też niewłaściwa budowa klatki piersiowej. U chorych obserwuje się:

  • duszność,
  • kaszel,
  • małą ruchomość klatki piersiowej,
  • sinicę,
  • przyspieszone oddech i tętno.

Leczenie przerostu prawej komory serca opiera się na wyeliminowaniu choroby płuc, która spowodowała zmiany w sercu.

 

urządzenie do badania ciśnienia
©Gina Sanders_2/Fotolia
Styl życia
Przyczyny powstawania i leczenie przerostu mięśnia sercowego
Przerost mięśnia sercowego w przypadku znacznego powiększenia serca nazywany jest sercem bawolim. Najczęściej to schorzenie dotyka kobiet po 70. roku życia i jest objawem m. in. nadciśnienia tętniczego.

Przerost mięśnia sercowego w przypadku znacznego powiększenia serca nazywany jest sercem bawolim. Najczęściej to schorzenie dotyka kobiet po 70. roku życia i jest objawem m. in. nadciśnienia tętniczego. Czym jest przerost mięśnia sercowego? Przerost mięśnia sercowego może być objawem długo nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Obserwuje się go również u osób otyłych i sportowców dyscyplin wyczynowych. Nazwa ta dotyczy powiększenia lewej komory serca i polega na zwiększeniu grubości ściany serca, a w konsekwencji wzrostu jego masy. Powiększeniu może ulec również prawa komora serca, ale wtedy mówi się o przewlekłym zespole płucno-sercowym.   Przerost mięśnia sercowego stwierdza się na podstawie zapisu EKG albo zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, jednak w tym badaniu widać przerost tylko w jego zaawansowanym stadium. Wykonuje się też ECHO serca , które daje informacje o stopniu i przyczynie przerostu.   Wielkość serca zależy od wzrostu i wagi człowieka oraz jego płci. W przypadku mężczyzn przerost stwierdza się, jeśli masa serca przekroczy 259 gramów, u kobiet – 166 gramów. Co powoduje powiększenie się serca? Serce powiększa się, jeśli pojawia się zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen i gdy musi mocniej pracować. Wyróżnia się dwie przyczyny przerostu mięśnia sercowego wymagające od niego wzmożonej aktywności: zwiększony opór i zwiększony przepływ krwi.   Zwiększony opór występuje wtedy, gdy pacjent boryka się z nadciśnieniem tętniczym i otyłością. Serce musi pokonać zwiększony opór również wówczas, gdy człowiek podejmuje wysiłek fizyczny, na przykład uprawia sport wyczynowy. Zwiększony przepływ krwi przez serce występuje u osób z wadami: niedomykalnością zastawek i nieprawidłowym przeciekiem krwi wewnątrz i zewnątrzsercowym.   Powiększenie serca można też zaobserwować w...

smutny chłopiec
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Rzadko występujące choroby serca u dzieci
Rzadkie choroby serca u dzieci to choroby wrodzone, występujące u mniej niż 10 na 10 000 dzieci. Są to ciężkie upośledzenia pracy serca i wymagają jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

Rzadkie choroby serca u dzieci to choroby wrodzone, występujące u mniej niż 10 na 10 000 dzieci. Są to ciężkie upośledzenia pracy serca i wymagają jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.   Rzadkie choroby serca u dzieci leczy się chirurgicznie. Jest to jedyna znana metoda leczenia. Wrodzone wady serca można wykryć bardzo wcześnie, jeszcze w okresie płodowym. Również w tym czasie w niektórych przypadkach można wykonać operację – jest to kardiochirurgia prenatalna. Zespół niedorozwoju lewego serca (HLHS) HLKS, z angielskiego hypoplastic left heart syndrome, to inaczej hipoplazja serca lewego. Jest to wada zaliczana do grupy serca jednokomorowego. HLKS to rzadka choroba serca – występuje ona u od 2 do 3 na 10 000 żywo urodzonych dzieci ( zobacz badania ).   Zespół niedorozwoju lewego serca oznacza, że: zastawka mitralna (zapobiegająca cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka) jest zwężona lub całkowicie zarośnięta, lewa komora serca jest nieprawidłowo rozwinięta lub w ogóle jej nie ma, zastawka aortalna (zapobiegająca cofaniu się krwi z aorty do lewej komory) jest zwężona lub zarośnięta, występuje niedorozwój aorty wstępującej i łuku aorty.   Ta rzadka choroba serca u dzieci stanowi od 1,4 do 8,6% wszystkich wrodzonych wad serca u dzieci. Zespół niedorozwoju prawego serca (HRHS) Zespół niedorozwoju prawego serca (hypoplastic right heart syndrome) należy do grupy serca jednokomorowego i analogicznie do hipoplazji serca lewego polega na nieprawidłowej budowie serca. Występuje u 4 na 10 000 żywych porodów ( zobacz badania ).   HRHS polega na: zarośnięciu lub zwężeniu zastawki trójdzielnej (zapobiegająca cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka), niedorozwoju prawej komory serca, zwężeniu lub zarośnięciu zastawki płucnej (zapobiegająca cofaniu się krwi z...

stetoskop i badanie EKG
©tunedin/Fotolia
Styl życia
Czym są odprowadzenia kończynowe i przedsercowe EKG?
Odprowadzeniem nazywa się obwód elektryczny, który tworzy galwanometr wraz z elektrodami zamontowanymi na ciele pacjenta w czasie badania EKG. Badanie elektrokardiograficzne ocenia czynność elektryczną serca.

Odprowadzeniem nazywa się obwód elektryczny, który tworzy galwanometr wraz z elektrodami zamontowanymi na ciele pacjenta w czasie badania EKG. Badanie elektrokardiograficzne ocenia czynność elektryczną serca. Co to jest odprowadzenie? Kiedy serce bije wytwarzane jest pole elektryczne o zmiennym napięciu. Urządzenie służące do mierzenia tego napięcia (galwanometr) tworzy z elektrodami odprowadzenie, czyli obwód elektryczny. Wyróżnia się odprowadzenia przedsercowe, których elektrody umieszcza się na powierzchni klatki piersiowej badanego, i odprowadzenia kończynowe, gdy elektrody montuje się na nogach i rękach. W czasie przeprowadzania spoczynkowego badania EKG stosuje się 3 odprowadzenia kończynowe dwubiegunowe, 3 odprowadzenia kończynowe jednobiegunowe i 6 odprowadzeń przedsercowych jednobiegunowych. Odprowadzenia elektrokardiograficzne Do oceny zmian pola elektrycznego mięśnia sercowego w badaniu EKG stosuje się odprowadzenia jedno- i dwubiegunowe. Zadaniem pierwszych z nich jest zmierzenie bezwzględnej wartości potencjału, natomiast celem odprowadzeń dwubiegunowych jest ocena różnicy zaistniałej między elektrodą dodatnią a elektrodą ujemną. Odprowadzenia przedsercowe Dodatnie odprowadzenia przedsercowe (zwane odprowadzeniami Wilsona) montowane są w 6 miejscach klatki piersiowej. Zadanie elektrod prawokomorowych i lewokomorowych polega na zmierzeniu bezwzględnej wartość potencjału na powierzchni skóry. Elektrody umieszcza się w ściśle określonych miejscach na ciele badanego. Obojętną elektrodą jest wówczas połączenie elektrod kończynowych. Odprowadzenia kończynowe Wyróżnia się odprowadzenia kończynowe dwu- i jednobiegunowe. Zadaniem odprowadzeń dwubiegunowych, zwanych odprowadzeniami Einthovena , jest pomiar różnicy potencjałów między elektrodami, które zostają umieszczone na obu rękach i lewej nodze. W ten sposób mierzy się różnicę w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik