Praktyczne porady jak urządzić salon w stylu skandynawskim
Urządzanie salonu w stylu skandynawskim to wybieranie takich rozwiązań, które są proste, funkcjonalne i naturalne. Kilka prostych wskazówek pomoże ci zaaranżować pokój dzienny w stylu „scandic”.
Urządzanie salonu w stylu skandynawskim to wybieranie takich rozwiązań, które są proste, funkcjonalne i naturalne. Kilka prostych wskazówek pomoże ci zaaranżować pokój dzienny w stylu „scandic”.
Podłoga i meble powinny być wykonane z naturalnego drewna
We wnętrzu w stylu skandynawskim podłoga i meble powinny być wykonane z naturalnego drewna. Do impregnacji podłogi wystarczy wosk, a do wykończenia mebli lakier lub bejca, która nie zasłoni całkowicie struktury materiału. Nie idźmy tutaj na kompromisy. Okleina ani panele podłogowe, imitujące określone gatunki drewna, nie zastąpią litego drewna.
W salonie powinny dominować biel, szarość i beż
W salonie powinna dominować biel, beż oraz jasne odcienie szarości. Bardziej intensywne kolory, np. czerwień, zieleń, purpura, mogą zostać wykorzystane punktowo. Taki kolor może mieć np. element dekoracyjny ustawiony w centralnym punkcie salonu lub obraz wiszący na ścianie.
Kolory wyposażenia salonu w stylu skandynawskim planujemy warstwowo. Na najniższym poziomie mogą znajdować się intensywne barwy: grafit, granat, ale z każdą kolejną warstwą stopniowo powinny się one rozjaśniać. Dywan może być więc utrzymany w odcieniach granatu, a meble mogą być wykonane z drewna o ciemniejszej barwie, ale już na wysokości wzroku dominującą barwą powinna być biel.
Styl skandynawski to przede wszystkim wygoda i ergonomia
Salon w stylu skandynawskim to salon, w którym naprawdę można odpocząć. Sofa i fotele, które do niego wybierzesz, powinny wręcz prosić się o to, żeby rozsiąść się na nich wygodnie. Pomiędzy poszczególnymi meblami należy zostawić na tyle dużo miejsca, żeby można było swobodnie między nimi przejść.
W jak najprostszy sposób należy też projektować ciągi komunikacyjne w salonie. Droga od jednego z jego kluczowych punktów do drugiego, np. od sofy do półki z książkami, powinna być wytyczona tak, żeby można było ją pokonać bez kluczenia pomiędzy innymi meblami.
Nawet największe wysiłki w celu nadania salonowi skandynawskiego charakteru spełzną na niczym, jeśli nie będziesz w stanie zapanować nad bałaganem i chaosem. Skandynawskie wnętrze to wnętrze uporządkowane, bez żadnych zbędnych elementów. Regularnie więc usuwaj z niego niepotrzebne przedmioty, nie gromadź ich. Odkładaj wszystko na swoje miejsce. Elementy, które muszą znajdować się w salonie, choć nie pasują do niego wizualnie, możesz chować do zamykanych szafek.
Oświetlenie ociepli wnętrze w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim powinien być dobrze oświetlony, najlepiej naturalnym światłem docierającym zza dużego okna. Doświetlić możesz go także lampą wiszącą, lampami ściennymi oraz lampami i lampkami stojącymi. Za pomocą oświetlenia możesz dodać surowemu, jasnemu wnętrzu trochę ciepła. Salon oświetlony żarówką o temperaturze niższej niż 3300 kelwinów będzie bardziej przytulny, a przebywanie w nim stanie się bardziej relaksujące. Informacji o temperaturze barwowej szukaj na opakowaniu żarówki.
Szukaj niestandardowych rozwiązań
Regał garażowy zamiast tradycyjnego zabudowanego regału na książki, regał wykonany z drabiny, półka na ścianę ze skrzynki po winie, szeroki parapet urządzony jako miejsce do siedzenia – styl skandynawski to także kreatywność. Doskonale wpisują się w niego: idea „zrób to sam” (DIY z ang. do it yourself), upcycling oraz renowacja starych mebli.
- Kominek ogrzeje mieszkanie i sprawi, że pokój dzienny będzie miejscem spotkań całej rodziny. Salon z kominkiem we wnętrzu w stylu skandynawskim to strzał w dziesiątkę.
- Wnętrza w stylu glamour to połączenie baroku i nowocześniejszego designu. Salon glamour jest elegancki, stylowy i niezwykle efektowny.
- Kwiaty w pomieszczeniach dostarczają tlenu i redukują ilość szkodliwych substancji. Idealne kwiaty do salonu to bluszcz, figowiec, dracena.