kobieta i lakiery do paznokci
©Andrey Cherkasov/Fotolia.com

Uczulenie na hybrydę – objawy i sposoby łagodzenia reakcji alergicznej na lakier hybrydowy

kobieta i lakiery do paznokci
©Andrey Cherkasov/Fotolia.com

Uczulenie na hybrydę, czyli lakierożele i lakiery hybrydowe najczęściej objawia się zaczerwienieniem skórek wokół pomalowanych nimi paznokci. Mogą pojawić się również pęcherzyki, opuchlizna i uporczywe swędzenie.

 

Reakcja alergiczna na hybrydę może występować nawet po minimalnym kontakcie z produktem – dotknięcie buteleczki lub pomalowanych paznokci innej osoby. Pierwszym krokiem w walce z uczuleniem kontaktowym jest natychmiastowa eliminacja substancji drażniącej.

Objawy uczulenia na hybrydę

Symptomy uczulenia, które najczęściej pojawiają się na ciele to:

 • zaczerwienienie skórek wokół paznokci,
 • pęcherzyki na palcach oraz pod paznokciami, które czasem są wypełnione ropą,
 • pieczenie i ból palców,
 • uporczywy świąd skórek i opuszków,
 • czerwone plamy na dłoniach a nawet całym ciele,
 • opuchlizna dłoni,
 • wzmożona kruchość, łamliwość i rozdwajanie się paznokci,
 • nadmierne grubienie i obfite łuszczenie skóry wokół paznokci,
 • onycholiza.

Onycholiza to najgroźniejszy objaw, który może być skutkiem uczulenia na lakiery hybrydowe. Czasem wywołuje ją aceton, w którym moczy się palce, usuwając lakier. Choroba ta polega na odwarstwianiu się płytki paznokcia. W miarę jej postępowania płytka przybiera białą, a następnie żółtą, a nawet zieloną barwę. Schorzenie jest bardzo nieprzyjemne i bolesne, wymaga natychmiastowego, specjalistycznego leczenia.

Cierpisz na alergię skórną? Wykorzystaj oferowany przez Doz kod rabatowy i kup kosmetyki, które zalecane są przy uczuleniach i zmianach skórnych.

W jaki sposób leczyć uczulenie na hybrydę?

Po wystąpieniu jednego lub kilku objawów uczulenia na hybrydowy lakier, należy jak najszybciej usunąć go z paznokci. Ulgę przynosi moczenie dłoni w chłodnym naparze z rumianku oraz smarowanie skórek i palców kremem z panthenolem. Kolejnym krokiem jest wizyta u dermatologa. Konieczne jest szybkie działanie, by nie dopuścić do rozwoju onycholizy, która w konsekwencji może doprowadzić do utraty paznokci.

Po wystąpieniu reakcji alergicznej na lakier hybrydowy jednej marki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że również na preparaty innych firm organizm zareaguje w podobny sposób. Najlepszym wyjściem jest rezygnacja z tego rodzaju manicure. Ponadto warto pamiętać, że w czasie noszenia manicure, długotrwały kontakt płytki paznokcia z substancją, która zawiera związki bardzo groźne dla ludzkiego organizmu to duże ryzyko dla zdrowia. W lakierach hybrydowych znajdują się m.in.:

 • trimellitic anhydride – działający drażniąco na skórę oraz oczy,
 • phthalsaureanhydrid – toksyna o działaniu alergogennym szczególnie w obrębie dróg oddechowych.

Więcej na temat peeling pielęgnacja paznokci
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17