Długie rude włosy
Flickr/louisabergermann/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Dlaczego wypadają nam włosy?

Długie rude włosy
Flickr/louisabergermann/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne – od nadmiernego stresu, przez niewłaściwą dietę do poważnych problemów zdrowotnych. Właściwa diagnoza pozwoli ci wyeliminować przyczynę i zatrzymać wypadanie włosów.

 

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Próbując je usystematyzować, można wskazać na 10 czynników, które mają największy wpływ na kondycję włosów:

 

1. Stres – organizm, który jest narażony przez dłuższy czas na stres czy przemęczenie, staje się osłabiony, a to skutkuje z kolei osłabieniem i wypadaniem włosów. Długotrwały lub bardzo silny stres może rozregulować nadnercza, które wzmagają produkcję androgenów, zaburzających funkcjonowanie cebulek włosowych.

 

2. Niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja, używanie lokówki, prostownicy i suszenie suszarką, a więc wystawianie włosów na działanie gorącej temperatury. Także stosowanie kosmetyków z alkoholem, który podrażnia mieszki włosowe. Alkohol jest obecny w większości kosmetyków i trzeba je stosować z umiarem. Szampon powinien by dobrany do rodzaju włosów, podobnie inne preparaty do ich pielęgnacji. Niektóre fryzury mogą też nadwyrężać skórę głowy i dodatkowo uszkadzać włosy, np. „koński ogon” i kok. Częste tapirowanie, zbyt mocne związywanie włosów, używanie spinek, rozczesywanie na siłę – wszystko to ma wpływ na kondycję włosów.

 

3. Dieta – niedobory witamin i minerałów osłabiają włosy. Szczególnie dotkliwie odczuwane są: niedobór żelaza, biotyny (witamina H), witaminy A, witamin z grupy B, kwasu foliowego, oraz krzemu, magnezu, cynku i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

4. Przyjmowane leki – zawsze trzeba zapoznać się z ulotką przyjmowanych leków. Niektóre z nich mogą wywoływać skutki uboczne w postaci wypadania włosów. Łysienie polekowe może być wynikiem stosowania środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych, cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych.

 

5. Ogólne problemy ze zdrowiem – wypadanie włosów towarzyszy anemii, ponieważ niedobór żelaza powoduje niedotlenienie krwi, a następnie osłabienie i łamanie się włosów.

Może być także skutkiem problemów z tarczycą (nadczynność i niedoczynność tarczycy), gorączki i chorób ogólnoustrojowych (toczeń rumieniowaty) i zakaźnych (np. kiła). Także zatrucie toksynami (talem, arsenem, rtęcią) mogą spowodować utratę włosów nawet w ciągu dwóch tygodni!

 

6. Łysienie androgenowe – występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Jest uwarunkowane genetycznie i ma podłoże hormonalne. Objawia się u mężczyzn utratą włosów w kątach czołowych (tzw. zakola), a u kobiet na szczycie głowy.

 

7. Choroby skóry – m.in. łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież. Wywołują przede wszystkim łysienie plackowate.

 

8. Zmiana pór roku i pogody – włosy wypadają w większych ilościach jesienią oraz wiosną, często wina leży po stronie niewłaściwej diety, co jest typowe w tym czasie. Niekorzystnie na włosy wpływają także wahania wilgotności powietrza, niska temperatura i śnieg, słona i chlorowana woda, promieniowanie UV i wiatr. O włosy należy dbać nie tylko odpowiednimi kosmetykami, ale także nosząc kapelusz w słoneczny dzień, czapkę, w wietrzny dzień i związując włosy przed wyjściem na zewnątrz.

 

9. Zmiany hormonalne – szczególnie w czasie menopauzy, ciąży i po porodzie zmiany hormonalne są gwałtowne, co obciąża organizm i powoduje jego osłabienie.

 

10. Palenie papierosów – dym papierosowy powoduje matowienie i niszczenie włosa. Działa niekorzystnie nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz, w związku z tym bierni palacze także mogą zaobserwować wypadanie włosów.

Więcej na temat pielęgnacja włosów anemia
Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32