Torbiele za zębach i dziąsłach
Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.
Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.
Torbiel, inaczej określana jako cysta, to patologiczna przestrzeń tworząca się w organizmie. Torbiele często powstają w wyniku procesów zapalnych.
Torbiele zębopochodne – torbiele na zębie, pod zębem i w dziąśle
Torbiel korzeniowa. Ten typ torbieli stanowi około 50-70% zębopochodnych torbieli. Torbiele korzeniowe zlokalizowane są zwykle przy martwym zębie. Torbiele powstają pod zębem w wyniku pobudzenia pozostałości nabłonkowych lub przy zapaleniu miazgi zębowej. Torbiel korzeniowa może nie okazywać żadnych oznak w trakcie badania. Zwykle widoczna jest dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Rozrastające się torbiele korzeniowe powodują zanik szpary ozębinowej. Mogą być przyczyną resorpcji kości lub przemieszczania zębów sąsiadujących z cystą. Specyfiką torbieli korzeniowej jest wyraźna otoczka osteosklerotyczna i wyściółka nabłonkowa. Torbiele korzeniowe leczone są chirurgicznie lub niechirurgicznie. Niechirurgiczne leczenie polega na leczeniu endodontycznym (kanałowym) zęba i rozpuszczaniu torbieli wodorotlenkiem wapnia. Dzięki temu torbiel zostaje zlikwidowana, a komórki kostne mogą ponownie odbudować kość. Leczenie chirurgiczne opiera się na wyłuszczeniu całej zmiany – resekcja korzenia zęba przyczynowego, względnie jego ekstrakcja.
Torbiel przyzębna. Torbiel powstająca na zębie, umiejscowiona jest zwykle na bocznej stronie zęba – na granicy pomiędzy szkliwem a cementem korzenia. Torbiel powstaje wtórnie w trakcie zapalenia tkanek przyzębia. Zmiany zapalne powodują poliferację fragmentów nabłonka zębotwórczego. Leczenie torbieli na zębie polega na wycięciu zmiany. W przypadku rozległych zmian wykonywana jest ekstrakcja zęba.
Torbiel dziąsłowa. Torbiele na dziąsłach występują u dzieci i dorosłych. U dzieci torbiele na dziąsłach pojawiają się zwykle pojedynczo, a u osób dorosłych często występują po kilka. Ich rozmiary mogą przekroczyć 1 cm. Zmiany te umiejscowione są w tkankach dziąseł i wyściela je rogowaciejący płaski nabłonek. Torbiel dziąsłowa może być także umiejscowiona na podniebieniu w linii szwu. Jednak w takim miejscu cysta osiąga do 3 mm i zwykle znika samoistnie.