kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Torbiel na jajniku – groźne schorzenie czy nieszkodliwa narośl?

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku – co to jest i skąd się bierze?

Torbiel na jajniku (łac. cystis ovarii) to schorzenie najczęściej pojawiające się u kobiet jeszcze miesiączkujących. Jest to zmiana patologiczna przestrzeni płynowej jajnika otoczona ścianą. Torbiele dzielimy na:

  • torbiele czynnościowe jajnika (surowicze, proste): torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego – są to torbiele powstałe w wyniku nie wchłonięcia pęcherzyka Graafa – zazwyczaj mają postać łagodną, w ostateczności wymagającą jedynie terapii hormonalnej.
  • torbiele jajnika nieczynnościowe: torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) oraz dermoidalne (tzw. skórzaste) – w tej grupie pojawiają się zmiany złośliwe o charakterze nowotworowym wymagające często interwencji chirurgicznej.

Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie czynników powodujących torbiele. Najczęściej podawanymi przyczynami są: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, policystyczne jajniki, endometrioza (czyli przerost błony śluzowej macicy), zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne.

Torbiel na jajniku – objawy i rozpoznanie

Torbiele często nie dają żadnych specyficznych objawów. Jeśli jednak zauważymy współwystępowanie symptomów z poniższej listy, warto udać się do lekarza ponieważ może to oznaczać, że torbiel jest już znacznej wielkości i uciska okoliczne tkanki:

  • bóle podbrzusza, szczególnie zlokalizowane w obrębie któregoś jajnika;
  • parte bóle pęcherza połączone z uczuciem parcia na mocz;
  • krwawienia międzymiesiączkowe i/lub zaburzenia cyklu i miesiączkowania – szczególnie, jeśli nie występowały wcześniej;
  • mdłości, wymioty, omdlenia, bóle głowy;
  • ostre bóle brzucha, które mogą oznaczać, że doszło do zapalenia otrzewnej w wyniku rozlania zawartości torbieli.

Z uwagi na dużą rozpiętość zagrożenia, jakie niesie za sobą powstanie torbieli na jajniku – bardzo ważne jest wczesne jej rozpoznanie. Torbiel może zdiagnozować ginekolog nawet podczas rutynowego badania. Wówczas zleci dodatkowe analizy, są to: USG dopochwowe albo USG jamy brzusznej z obrazowaniem przydatków oraz laparoskopowa biopsja jajnika. Jeżeli w wyniku tych badań zostanie zdiagnozowana zmiana nieczynnościowa, wówczas zlecone zostanie dodatkowo badanie hormonalne oraz czasem też badanie markerów nowotworowych we krwi.

Leczenie torbieli jajnika. Kiedy konieczne jest usunięcie jajnika?

Leczenie torbieli jajnika może polegać na:

  • leczeniu farmakologicznym – terapia hormonalna;
  • leczeniu operacyjnym – metoda tradycyjna, metoda laparoskopowa.

Torbiele czynnościowe zwykle nie wymagają leczenia, ponieważ ustępują samoistnie po kilku cyklach. Konieczna jest jednak ich okresowa kontrola. Niekiedy lekarz zaleca terapię hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

 

Decyzję o usunięciu jajnika najczęściej lekarz podejmuje w sytuacji, gdy w obrębie jednego jajnika torbiele są bardzo liczne. Usunięcie jednego jajnika – przy zachowaniu drugiego, który jest zdrowy, nie wyklucza zajścia w ciążę.

 

Wcześnie zdiagnozowana torbiel jajnika, to większa szansa na wyleczenie w przypadku zmian złośliwych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w ramach której zalecane jest wykonywanie badania USG transwaginalnego co najmniej raz w roku – szczególnie po 35 roku życia.

kobieta trzymająca się za brzuch
©sorrapongs/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie torbieli jajników, stawów i szyszynki
Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie. Torbiel to patologiczna komora, która jest wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Wyróżnia się torbiele prawdziwe, rzekome i krwotoczne. Torbiele jajników – przyczyny i leczenie Torbiel jajników to przestrzeń w okolicy jajnika, która jest oddzielona błoną od zdrowej tkanki. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w okresie rozrodczym. W początkowych fazach choroba nie daje żadnych objawów, więc ciężko ją rozpoznać. Torbiel na jajniku często jest wykrywana podczas badań kontrolnych z wykorzystaniem USG. Na wstępie należy zrobić też test ciążowy, aby wykluczyć inne przyczyny rozwoju tkanek. Badacze twierdzą, że głównym powodem powstawania torbieli na jajnikach są: nieleczony stan zapalny dróg rodnych, zaburzenia hormonalne lub choroby genetyczne. Leczenie choroby polega na podawaniu leków antykoncepcyjnych w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej. Gdy torbieli jest wiele, należy usunąć cały jajnik, jednak nadal nie powoduje to problemów z zajściem w ciążę. Torbiel stawów – objawy i leczenie Torbiel stawów najczęściej dotyka kostek, kolan (torbiel Bakera) i biodra. Schorzenie sięga do 5 cm średnicy i jest łatwe do wykrycia metodą palpacyjną (za pomocą wyczuwania palcami). Torbiel na stawach jest elastyczna i wyraźnie oddziela się od zdrowych komórek. Choroba rozwija się bezobjawowo, a chory czuje tylko przemieszczanie się komory pod skórą. Schorzenie przyczynia się do zapalenia lub zwyrodnienia stawów, więc po wykryciu patologicznej przestrzeni należy natychmiast...

kobieta u dentysty leczy zęby
©william87/fotolia
Styl życia
Torbiele za zębach i dziąsłach
Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.

Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.   Torbiel , inaczej określana jako cysta, to patologiczna przestrzeń tworząca się w organizmie. Torbiele często powstają w wyniku procesów zapalnych. Torbiele zębopochodne – torbiele na zębie, pod zębem i w dziąśle Torbiel korzeniowa . Ten typ torbieli stanowi około 50-70% zębopochodnych torbieli. Torbiele korzeniowe zlokalizowane są zwykle przy martwym zębie . Torbiele powstają pod zębem w wyniku pobudzenia pozostałości nabłonkowych lub przy zapaleniu miazgi zębowej. Torbiel korzeniowa może nie okazywać żadnych oznak w trakcie badania. Zwykle widoczna jest dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Rozrastające się torbiele korzeniowe powodują zanik szpary ozębinowej. Mogą być przyczyną resorpcji kości lub przemieszczania zębów sąsiadujących z cystą. Specyfiką torbieli korzeniowej jest wyraźna otoczka osteosklerotyczna i wyściółka nabłonkowa. Torbiele korzeniowe leczone są chirurgicznie lub niechirurgicznie. Niechirurgiczne leczenie polega na leczeniu endodontycznym (kanałowym) zęba i rozpuszczaniu torbieli wodorotlenkiem wapnia . Dzięki temu torbiel zostaje zlikwidowana, a komórki kostne mogą ponownie odbudować kość. Leczenie chirurgiczne opiera się na wyłuszczeniu całej zmiany – resekcja korzenia zęba przyczynowego, względnie jego ekstrakcja.   Torbiel przyzębna . Torbiel powstająca na zębie, umiejscowiona jest zwykle na bocznej stronie zęba – na granicy pomiędzy szkliwem a cementem korzenia. Torbiel powstaje wtórnie w trakcie zapalenia tkanek przyzębia. Zmiany zapalne powodują poliferację fragmentów nabłonka...

Brzuch kobiety ciężarnej.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powikłania technik wspomaganego rozrodu, czyli in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.   Ryzyko związane z próbą zapłodnienia metodą in vitro dotyczy kuracji hormonalnej oaz bezpośrednio samego zabiegu. Powikłania u kobiety – torbiele jajnika, zespół hiperstymulacji jajników Zabieg punkcji jajników (pobrania komórek jajowych) oraz stosowanie kuracji hormonalnej niosą ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:    hiperstymulacja jajników – to nadmierna odpowiedź jajników na leki. Zaburzenie powstaje w chwili, gdy na jajniku tworzy się zbyt dużo pęcherzyków, które produkują hormony. Zespół hiperstymulacji jajników to efekt działania leków hormonalnych, które mają za zadanie wywoływanie owulacji. Specyfiką hiperstymulacji jajników jest znaczne powiększenie jajników. Zespół hiperstymulacji jajników dotyczy 20% kobiet (łagodna postać powikłania zapłodnienia in vitro) i poniżej 1% kobiet (postać ciężka).     torbiel jajnika – leki mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku. Torbiele objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, omdleniami, bólami głowy, krwawieniami poza miesiączką, bólami jajnika i mdłościami.    łożysko przodujące – powikłanie to polega na niskim, nieprawidłowym zagnieżdżeniu łożyska w macicy.    ciąża ektopowa – nazywana także ciążą pozamaciczną. Polega na implantacji jaja płodowego poza jamą macicy (np. w okolicy jajowodu).    inne powikłania to infekcje lub krwawienia bezpośrednio związane z wykonywaniem zabiegu.   Według opinii lekarzy wpływ stymulacji hormonalnej na rozwój chorób nowotworowych nie został dotąd jeszcze wykazany. Kwestia ta wymaga przeprowadzenia dokładnych, długoterminowych badań. Powikłania ciąży – ciąża bliźniacza lub ryzyko obumarcia płodu...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak