Szkolna niedokładnie wyczyszczona tablica
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Tabula rasa – co to jest?

Tabula rasa oznacza niezapisaną kartę. Pojęcie to jest związane z empiryzmem genetycznym, zgodnie z którym człowiek rodzi się nie posiadając w umyśle żadnej wiedzy.

Tabula rasa oznacza niezapisaną kartę. Pojęcie to jest związane z empiryzmem genetycznym, zgodnie z którym człowiek rodzi się nie posiadając w umyśle żadnej wiedzy.

 

Tabula rasa w filozofii i psychologii ma wyrażać pogląd, że wiedza pochodzi z doświadczenia, a człowiek rodzi się z czystym umysłem. Arystoteles uważał, że człowiek zaraz po urodzeniu to tabula rasa – z łaciny - niezapisana tablica. Tabula rasa jest zapisywana stopniowo w przeciągu całego życia i przez zdobywane doświadczenia. Pojęcie to po raz pierwszy pojawia się w traktacie Arystotelesa pt. „O duszy”. Potem zostało użyte przez Dunsa Szkota, który rozumiał to pojęcie w podobny sposób jak Arystoteles, z tą różnicą, że według Szkota niezapisaną tablicą był umysł ludzki. W podobny sposób pojęcie tabula rasa rozumiał John Locke. Uważał on, że tabula rasa to umysł dziecka nieskażony przez żadne wpływy zewnętrzne, coś w rodzaju pustego zbiornika, który jest oświetlony jedynie przez światło wpadające z zewnątrz. Przekonania Johna Locke’a zostały przejęte przez współczesną psychologię i neurofizjologię. 

Kasia gotuje z Polki.pl: śmietanowiec z galaretką

uśmiechnięty mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Samoocena: co wpływa na postrzeganie siebie?
Samoocena, którą określa się też mianem poczucia własnej wartości, zaczyna się kształtować już we wczesnym dzieciństwie. Jest ogólną i trwałą postawą w stosunku do samego siebie, a jej nieadekwatność rodzi poważne problemy w każdym aspekcie życia społecznego.

Samoocena, którą określa się też mianem poczucia własnej wartości, zaczyna się kształtować już we wczesnym dzieciństwie. Jest ogólną i trwałą postawą w stosunku do samego siebie, a jej nieadekwatność rodzi poważne problemy w każdym aspekcie życia społecznego. Co to jest samoocena? Samoocena to uogólniona i trwała ocena własnej osoby, która rzutuje tak na zachowania osobiste, jak i na zachowania społeczne człowieka. Postawa w stosunku do samego siebie może przybierać formy samoakceptacji bądź samoodtrącenia. Działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa. Zaniżona objawia się biernością i brakiem wiary we własne siły, które doprowadzają do rzeczywistego spadku efektywności działań. Natomiast samoocena utrzymująca się na wysokim poziomie motywuje do działania i podwyższa szanse na odniesienie sukcesu. Pojęcie samooceny jest ważne w sferze społecznej i poznawczej, rodzinnej i zawodowej. „Ja” realne, „ja” idealne, „ja” powinnościowe Samoocena według klasycznej koncepcji „ja” Williama Jamesa jest jednym z centralnych mechanizmów sterujących funkcjonowaniem człowieka. Prócz samooceny na postrzeganie samego siebie wpływają: Samoświadomość (poczucie tożsamości osobistej i społecznej). Samowiedza (tworzenie i przekształcanie koncepcji siebie). Samoregulacja (planowanie i modyfikowanie własnych zachowań). Samoocena istnieje w ścisłej korelacji z każdym z tych elementów – zaburzona objawia się trudnościami w dokonaniu rzetelnej autoanalizy. Hazel Markus opracowała tzw. autoschemat, który obrazuje mechanizm powstawania samooceny. Markus wyróżnia trzy rodzaje „ja”: „ja” realne, „ja” idealne, „ja” powinnościowe. W momencie, gdy te aspekty postrzegania siebie zaczynają od siebie w znacznym stopniu odbiegać, postawa w stosunku do własnej osoby staje się negatywna. Kształtowanie...

dziewczyna pisze na tablicy kredą
©Alexey Rumyantsev/Fotolia
Styl życia
Nie jedno IQ, a wiele – teoria inteligencji wielorakich Gardnera
Inteligencja wieloraka to koncepcja, którą opracował w latach osiemdziesiątych Howard Gardner. Według niej nie mamy do czynienia z jedną inteligencją, a z wieloma jej rodzajami.

Inteligencja wieloraka to koncepcja, którą opracował w latach osiemdziesiątych Howard Gardner. Według niej nie mamy do czynienia z jedną inteligencją, a z wieloma jej rodzajami.   Gardner uważał, że każdy człowiek rodzi się ze wszystkimi rodzajami inteligencji, jednak są one rozwinięte w różnym stopniu. Jest to uzależnione od edukacji, kultury, sposobu wychowania i predyspozycji. W teorii o inteligencji wielorakiej Gardner wyróżnił siedem rodzajów inteligencji :   Inteligencja językowa – wysoka inteligencja werbalna objawia się bogatym słownictwem, zamiłowaniem do gier słownych, pisania, czytania. Ogólnie rzecz biorąc jest to umiejętność posługiwania się językiem. Kluczowe elementy inteligencji lingwistycznej to wrażliwość na dźwięki, brzmienie, budowę i znaczenie słów oraz modulację.   Inteligencja logiczno-matematyczna – dobrze rozwinięta oznacza łatwość w rozwiązywaniu problemów dzięki integrowaniu wielu danych. To także zdolność abstrakcyjnego myślenia, wykonywania obliczeń w pamięci, dostrzegania różnych zależności.   Inteligencja cielesno-kinestetyczna – zdolność wyrażania ciałem emocji , brania udziału w grach i zabawach ruchowych, koordynacji ciała. To także umiejętność kontrolowania własnych odruchów.   Inteligencja muzyczna – jest to umiejętność rozróżniania dźwięków, melodii, rytmu. Osoba z wysoką inteligencją muzyczną bez trudno rozpoznaje i odtwarza melodie. Jest bardzo wrażliwa na dźwięki z otoczenia.   Inteligencja interpersonalna – oznacza zdolność dostrzegania nastrojów, motywacji i temperamentów innych ludzi.   Inteligencja intrapersonalna – jest to tzw. samowiedza, czyli świadomość przeżywanych uczuć i emocji, zdolność ich rozróżniania, rozumienia przyczyn swojego zachowania   Inteligencja przestrzenna – to rodzaj...

kobieta na hipnozie
© WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Terapia Miltona Ericksona – szukaj swoich mocnych stron
Milton Erickson jest znany przede wszystkim jako twórca specyficznej odmiany hipnozy. Dzięki tej praktyce stworzył efektywną metodę terapeutyczną. Terapia ericksonowska polega głównie na odkrywaniu w drugiej osobie jej zasobów, czyli mocnych stron, które pozwolą jej uporać się z trudnościami.

Milton Erickson jest znany przede wszystkim jako twórca specyficznej odmiany hipnozy. Dzięki tej praktyce stworzył efektywną metodę terapeutyczną. Terapia ericksonowska polega głównie na odkrywaniu w drugiej osobie jej zasobów, czyli mocnych stron, które pozwolą jej uporać się z trudnościami. Koncepcja człowieka w terapii ericksonowskiej Terapia ericksonowska opiera się na pięciu podstawowych filarach: Każda osoba jest wyjątkowa i niepowtarzalna; Każdy człowiek ma zasoby do tego, by dokonać zmian w swoim życiu; Każde zachowanie jest w określonych warunkach przydatne; Każde zachowanie wynika z pozytywnej intencji; Ludzie zawsze podejmują najlepsze decyzje jakie są dla nich dostępne. Dlatego też proces terapeutyczny powinien być dostosowany do każdej osoby indywidualnie. Terapia ma zainicjować pozytywne zmiany, ale to pacjent musi zrobić pierwszy krok . Podstawowe zasady terapii erickonowskiej Milton Erickson tworząc ten rodzaj terapii wyszedł z kilku podstawowych założeń, które mówią o tym, w jaki sposób powinna przebiegać terapia ericksonowska i jakich narzędzi używać.   Ludzie zmieniają się sami – oznacza to, że każdy człowiek jest zdolny do tego, żeby przezwyciężać trudności i rozwiązywać problemy; Psychoterapia ma ujawniać i rozwijać pozytywne cechy pacjenta – zadaniem terapeuty jest wyszukiwanie wspólnie z pacjentem jego zasobów, czyli mocnych stron. Dzięki temu wzmacnia to poczucie własnej wartości i daje energię do działania; Koncentracja na przyszłości – terapia erickonowska nie zajmuje się przeszłością, ponieważ to właśnie ona doprowadziła osobę do obecnego stanu, z którego nie jest zadowolona. Podstawowym zadaniem jest zatem opracowanie planu działania ku lepszej przyszłości; O celu decyduje klient – to on określa kierunek i charakter zmian, a terapeuta jedynie go w tym wspiera,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik