Szerokie pieluchowanie – kiedy może zaszkodzić?
Gdy stawy dziecka rozwijają się prawidłowo, nie ma wskazań do szerokiego pieluchowania. Szeroko pieluchując zdrowego malca, można mu zaszkodzić. Metoda ta jest natomiast polecana przez niektórych lekarzy w leczeniu dysplazji stawu biodrowego.
Gdy stawy dziecka rozwijają się prawidłowo, nie ma wskazań do szerokiego pieluchowania. Szeroko pieluchując zdrowego malca, można mu zaszkodzić. Metoda ta jest natomiast polecana przez niektórych lekarzy w leczeniu dysplazji stawu biodrowego.
Szerokie pieluchowanie dzieci zdrowych powoduje wady rozwoju
O ile zdrowym dzieciom nie można robić szerokiego pieluchowania, o tyle dzieci z dysplazją stawu biodrowego powinny być wspierane w ten bądź inny sposób, np. z wykorzystaniem przeznaczonych do tego rozpórek i szyn. Szerokie pieluchowanie dziecka zdrowego może przynieść szkodę – ruchy malca będą ograniczone i może to powodować nieprawidłowy rozwój. Zdrowe dziecko powinno mieć zapewnioną pełną swobodę ruchu, żeby rozwijać się właściwie. Zbyt odwiedzione i unieruchomione nóżki zdrowego dziecka powodują m.in. przodopochylenie miednicy malucha i podrażnianie pleców na odcinku lędźwiowym. W konsekwencji dziecko osłabia mięśnie brzucha, odginając się ku tyłowi. Szerokie pieluchowanie może powodować też niewłaściwe ustawieniu stóp i to, że dziecko zacznie chodzić na palcach przez nieprawidłowe ustawienie miednicy.
Szerokie pieluchowanie jako pomoc w dysplazji stawu biodrowego
Jeśli ortopeda stwierdzi, że staw biodrowy dziecka nie rozwija się prawidłowo, może zalecić szerokie pieluchowanie. Używa się do tego dwóch pieluch tetrowych złożonych w prostokąt i jednej tetry złożonej w trójkąt. Dziecko można zawinąć na gołą skórę lub na pampersa. Dzięki takiemu zaopatrzeniu nóżki malca są rozstawione bardzo szeroko, w tzw. pozycji żabki. Szerokie pieluchowanie powinno mieć ustalony przez lekarza zakres odwodzenia nóg, dla każdego dziecka indywidualny w zależności od rozwoju stawu. Popularną metodą stosowaną w przypadkach dysplazji stawu biodrowego jest zakładanie dziecku specjalnej poduszki – frejki. Niemowlę z dysplazją powinno otrzymywać odpowiednie dawki witaminy D, by zapobiec krzywicy i problemom z kośćmi. Współcześnie dysplazję stawu biodrowego u dziecka leczy się, stosując specjalne szyny i rozwórki. Natomiast gdy malec jest zdrowy, powinien mieć zapewnioną swobodę ruchu, by rozwijać się prawidłowo.
- Smoczki dla dzieci mają różne rozmiary i kształty. Zobacz, jaki smoczek dla noworodka wybrać.
- Odpowiedni materac dla dziecka powinien dopasowywać się do kształtu jego ciała. Dowiedz się, jaki materac dla noworodka jest najlepszy.
- Nowo narodzone dziecko każdego dnia przyswaja nowe umiejętności. Zobacz, jak wygląda rozwój noworodka tydzień po tygodniu.