Reklama

Przed podaniem szczepionki dziecku rodzic powinien zapoznać się z ulotką, chociaż nie zawsze ma taką możliwość. Szczepionka 6w1 to najnowocześniejsza propozycja.

Reklama

Szczepionka 6w1 także może powodować NOP (niepożądany odczyn poszczepienny), ale według producenta nie zawiera szkodliwego dla układu nerwowego dziecka tiomersalu. Plusem szczepionki 6w1 dla dziecka jest to, że minimalizuje się liczbę wkłuć.

Plusy szczepionki 6w1

Wedle informacji przekazywanych przez producenta szczepionka 6w1 nie zawiera pochodnej rtęci – tiomersalu. Jest to substancja, która może uszkadzać system nerwowy dziecka. Badania nad tym środkiem profilaktycznym wykazały jednak w jego składzie śladowe ilości tiomersalu – poniżej 1 mikrograma na dawkę. Wynikać to może z metody produkcji szczepionki.

Zaletą szczepionki 6w1 jest to, że dziecko nie musi być kłute nawet kilkanaście razy. Dzięki temu malec uniknie stresu związanego z zastrzykami. Podając wieloskładnikowe szczepionki, minimalizuje się ryzyko, że któreś z obowiązkowych szczepień zostanie pominięte.

Szczepionka 6w1 nie zawiera całych komórek krztuśca, a zaledwie bezkomórkowy składnik. Powoduje on uodpornienie dziecka, ale jest bezpieczniejszy niż tradycyjna, pojedyncza szczepionka na tę chorobę, jest też lepiej przez malca tolerowany.

Szczepionka 6w1 daje ochronę przed tężcem, krztuścem, błonicą, wirusem polio, bakterią Haemophilus influenzae typu B oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Minusy szczepionki 6w1

Największą obawą rodziców w związku ze szczepieniami jest niepożądany odczyn poszczepienny. Groźne dla dziecka mogą być silne reakcje alergiczne, takie jak trudność w oddychaniu i połykaniu czy obrzęk twarzy i oczu. Wymagają one natychmiastowego udzielenia dziecku pomocy.

Czasem w wyniku uczulenia pojawia się też swędząca wysypka rozlana po stopach i dłoniach. Po podaniu szczepionki niektóre dzieci przez kilka dni mogą nie mieć apetytu, być drażliwe, senne, płaczliwe i zaniepokojone. Szczepionka 6w1, jak każda inna szczepionka, może wywołać u dziecka gorączkę i opuchnięcie wraz z zaczerwienieniem w miejscu zastrzyku. Pomoc lekarska potrzebna jest wtedy, gdy objawy zamiast ustępować, przedłużają się lub nasilają. Malec w momencie podania szczepionki musi być całkowicie zdrowy, minimalizuje to szansę na powikłania.

Wątpliwości budzi też zawartość szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby, ponieważ dziecko na WZW B szczepi się pierwszy raz w szpitalu, krótko po urodzeniu, a potem jeszcze dwukrotnie. Natomiast szczepionka 6w1 powinna zostać podana w pierwszym roku życia dziecka 3 razy. Dziecko jest szczepione na WZW B w takim przypadku 4-krotnie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama