Reklama

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty i barwy przybierają najróżniejsze formy, niektóre sukulenty mają też piękne kwiaty. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Reklama

Wymagania sukulentów: stanowisko, podłoże i przesadzanie

Sukulenty ustawia się na parapetach po północno-wschodniej stronie domu/mieszkania. Lubią słońce, ale szczególnie to poranne. Silne popołudniowe promienie mogą przypalać roślinę. Sukulenty wymagają przepuszczalnego podłoża, dlatego do doniczki oprócz wymieszanej z piachem ziemi należy wsypać na dno żwir lub specjalne kamyki drenujące (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sukulentów nie trzeba często przesadzać, chyba, że wymaga tego szybkość ich wzrostu. W innych przypadkach robi się to co 3 - 4 lata.

Pielęgnacja i uprawa sukulentów: podlewanie

Sukulenty potrafią magazynować wodę, dzięki czemu zapomnienie o ich podlaniu nie wyrządzi szczególnej krzywdy tym wytrzymałym roślinom. Gdy nie są podlewane, ich korzenie obumierają i przechodzą w stan hibernacji. W takiej formie czekają na wodę, która bardzo szybko przywraca je do życia. Jednak z wodą lepiej uważać, w przypadku sukulentów groźniejszy jest jej nadmiar niż brak. Latem sukulenty należy podlewać średnio dwa razy w tygodniu (ale tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschła od ostatniego podlewania), zimą raz na miesiąc – oprócz kaktusów, których zimą nie wolno w ogóle podlewać. Przy podlewaniu sukulentów dobrze kierować się zasadą: lepiej rzadko a obficie niż często i skąpo, ponieważ rośliny te źle znoszą stale wilgotne środowisko. Raz na 2 miesiące warto przetrzeć liście wilgotną szmatką, aby oczyścić je z kurzu.

Popularne i ciekawe sukulenty – grubosz, aloes i litopsy czyli żywe kamienie

Grubosz jajowaty (grubosz owalny) jest rośliną doniczkową bardzo rozpowszechnioną w naszych domach pod nazwą drzewko szczęścia. Ma jajowate ciemnozielone, mięsiste liście, gęsto usytuowane na rozłożystych – jak gałęzie drzewa – łodygach. W warunkach naturalnych osiąga rozmiary nawet do 4 m, w doniczce nie urośnie większy niż 1 m. W lecie może stać na balkonie, natomiast zimą najlepiej czuje się w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Rośnie wolno, ale można przyspieszyć jego rozrost poprzez przycinanie gałązek. Na miejsce jednego obciętego liścia wyrastają zawsze dwa nowe.

Aloes jest znany jako roślina o nadzwyczajnych właściwościach leczniczych. Z racji tego, że należy do sukulentów, tym bardziej warto mieć go w domu. Aloes obejmuje ponad 300 gatunków, w warunkach naturalnych jest rośliną, która może dorastać nawet do 5 m wysokości. Najpopularniejszy w domowych hodowlach - aloes pospolity, to roślina o bladozielonych długich, szpiczastych, mięsistych, matowych i kolczastych po bokach liściach. Tworzą one rozetę nie przekraczającą 40-50 cm długości. Aloes jest rośliną, która w 99% składa się z wody. W pozostałym 1% ulokowanych jest około 300 związków chemicznych, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm.

Reklama

Żywy kamień to nazwa, która idealnie oddaje cechy charakterystyczne tych roślin. Litopsy najczęściej składają się z dwóch spłaszczonych u góry, oddzielonych od siebie szczeliną liści. Niektóre żywe kamienie kwitną, wtedy ze szczeliny pomiędzy liśćmi wyrasta zazwyczaj ciemnoróżowy lub pomarańczowy dzwonkowaty kwiat. Rośliny te rosną pojedynczo, mogą też tworzyć kamienny dywan.

Reklama
Reklama
Reklama