Reklama

Stroiki na Wielkanoc mogą posłużyć do ozdobienia świątecznego stołu lub każdego innego miejsca w domu. Zwykle zawierają jajka lub pisanki, kwiaty i inne kojarzące się z wiosną elementy. Stroiki wielkanocne można kupić lub zrobić je samodzielnie niewielkim nakładem finansowym.

Reklama

Elementy używane do robienia stroików wielkanocnych są ściśle związane z wiosną. Mają symbolikę odradzającego się życia (jajka), tak jak wiosna w ogóle. Żywe kwiaty i gałązki ożywiają wnętrza i nie są problematyczne w utrzymaniu przez kilka dni w okresie świątecznym. Bardziej trwałe dekoracje można zrobić ze sztucznymi kwiatami.

Co powinno znaleźć się w stroiku wielkanocnym?

Obowiązkowym elementem stroika na Wielkanoc są jajka. Mogą to być np. jajka przepiórcze, kurze naturalne lub barwione czy jajka czekoladowe. Używając prawdziwych jajek, trzeba je ugotować na twardo, by przetrwały poza lodówką kilka dni. Można też użyć jajek styropianowych ozdabiając je dowolną metodą.

Stroik wielkanocny powinien mieć zielone elementy. W tej roli sprawdzą się np. owies (który trzeba posiać odpowiednio wcześniej w pudełeczku lub w wydmuszkach), rzeżucha, mech czy listki wiosennych roślin, takich jak barwinek. Sztuczną opcją jest zielony sizal, który udanie imituje wiosenną trawkę.

Często podstawę dekoracji wielkanocnych stanowią koszyczek lub gniazdko. Można kupić gotowy produkt lub samodzielnie upleść je z gałązek. Najlepiej nadają się do tego gałązki wierzbowe lub brzozowe, ponieważ są elastyczne i łatwo z nich formować różne kształty.

Dodatkowo warto stroik wielkanocny wzbogacić o żywe (lub sztuczne) kwiatki wiosenne, takie jak narcyzy, krokusy, tulipany, hiacynty czy barwinki. Kwiatki można wykonać też samodzielnie, np. z bibuły, filcu lub innych materiałów.

Oprócz tego w stroikach mogą znaleźć się wstążki, piórka, kokardki czy figurki kurczaczków, zajączków lub ptaszków.

Reklama

Stroik na Wielkanoc krok po kroku

Prosty stroik wielkanocny da się zrobić na podstawie gniazdka z gałązek. Podstawę można stworzyć samodzielnie lub kupić ją w sklepie z artykułami florystycznymi, a także w niektórych kwiaciarniach. W konstrukcję można wpleść bazie lub np. wstążki. W gniazdku należy ułożyć nieco „puchu”, np. kilka sztucznych piórek lub garść sizalu. Następnie można umieścić w środku pisanki, kolorowe jajka (lub niebarwione przepiórcze), figurki kurczaczka, zajączka i wiosenne kwiatki. Kompozycje można tworzyć dowolnie wedle upodobań.

Reklama
Reklama
Reklama